Przekleństwo złota

Okładka książki Przekleństwo złota Krystyna Szklarska, Alfred Szklarski
Okładka książki Przekleństwo złota
Krystyna SzklarskaAlfred Szklarski Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Złoto Gór Czarnych (tom 2) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Złoto Gór Czarnych (tom 2)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2007-01-01
1977-01-01
Dakotowie Paunisi Czipewejowie Czerwonoskórzy złoto gór czarnych

W czasach młodości seria odbierana tylko przez perspektywę przygody. Powrót po latach i oto staje się niezwykłym dramatycznym obrazem historia Indian i fatalnego w skutkach kontaktu z białym człowiekiem. Obraz niezwykłej kultury ludzi żyjących w zgodzie z naturą, unicestwionych przez najeźdźców dla których liczył się przede wszystkim zysk. Obraz dramatycznej walki, niestety skazanej na niepowodzenie. Fantastyczne źródło wiedzy, wzbogaconej o liczne przypisy odnoszące się do autentycznych zdarzeń, postaci, zwyczajów. Lektura obowiązkowa.

Ciąg dalszy przybliżania czytelnikowi szczegółów z życia indian, przy okazji opowiadania całkiem ciekawej historii. Polecam.

Dobra

Dobra

Dalsze przygody, powrót do czasów zaczytywania się w książkach o "indianerach" i kolejna duża dawka informacji. Kto nie czytał to niech nadrabia zaległości.

Ocena głównie za tematykę. O indianach jest mało ale mam wrażenie, że można było lepiej opisać te historie

Przeczytałem w niecałe cztery godziny na jednym wdechu. Jestem pod wrażeniem tego, że państwo Szklarscy tak fajnie i uniwersalnie przede wszystkim pisali swoje powieści. To, że byłem zafascynowany Indianami, dawnymi dziejami Ameryki Północnej niech świadczy fakt, że w przedszkolu się przebrałem z jakiejś okazji (chyba Dzień Dziecka) za Indiańca. Walka dwóch różnych kultur do dzisiaj ma miejsce, z tym że w nią w dzisiejszych czasach są włączane przemocą na tle religijnym, rasowym czy kulturowym coraz bardziej. Ludziom tak naprawdę nie dogodzisz - i o tym jest książka. Niektórzy myślą, że porwania to już przeszłość, a one i tak wciąż mają miejsce. Nie uczymy się z historii, żeby się już nigdy więcej nie powtarzała. Tym niemniej warto się z trylogią indiańską zapoznać, by pojąć całkowicie że Paunisi i Dakoci w rzeczywistości żyli naprawdę. Polecam.

Druga część przygód młodego Indianina z plemienia Dakotów, noszącego imię Tehawanka. Ta część skupia się na życiu Tehewanki wśród plemienia. Są tu walki Dakotów z Paunisami, zdobycie pierwszych koni i ujarzmienie ich, a także drobiazgowe opisy polowań na bizony. Znalazło się również miejsce na miłość: porywy serca targają Tehewanką, a także jego siostrą, Poranną Rosą.
Powieść ciekawa przede wszystkim na egzotyczne realia w jakich została osadzona. Czytając ją miałam wrażenie, że jestem tam na tej indiańskiej prerii i wszystko obserwuję własnymi oczami. Nie ma wielu zwrotów akcji, jednak mimo tego jest to bardzo ciekawa przygodówka. Polecam

Kolejna część świetnie napisanej trylogii o plemieniu Wahpekute Dakotów. Po raz kolejny autor wplata mnóstwo wiedzy w liczne przygody Indian prerii. Na koniec osadę odwiedzają "biali ludzie". Opowieść dla każdego, kto lubi klimaty westernu i chce poznać życie ludów, które nie występują już w swoim dawnych kształcie i kolorycie.

Druga część trylogii o Dakotach ukazuje dramat zetknięcia się duchowo bogatej kultury rdzennych mieszkańców Wielkich Równin z pełną przemocy cywilizacją białych najeźdźców.

Klasyczna opowieść swoich czasów o zanikającej kulturze Indian wpisanej w mit upadłej Ameryki Północnej. Jeszcze przed nadejściem białej rasy i zepchnięcia rdzennej ludności do więziennych rezerwatów. Gdzie Dakoci unikali Czejenów (plemion z północy). Otrzymujemy to, o czym Szklarski pisał przez cały żywot. Ciekawostka: autor nie znosił podróżować, a jego prace są wypełnione szlakami, preriami i wielkimi wędrówkami zza wielkiej wody. W wyobraźni odwiedzał dzikie terytoria. Pisany w duchu serii o Tomku. Ścieżki wojenne, polowania, prorocze sny, duma i honor wojownika ścierającego się z własnym przeznaczeniem. Fani znają. To lekkie, młodzieżowe powieści, które kłaniały się tradycyjnym wartościom, odnosiły się do historycznych granic, przebiegając wzdłuż i wszerz społecznej warstwy czerwonych twarzy. Od wypalanych fajek na znak pokoju, po nieśmiertelne bizony na otwartych przestrzeniach. Tęsknota za dawnymi epokami, gdzie Ameryka Północna była bogata, wypełniona szlachetnymi ideałami i sercem wojownika. Nostalgia za prawdziwą Ameryką i prawdziwym pięknem Dwóch Stanów.

• Dzieciństwo
  • Przygoda
  • Przeczytane dawno temu
  • Przygodowe
  • Młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Przekleństwo złota