Pan Ibrahim i kwiaty Koranu

1 528
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran
literatura piękna
Ag2S

Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki. Momo jest pogubionym, zaniedbywanym przez ojca chłopakiem. Jego dzieciństwo dobiega końca, a dorosłości nie ma się od kogo nauczyć. Aż do dnia, gdy podkrada konserwy w sklepie pana Ibrahima i zyskuje niezwykłego przyjaciela, który wkrótce staje się także jego opiekunem i duchowym przewodnikiem. Stary Arab – który...

Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki.

Stary Arab – który tak naprawdę wcale nie jest Arabem – dobrze wie, że niektóre myśli potrafią zatruwać ludzi niczym choroby. Spokojnie i z mądrością uczy Momo rzeczy, które nadają życiu sens, pomaga mu pozbyć się goryczy i pogodzić ze światem.

Siła przypowieści Schmitta tkwi w prostym, choć nie dla wszystkich oczywistym przesłaniu: nie jesteś skazany na swój los, możesz świadomie wpływać na swoje życie. To, czy jesteś szczęśliwy, zależy przede wszystkim od ciebie.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Kinga | 2019-10-20
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Schmitt ma tę moc, że na małej ilości stron potrafi przekazać czytelnikowi więcej niż niejeden pisarz rozpisujący się na wielu stronach.

Jasne, po części są to mało odkrywcze rzeczy w stylu: weź los w swoje ręce, bo on zależy głównie od Ciebie czy "Żyć powoli, na tym polega tajemnica szczęścia.". Z drugiej strony autor kreuje interesujących bohaterów, o których długo się pamięta. W tym przypadku są nimi: stary, przewidywalny mędrzec Ibrahim oraz mały Momo. Stanowią oni duet, który zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po zakamarkach Paryża, Europy i życia w ogóle.

Historia pokazuje trudne relacje na linii ojciec-syn. Porusza także tematy dotyczące wiary i własnego odczuwania Boga. Uczy podstaw życia i poszukiwania spokoju w tym pędzącym świecie.

Przyznaję, że ta pozycja nie zachwyciła mnie aż tak bardzo, jak niektóre książki tego autora. Czy może to wynikać z tego, że jedenastolatek... płacił prostytutce ze swoich własnych oszczędności? No cóż, nie zawsze wszystko niesie tak...

Ida_wrześniowa | 2019-05-26
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2019
Przeczytana: 12 maja 2019

"Tak przebiegała nasza rozmowa. Jedno zdanie dzienne. Mieliśmy czas. On -bo był stary, ja-bo byłem młody. A co drugi dzień kradłem mu konserwę". Bo to książka o słuchaniu.
" To dobrze, że jesteś grzeczny. Ale lepiej, żebyś był miły. Spróbuj się uśmiechnąć, to zobaczysz". O wrażliwości przekazu niewerbalnego.
"Piękno, Momo, jest wszędzie. Gdziekolwiek zwrócisz oczy".
"To , co dajesz, Momo, pozostaje twoje na zawsze; to co zachowujesz, jest na zawsze stracone!" . I o podstawowych prawdach.
I o tajemnicy szczęścia, ale żeby ją odkryć, musicie książkę przeczytać sami.

Cytując klasyka-To lubię.

Jarosław | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Książeczka niewielka - wystarczy godzina na zapoznanie się z jej treścią. Pełna ciepła, humoru, orientalnego czaru i piękna opowieść. W warstwie słownej jest to zaledwie fraszka, błahostka, jednak warto poświęcić jej czas. Tytułowy bohater, pan Ibrahim często powtarza, że "zna swój Koran". Nie chodzi tu jednak o świętą księgę mahometan, a raczej o pewność celu i drogi, która do niego prowadzi. Srodze zawiedzie się jednak ten, kto będzie tu poszukiwał refleksji na temat tradycji muzułmańskiej. To książka o dorastaniu, o godzeniu się z przeszłością.
Wiele problemów zostało tu zaledwie zarysowanych. Autor pozostawia czytelnikowi wiele miejsca na własną interpretację. To jedna z tych opowieści, które zostają z człowiekiem po zakończonej lekturze. Polecam.

