Złoto Gór Czarnych. Przekleństwo złota

Cykl: Złoto Gór Czarnych (tom 2)
przygodowa
wiedzima

Drugi tom Trylogii Indiańskiej "Złoto Gór Czarnych".
Na tle barwnych przygód głównych bohaterów powieści, autorzy opisują oryginalne zwyczaje, wierzenia i pierwotny tryb życia Indian Równin od chwili narodzin aż do śmierci, indywidualne wyprawy wojenne i wojny międzyplemienne. Tom II kończy się pierwszymi kontaktami Santee Dakotów z białymi ludźmi.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.bialykruk.com.pl/sklep/index.php?p4669,...»

Salicar | 2015-08-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indianie, 2015
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Szklarscy ponownie spełnili wszystkie moje oczekiwania. W drugiej części trylogii "Złoto gór czarnych", miałem okazję podziwiać codzienne życie Indian Santee Dakotów. Towarzyszyć im we wszystkich ceremoniach takich jak: śluby, pogrzeby, polowania na bizony, ujarzmianie mustangów czy ich podkradanie, a przede wszystkim rewolucji, które Sunka Wakan ze sobą przyniosły. Wszystko to okraszone jest rozbudowanymi opisami przyrody oraz jej własnych praw, którymi się rządzi. Tak jak i w pierwszej części, nie brak tu przypisów skwapliwie tłumaczących czytelnikowi o co chodzi i co z czym się je, tak by mógł razem z bohaterami towarzyszyć w ich podróżach i rozumieć ich perspektywę oraz podejście do niektórych spraw. Życie Indian definitywnie uczy szacunku do bliźniego oraz przyrody i pomaga zrozumieć że będąc człowiekiem, nie mamy prawa do wszystkiego.

Bartek2015p | 2018-07-01
Na półkach: Trylogia, Przeczytane
Przeczytana: 2018 rok

Ciekawa Książka opowiadająca o codziennym życiu wahpekutte

robert | 2014-04-08

Każdy ma taką książkę z dzieciństwa którą darzy specjalnym sentymentem. Pamięta się tą pierwszą samodzielnie przeczytaną, tak pamiętam "Stoliczku nakryj się". Ale saga Złoto Gór Czarnych to wyjątkowa pozycja. Przeczytałem ją kilka razy i kiedyś pewnie znowu do niej wrócę. Saga poprzez dokładne opisy przyrody, przedstawienia zwyczajów i życia plemion północnoamerykańskich jest dla mnie bardzo wiarygodna i niesamowita. Do dzisiejszego dnia mam w głowie mapę ( była wewnątrz książki), gdzie jakie plemię żyło i z kim prowadziło wojnę. Ostatnia cześć sagi jest najtragiczniejsza, a pierwsza jest jak oaza którą chciało by się za wszelką cenę zachować i ochronić. Gdzie te czasy, gdzie dzieciaki latały z pióropuszami i łukami po podwórkach. Łezka się oku kręci. Obowiązkowa u mnie pozycja na półce.

robert | 2014-04-08

Pheni | 2011-11-17
Przeczytana: 18 listopada 2011

Dalsze poznawanie zwyczajów Indiańskich plemion ubrane w zgrabną fabułę. Zachwyca sposób przekazywania wiedzy oraz prostota życia Indian którzy żyją w zgodzie z naturą w przeciwieństwie do zachłannego i egoistycznego podejścia białych twarzy do matki ziemi.

Awrenim | 2015-01-12

Kanon literatury młodzieżowej. Wciąż aktualny w swojej wymowie, chociaż moda wśród młodzieży już trochę inna. Kto jednak uwielbia przygodny z całą pewnością znajdzie w cyklu ZŁOTO GÓR CZARNYCH coś dla siebie. Polecam.

Remigiusz | 2011-10-13
Przeczytana: 2000 rok

Chyba najlepsza książka jaką przeczytałem w wieku młodzieńczym. Książka dla gimnazjalisty. Zacząłem od niej fascynację Indianami. Świetnie napisana książka przygodowa a zarazem saga rodziny indiańskiej.

RadDar | 2011-02-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

jedna z najlepszych książek o tamatyce indianistycznej jaką czytałem, zwłaszcza, że A.Szklarski jak zwykle w wartką przygodę wplótł wiele informacji, których nie powstydziłby się niejeden podręcznik

JohnDoe | 2013-02-08
Przeczytana: 2003 rok

Wybitna książka, wciągnęła mnie bardziej niż seria "Przygód Tomka" Szklarskiego. Po przeczytaniu tej książki pękam z podziwu dla Indian.

ROB | 2017-01-23

jeden z lepszych cyklów "Indiańskich" jeśli kochacie przygodę i prerie polecam szczerze