Auschwitz. Naziści i "ostateczne rozwiązanie"

Tłumaczenie: Paweł Stachura
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Auschwitz. The nazis&The 'final solution'
historia

"Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu. Jego zdaniem KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową, ale ważnym elementem organizacji, której celem było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Autor analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wykorzystuje ponadto dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących powszechnie opinii."
Wstęp do książki napisał prof. Władysław Bartoszewski.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/index.php?mod=products&pid=3842

Hipek | 2016-05-24
Przeczytana: maj 2015

Bardzo wartościowa książka dla osób interesujących się historią II-giej wojny światowej. Dobrze opisany ważny aspekt holokaustu. I z punktu widzenia politycznego rozwoju idei eksterminacji Żydów - co zaskakujące, zbrodnia, która nie ma winnych: najważniejsi politycy nie wydawali rozkazów, a liniowi wykonawcy działali pod presją przełożonych. Książka ta to też inżynierski opis rozwoju myśli eksterminacyjnej: poczynając od pierwszych, "niedoskonałych" prób po metodyczne, precyzyjne rozwiązania. Nie mieści się w głowie, że ludzie robili to ludziom...

Marduk | 2016-04-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Rewelacyjnie opisany obraz fabryki śmierci, jaką bez wątpienia był obóz w Auschwitz, zarówno z punktu widzenia ofiar, jak i oprawców. Książka pozostająca w pamięci na dłuższy czas.
Polecam!

Kokosanka | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Sama nie wiem, jak odnieśc się do tej książki. Mąż, fascynat II wojny światowej, zachęcił mnie do jej przeczytania, po tym jak opowiedziałam mu o książce Wandy Półtawskiej. Rees podaje fakty, ale wszystkie wydarzenia można odbierac dwojako. To, co zauważyłam, to fakt, że każdy, kto chciał przeżyc, musiał wyłączyc jakiekolwiek uczucia, inaczej czekała go śmierc. Straszne dla mnie jest, że ci biedni ludzie, którzy zostali tak zezwierzęceni w Auschwitz, po uwolnieniu też nie mieli lekkiego życia, że Rosjanie, wybawiciele, gwałcili uwolnionych a sąsiedzi po powrocie stali się wrogami. Zastanawiam się, czy i w dzisiejszych czasach nie postępujemy podobnie. Do końca nie wiemy, jak traktowani są ludzie więzieni podczas różnych wojen.
Zaskakującym dla mnie ( jako osoby, która nigdy nie lubiła historii) faktem jest, że Hitler ubzdurał sobie, że to Żydzi są winni porażki Niemiec podczas pierwszej wojny światowej. Co za facet!! Musiał byc wspaniałym oratorem, skoro z malarza pokojowego stał...

Elaine | 2014-01-01
Przeczytana: grudzień 2013

"W trakcie zajęć przy scenariuszu i produkcji filmu o Josefie Goebbelsie rozmawiałem z Wilfredem von Ovenem, który blisko współpracował z niesławnym ministrem propagandy jako jego osobisty sekretarz. (...) Zapytałem tego czarującego i inteligentnego mężczyznę: - Gdyby mógł pan zawrzeć swoje doświadczenie Trzeciej Rzeszy w jednym słowie, jakie by ono było? (...) Zgadywałem, że będzie się starał nawiązać do straszliwych zbrodni hitlerowskiego reżimu - zbrodni, do których, co bez wahania przyznał, doszło - i zniszczeń, jakie hitleryzm spowodował na całym świecie. - Cóż - odpowiedział w końcu - jeśli mam streścić swoje doświadczenie Trzeciej Rzeszy w jednym słowie, to będzie nim - raj". *

Od czasu całkowitego upadku reżimu hitlerowskiego w Europie wciąż zadajemy sobie pytanie, jak to możliwe, aby naród niemiecki stojący na tak wysokim poziomie cywilizacyjnym powszechnie akceptował wojenne praktyki systemu narodowosocjalistycznego w czasach istnienia III Rzeszy. Niestety, wydaje się...

