Auschwitz. Naziści i "ostateczne rozwiązanie"

Tłumaczenie: Paweł Stachura
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Auschwitz. The nazis&The 'final solution'
historia

"Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu. Jego zdaniem KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową, ale ważnym elementem organizacji, której celem było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Autor analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wykorzystuje ponadto dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących powszechnie opinii."
Wstęp do książki napisał prof. Władysław Bartoszewski.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/index.php?mod=products&pid=3842

Beatika | 2019-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Jedna z lepszych książek (jeśli nie najlepsza) pozwalająca zrozumieć takiemu laikowi jak ja, jak w ogóle doszło do tego największego dramatu w historii.
Książkę czytało mi się długo i trudno, co może dziwić, skoro uważam, że jest świetna. Złożyło się na to kilka czynników:
1. Wstrząsająca tematyka. Myślę, że bez komentarza.
2. Moja słaba orientacja w kwestiach historycznych. Chcąc dobrze zrozumieć kontekst często odkładałam książkę, żeby zajrzeć do internetu i doczytać pewne informacje.
3. Drobna czcionka i tekst pisany ciągiem. Myślę, że można było wydać tą książkę zdecydowanie lepiej, ale to oczywiście najmniej ważne w całej sprawie.
Najważniejsze jest to, że w końcu zdobyłam ogląd na całą sytuację, zarówno w kontekście politycznym, historycznym, jak i każdym innym na kwestię nazizmu, hitleryzmu, Holocaustu (Bełżec, Sobibór, Treblinka!) i w końcu samego obozu Auschwitz, od którego dzieli mnie zaledwie 20 km.
Co uderzyło mnie podczas czytania książki to sposób w jaki...

Arkalion | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Daleki jestem od zachwytów nad tą pozycją.Oglądałem serial BBC o tej tematyce i zastanawiałem się czy ksiązką będzie jakimś pogłębieniem tematyki zawartej z serialu BBC,niestety nie była. Mój podstawowy zarzut tej ksiązki dotyczy tematyki prezentowanej tutaj. Zgodnie z tytułem ksiązka miała być opisem zbrodni dokonanej w Auschwitz . Niestety tytuł nie adekwatny do treści ,gdyż autor konsekwentnie skupiał się na zagładzie ludności Żydowskiej,a konsekwentnie pomijał ,lub bardzo marginalnie zaznaczał, zbrodnie na narodzie Polskim czy innych narodach ,nie etnicznych Żydach.Tytuł tej pozycji powinien brzmieć bardziej jak Auschwitz etap Holokaustu czy Auschwitz i Holokaust. Nie tylko autor konsekwentnie pominął cierpienie etnicznych Polaków,ale nie mógł się oprzeć polonofobicznym przytykom sugerującą jakąś tam odpowiedzialność za zagładę żydów ze strony Polskiej. Autor nie raczył się zaponać z większość książek o Auchwitz pisanych przez Polaków ,którzy przeżyli ten obóz np. Anus Mundi...

Internetowa_cela | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

„W 1942 roku zamordowano więcej ludzi niż w jakimkolwiek innym roku hitlerowskiego >ostatecznego rozwiązania<.”

Z jednej strony największy kombinat śmierci, jaki poznała ludzkość w czasie II wojny światowej, z drugiej wielka strefa interesów konsekwentnie rozbudowywana i rozszerzana. To jedno słowo, Auschwitz, ukrywa w sobie symbol bólu, udręki, cierpienia, wyniszczenia, a przede wszystkim śmierci milionów ofiar. Laurence Rees stworzył wybitny dokument ukazujący obóz z perspektywy więźniów, ale też strażników. Wszystko to, co było odzwierciedleniem wegetacji i umierania, życia w dostatku i spokoju odbywanej służby.

Dogłębna analiza okoliczności powstania, rozwijania, mordowania na trudną do wyobrażenia skalę, ale też tworzenia coraz bardziej wymyślnych rozwiązań, które ulepszały maszynę śmierci. Książka wstrząsająca, poruszająca, jednocześnie bardzo ciekawa i pełna informacji, które wcześniej nie były zupełnie znane.

