Przekleństwo złota

Cykl: Złoto Gór Czarnych (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
przygodowa

Inne wydania

Na złoto Gór Czarnych, trylogię indiańską, składają: się: Orle pióra, Przekleństwo złota i Ostatnia walka Dakotów. Jest to historia młodego wojownika z plemienia Dakotów, który szuka zemsty za śmierć swego ojca, zabitego w walce z wrogim plemieniem Czipewejów. Udziałem czytelnika stają się jego liczne przygody, np.: polowanie na niedźwiedzia baribala, ucieczki z niewoli czy uwolnienie porwanej przez Paunisów siostry. Poznajemy też fascynujący świat indiańskiej kultury w czasach, gdy do puszcz i na prerie Ameryki Północnej nie dotarła jeszcze cywilizacja białego człowieka tajemne rytuały plemienne i szczegóły dotyczące codziennego życia.

Salicar | 2015-08-28
Na półkach: Indianie, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Szklarscy ponownie spełnili wszystkie moje oczekiwania. W drugiej części trylogii "Złoto gór czarnych", miałem okazję podziwiać codzienne życie Indian Santee Dakotów. Towarzyszyć im we wszystkich ceremoniach takich jak: śluby, pogrzeby, polowania na bizony, ujarzmianie mustangów czy ich podkradanie, a przede wszystkim rewolucji, które Sunka Wakan ze sobą przyniosły. Wszystko to okraszone jest rozbudowanymi opisami przyrody oraz jej własnych praw, którymi się rządzi. Tak jak i w pierwszej części, nie brak tu przypisów skwapliwie tłumaczących czytelnikowi o co chodzi i co z czym się je, tak by mógł razem z bohaterami towarzyszyć w ich podróżach i rozumieć ich perspektywę oraz podejście do niektórych spraw. Życie Indian definitywnie uczy szacunku do bliźniego oraz przyrody i pomaga zrozumieć że będąc człowiekiem, nie mamy prawa do wszystkiego.

robert | 2014-04-08

Każdy ma taką książkę z dzieciństwa którą darzy specjalnym sentymentem. Pamięta się tą pierwszą samodzielnie przeczytaną, tak pamiętam "Stoliczku nakryj się". Ale saga Złoto Gór Czarnych to wyjątkowa pozycja. Przeczytałem ją kilka razy i kiedyś pewnie znowu do niej wrócę. Saga poprzez dokładne opisy przyrody, przedstawienia zwyczajów i życia plemion północnoamerykańskich jest dla mnie bardzo wiarygodna i niesamowita. Do dzisiejszego dnia mam w głowie mapę ( była wewnątrz książki), gdzie jakie plemię żyło i z kim prowadziło wojnę. Ostatnia cześć sagi jest najtragiczniejsza, a pierwsza jest jak oaza którą chciało by się za wszelką cenę zachować i ochronić. Gdzie te czasy, gdzie dzieciaki latały z pióropuszami i łukami po podwórkach. Łezka się oku kręci. Obowiązkowa u mnie pozycja na półce.

robert | 2014-04-08

Pheni | 2011-11-17
Przeczytana: 18 listopada 2011

Dalsze poznawanie zwyczajów Indiańskich plemion ubrane w zgrabną fabułę. Zachwyca sposób przekazywania wiedzy oraz prostota życia Indian którzy żyją w zgodzie z naturą w przeciwieństwie do zachłannego i egoistycznego podejścia białych twarzy do matki ziemi.

Awrenim | 2015-01-12

Kanon literatury młodzieżowej. Wciąż aktualny w swojej wymowie, chociaż moda wśród młodzieży już trochę inna. Kto jednak uwielbia przygodny z całą pewnością znajdzie w cyklu ZŁOTO GÓR CZARNYCH coś dla siebie. Polecam.

Remigiusz | 2011-10-13
Przeczytana: 2000 rok

Chyba najlepsza książka jaką przeczytałem w wieku młodzieńczym. Książka dla gimnazjalisty. Zacząłem od niej fascynację Indianami. Świetnie napisana książka przygodowa a zarazem saga rodziny indiańskiej.

RadDar | 2011-02-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

jedna z najlepszych książek o tamatyce indianistycznej jaką czytałem, zwłaszcza, że A.Szklarski jak zwykle w wartką przygodę wplótł wiele informacji, których nie powstydziłby się niejeden podręcznik

JohnDoe | 2013-02-08
Przeczytana: 2003 rok

Wybitna książka, wciągnęła mnie bardziej niż seria "Przygód Tomka" Szklarskiego. Po przeczytaniu tej książki pękam z podziwu dla Indian.

mexcoy87 | 2013-04-10
Na półkach: Przeczytane, Indianie
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Super książka przygodowa, naprawdę polecam wspaniale przygody młodego Indianina.

patronat | 2016-06-20
Przeczytana: 2012 rok

Cykl, który fenomenalnie przedstawia czytelnikowi zwyczaje Indian. Szczegółowe opisy wszelkich obyczajów czy rytuałów skutecznie przybliżają tę kulturę. Jeśli ktoś chciałby poznać styl życia Indian - uważam, że jest to idealny cykl. Z pewnością warto po niego sięgnąć.