Karolina | 2019-04-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Prosta historia o charakterze przypowieści. Nieco kontrowersyjna, czego dowodem jest już pierwsze zdanie, ale nic tutaj nie pojawia się bez powodu. Według mnie, to opowieść o przemożnym pragnieniu miłości. O dziecku, które poszukuje ciepła uczuć i drogi, którą ma się kierować w dalszym życiu. Znajduje to wszystko u pewnego staruszka, który zastępuje mu matkę, brata, ojca, może nawet samego Boga.

KamilPawelak | 2019-03-26
Przeczytana: 03 marca 2019

Jedna z tych książek, które obowiązkowo należy przeczytać i jedna z tych, które mam nadzieje przeczyta mój Synek. Głębia, wrażliwość, mądrość. Opus Magnum.

Nymphadora | 2019-03-10

Na półkach: Przeczytane, ***Posiadam***
Przeczytana: 19 lutego 2019

Okładka: 7/10
Treść: 7/10

Króciutka nowelka na niecałą godzinę czytania.

Młody chłopak wychowywany jest tylko przez ojca – przynajmniej teoretycznie, gdyż ten nie poświęca mu żadnej uwagi. By jakoś sobie radzić, kradnie w jednym ze sklepów, którego właścicielem jest Pan Ibrahim. Wkrótce zaprzyjaźniają się, a mężczyzna roztacza nad chłopakiem opiekę, biorąc na siebie jego wychowanie i ucząc życiowych mądrości.

Całkiem przyjemna.

Jolka | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

"Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki". Pierwsze zdanie tej krótkiej książki aż mnie odrzuciło. Mam świeżo w pamięci powojenne lubelskie dziwki Wrońskiego ("Pogrom w przyszły wtorek")i byłam gotowa odłożyć lekturę. Ale pomyślałam, że dam szansę tym niespełna sześćdziesięciu stronom. I dobrze zrobiłam.

Autor pokazuje, że nie trzeba tworzyć wielotomowych dzieł, by były wartościowe. Że na niewielu kartkach można zawrzeć prawdy o życiu, których nie powstydziliby się najwięksi filozofowie.
To książka o tym, że każdy może wpływać na swój los i walczyć o swoje szczęście. A ono nie polega na szybkim zdobywaniu wielkiego majątku i sławy, ale okazywaniu zaufania i życzliwości innym ludziom, zdobyciu miłości ukochanej osoby i solidnej, ciężkiej pracy.

To zadziwiające, jak z wykorzystaniem zaledwie kilku bohaterów i użyciem prostego języka zawrzeć mądre przesłanie dla czytelnika.
Ale na tym polega siła pióra tego autora.

Ola | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Jedenastoletni Mojżesz mieszkający w żydowskiej dzielnicy Paryża prowadzi smutny żywot u boku jeszcze smutniejszego ojca. Chłopiec nawiązuje przyjaźń ze starszym panem Ibrahimem, który uczy go jak być szczęśliwym.

Niestety nie jest to najlepsza książka tego autora. Spodziewałam się po nim więcej. Moim zdaniem jest to opowiadanie i nie nazwałabym tego książką. "Książkę" tę na szczęście przeczytałam w niecałą godzinę. Podczas lektury odniosłam wrażenie, że jest to opowiastka o wszystkim i o niczym; bez większej głębi, za dużo ogólników. Jestem zawiedziona.

Pilcrow | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Nie działa na mnie magia pisarstwa pana Schmitta. Bardzo krótki utwór naładowany truizmami, ale bez większej głębi, wyrazu i artyzmu. W moim odczuciu nieprzekonywający i mało ciekawy.