Internetowa cela to powieść obyczajowa o bólach przeszłości,
o...

Renax | 2018-10-28
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2018
Przeczytana: 25 października 2018

Jest to dosyć obszerna książka, ale bardzo ciekawa, dlatego czytanie jej nie stanowi obciążenia. Wstęp napisał Władysław Bartoszewski. Całość autor oparł na serialu BBC. Zdaje mi się, że oglądałam ten serial na Visat History. taki sześcioodcinkowy. Autor swoje świadectwo o obozach koncentracyjnych oparł na zeznaniach świadków dla BBC, ale także na dokumentach, jakie pozostały, choć sam mówi, że ekipa Hitlera raczej unikała form pisanych, że raczej pisała eufemistycznie.
Zasadniczą wartością tej książki jest rzeczowe i dokładne przedstawienie prawdy o 'ostatecznym rozwiązaniu' oraz szczegóły i kolejność faktów. Jak się okazuje, obóz obozowi nierówny, a krematoria i selekcje na rampach były konsekwencją całej spirali zła. Już kiedyś św. Jan Paweł II napisał w którejś ze swoich książek, że zło nie powstaje jako zło samo w sobie, ale zawsze tworzy sobie 'wewnętrznie logiczne przesłanki'. Szokiem było dla mnie, że tak też było w przypadku ludobójstwa Żydów europejskich, że w przypadku...

Raga | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Książka bardzo przejmująca ze względu na temat. Opowiada o największej zbrodni nazistowskich Niemiec - ludobójstwie. Bardzo dobrze jest opisana i wyjaśniona kwestia " ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej", która była dla mnie do tej pory niejasna. Bardzo przystępnie napisana, ciekawie i rzetelnie. Daje do myślenia, skłania do refleksji. Książkę czyta się bardzo szybko.

Hipek | 2016-05-24
Przeczytana: maj 2015

Bardzo wartościowa książka dla osób interesujących się historią II-giej wojny światowej. Dobrze opisany ważny aspekt holokaustu. I z punktu widzenia politycznego rozwoju idei eksterminacji Żydów - co zaskakujące, zbrodnia, która nie ma winnych: najważniejsi politycy nie wydawali rozkazów, a liniowi wykonawcy działali pod presją przełożonych. Książka ta to też inżynierski opis rozwoju myśli eksterminacyjnej: poczynając od pierwszych, "niedoskonałych" prób po metodyczne, precyzyjne rozwiązania. Nie mieści się w głowie, że ludzie robili to ludziom...

Dogłębna analiza powstawania obozu Auschwitz-Birkenau wraz z licznymi odwołaniami do innych obozów śmierci czy obozów koncentracyjnych. Książka jest wzbogacona także o wspomnienia osób, które przeżyło piekło Auschwitz.
Zdecydowanie warta przeczytania.

Heisenberg | 2016-04-03

Rewelacyjnie opisany obraz fabryki śmierci, jaką bez wątpienia był obóz w Auschwitz, zarówno z punktu widzenia ofiar, jak i oprawców. Książka pozostająca w pamięci na dłuższy czas.
Polecam!

Salma | 2016-03-05
Przeczytana: 15 lutego 2016

Tak sobie myślę, że jeśli ktoś w miarę na lekcjach historii uważał, a nie dość - miał okazję zwiedzać Auschwitz, to niewiele nowego dowie się z tej książki. Jednak, mimo, że nie napisano w tej książce niczego odkrywczego, zawarte w niej treści skłaniają do zadumy,a także przyprawiają o dreszcz ze względu na przytoczone relacje ofiar, oprawców, świadków zagłady. Książka Reesa jest dla wszystkich, nie tylko dla osób zagłębiających się w tę tematykę, także dla tych, których chwilowo temat zainteresował.

| 2015-06-24
Przeczytana: 13 października 2010

Dla fanów II wojny światowej.