Czysta ziemia

2007-01-01
2007-01-01
Bogumiła Nawrot
Samuraje Szogunat Japonia Alan Spence

Wg opisu z okładki to "piękna epicka opowieść o miłości, która pokonała różnice kultur, konwenanse i zawieruchę historii". Tymczasem tej miłości jest tu niewiele i na pewno nie jest głównym tematem książki. Chyba autor okładkowego hasła jej nie czytał... Powieść jest głównie o zderzeniu kultury europejskiej z japońską, o handlu i o polityce, o tym jak rodzi się fortuna obrotnego Thomasa Glovera i jak ją traci, o przemianach nieubłaganie czekających izolowaną Japonię. W sumie ciekawy temat, ale dość monotonnie poprowadzony.

Ta książka zalicza się do najgorszych książek jakie miałam okazję czytać. Najgorszy jest główny bohater, który jest szowinistą i zwykłym prostakiem!!!Wzbudza jedynie moją agresję. Brak akcji, dialogi płytkie. Książkę już dawno spaliłam w piecu:)

porzuciłam ją w połowie, akcja nie wciągneła mnie

porzuciłam ją w połowie, akcja nie wciągneła mnie

Choć nie przepadam za tego typu książkami, to tę przeczytałam dość szybko i łatwo. Najbardziej ujmujące jest w niej to, iż opisuje "dziki" świat Japonii w XIX w. Polecam, iż jest to książka, którą czyta się w czasie kiedy nie ma się nic innego ;)

Pierwszy rozdział zdecydowanie mnie wciągnął. Niestety w momencie kiedy treść jest tak nudna, że nie wiem o czytam - często przerywam i tak było właśnie teraz. Zostało mi kilkanaście stron. Nie polecam.

Piękna książka. Dawno nie czytałam tak dobrej powieści. Losy Thomasa Glovera pochłonęły mnie bez pamięci. Przeczytałam ją szybko, a czytało się przyjemnie. Powieść napisana gładkim językiem, lekkie zwroty. Poraziła mnie przede wszytkim historia miłos

Mi się podobała:) Polecam tym,którzy czytają do końca ksiązki i nie zniechęcają się w połowie czytania. ;) Historia tzw.Szkockigo Samuraja dwie różne kultury. "Kultury" z którymi musi każdego dnia walczyć po to by przetrwać i zarobić pieniądze. I choć kończy się smutno to w gruncie rzeczy jest to piękna epicka opowieść.

Czytałam bo jak zacznę to kończę ,ale z niecierpliwością czekałam końca.I to koniec:dłużyzna,brak akcji...

Co mnie zachęciło do kupna tej książki? Gejsza na okładce! Jednak treść, jaką powieść zawiera zdecydowanie odpycha. Kilka razy dawałam jej szanse, ale na nic się to nie zdało. Autor powinien bardziej wysilić się podczas opisywania tych wszelkich występujących w tekście wydarzeń historycznych. Podawanie suchych faktów kojarzy mi się z historią, z przedmiotem, z którym nigdy nie mogłam dojść do porozumienia.

Stanowczo odradzam natomiast „Czystą ziemię” Alana Spence’a, teoretycznie powieść historyczną, a praktycznie tak pozbawioną charakteru, fabuły, akcji i napięcia, że nawet pod koniec zastanawiałam się, kiedy coś się zacznie dziać. Postacie historyczne są tak nudne i bezbarwne jak w podręczniku do historii, dramatyczne zdarzenia są równie nudne jak codzienne życie bohaterów, wrażenia nie robi żadnego, poza tym, że budzi znudzenie.

• Japonia
  • Azja
  • 2015
  • Nippon

Dodaj cytat z książki Czysta ziemia