pozeraczksiazek | 2013-10-27

Książka napisana na podstawie serialu telewizyjnego BBC. Czyta się ją z wypiekami na twarzy i niemałym przerażeniem. Smutne jest jednak pominięcie wielu istotnych i aktualnych w historii dalej kwestii. Choćby to że Żydzi do tej pory obwiniają głównie Polaków nie Niemców za udział w holokauście. Niestety ale holokaust stał się dla Żydów dogmatem. W książce nie pojawia się wzmianka o tym że to Żydowscy bankierzy wywołali a co lepsze, sponsorowali obydwie strony. Jest o tym malutka wzmianka, ugaszona jednak przez samego autora. Nie ma też ukazanej prawdziwej historii powstania państwa Izrael. Ale to książka o Auschwitz. To zrozumiałe. Nie jestem antysemitą ale antysyjonistą jak najbardziej ponieważ polityka Izraela budzi do dzisiaj kontrowersje. Wystarczy mieć otwarte oczy. Nie zmieni to faktu że książka jest warta czytania. Ukazuje całą (i tak nie wiemy o wszystkim) tą okrutną zbrodnie popełnioną przez ten krótki okres czasu. Trzeba pamiętać o komorach gazowych, o piecach...

LadyCherry | 2011-07-15

Książka ta w rzetelny i przystępny sposób przedstawia historię obozu w Auschwitz. Można dowiedzieć się z niej wielu faktów o których mniej się mówi czy pisze. Autor nie unika trudnych pytań ale nie mamy tu też nachalnego moralizatorstwa.

Kokoszka | 2012-12-04
Przeczytana: październik 2010

Osobiście nie lubię książek historycznych. Ta książka jest inna. Jest rewelacyjna. Trudno wyjaśnić mi jest jest jej fenomen, ale szczegółowo opisuje sytuację więźniów Auschwitz i wyjaśnia motywy jakimi kierowali się ich oprawcy.
Czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem. Uważam, że powinna być obowiązkową lekturą, żeby jak największa liczba osób mogła się z nią zapoznać. Bardzo wartościowa.

marcjn | 2013-12-14

Rees nie stroni w swojej książce od opisów okrucieństw III Rzeszy. Pokazuje jak wyglądała obozowa rzeczywistość, nie pozostawia żadnych złudzeń co do charakteru reżimu okupującego znaczną część Europy. Autor stara się zrozumieć co motywowało niemieckich katów do zbrodni; wbrew temu jak niektórzy starali się tłumaczyć ich wina nie polegała jedynie na wykonywaniu rozkazów. Ludzie, z którymi rozmawiał autor mordowali chętnie i bez przymusu.

Iwona | 2015-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Bardzo ciekawa książka, o jednej z najciemniejszych kart naszej historii czyli eksterminacji żydów.Bardzo bogata we wspomnienia byłych więźniów ,niekiedy bardzo drastyczne i bardzo trudno uwierzyć że coś takiego stało się naprawdę.I choć przeczytałam już kilka pozycji o takiej tematyce w tej były sprawy o których dowiedziałam się po raz pierwszy.Niezwykle ciekawa ale i też wstrząsająca.Gorąco polecam.

Zielin | 2013-03-16
Przeczytana: marzec 2013

Tematem głównym jest oczywiście funkcjonowanie obozów śmierci Auschwitz/Birkenau, częściowo Treblinka, Sobibór, Bełżec. Mnie najbardziej zaciekawił temat "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Autor w bardzo przystępny sposób pokazuje czytelnikom, iż naziści chaotycznie i nieudolnie realizowali swoje niecne zamiary wobec żydów. Ta zbrodnicza idea ewaluowała stopniowo, począwszy od tworzenia obozów jenieckich, rozstrzelań, morzenia głodem i pracą, trucia czadem aż po przemyślaną machinę do uśmiercania tysięcy ludzi za pomocą komór gazowych i krematoriów.