Auschwitz. Naziści i "ostateczne rozwiązanie"

Okładka książki Auschwitz. Naziści i "ostateczne rozwiązanie" Laurence Rees
Okładka książki Auschwitz. Naziści i "ostateczne rozwiązanie"
Laurence Rees Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
historia
Auschwitz. The nazis&The 'final solution'
Prószyński i S-ka
2005-01-01
2005-01-01
Paweł Stachura
Niemcy historia Niemiec historia XX wieku XX wiek nazizm obozy koncentracyjne obozy zagłady ludobójstwo zbrodnie przeciw ludzkości zbrodnie hitlerowskie zbrodnie niemieckie

NIesamowita pozycja.
Pan Rees w metodyczny i chronologiczny sposób przedstawił historie KL Auschwitz-Birkenau. A dzięki wspomnieniom które, miał okazje poznać w wywiadach dla BBC. Ta historia jest jeszcze pełniejsza. Dzięki tej książce obóz przestał być tylko zbiorem baraków z więźniami. A stał się miejscem zaplanowanym z perfidią i niemieckim porządkiem.
Właśnie znalazłem serial który powstał wspólnie z tą książka.
Jeszcze raz polecam i zagłębiam się w wersję video.

NIesamowita pozycja.
Właśnie znalazłem...

Wstrząsającą lektura.

Wstrząsającą lektura.

Bardzo dobra książka o kwestii "ostatecznego rozwiązania problemu żydowskiego", a także o samym obozie w Oświęcimiu. Jest to też próba wejścia w psychikę twórców tego piekła, próba zrozumienia takiego, wg nich słusznego, postępowania. Świetnie połączone fakty historyczne ze wspomnieniami różnych osób (naprawdę robią wrażenie) sprawiają, że książkę czyta się szybko i po prostu dobrze, pomimo ciężkiego tematu.

Książka, którą powinny czytać pokolenia ku przestrodze. Pomimo upływu lat książka ta jest bardzo aktualna.

Kolejna książka o tematyce obozowej, którą udało mi się przeczytać w tym roku, jest jedną z rzetelniejszych, jaką czytałam.

"Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie" to książka przedstawiająca wstrząsające fakty niemieckiego obozu Auschwitz - Birkenau. Zawarte są w niej informacje na temat "ostatecznego rozwiązania". Oprócz tego znajdują się w niej materiały źródłowe oraz wspomnienia byłych więźniów. Autor szczególnie skupia uwagę na psychice zbrodniarzy i ich działaniach, które doprowadziły do ludobójstwa.

Uważam, że książka jest bardzo rzetelna i autor wykonał kawał dobrej roboty. Z pewnością nie jest to książka, którą się pochłonie w jeden dzień. Ogrom wiedzy i brutalności sprawił, że całość musiałam sobie dawkować i przeanalizować. Prócz licznych faktów na temat samego obozu Auschwitz - Birkenau i jej początkach historii, znajdziemy w niej również informacje na temat deportacji i sytuacji w gettach.

Po tej lekturze nasuwa się wiele pytań, a jednym i najważniejszym z nim jest: Jak i dlaczego doszło do takiego nieludzkiego okrucieństwa?

Historia jest naprawdę niewiarygodna i przyprawia o ciarki, a szczególnie fakt w jak bestialski sposób mordowano miliony ludzi. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że ta tragedia wydarzyła się naprawdę...

Myślę, że "Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie" będzie odpowiednią lekturą dla osób, które chcą poznać historię obozu zagłady i dla tych, którzy interesują się szerzej tą tematyką. Oczywiście polecam ją każdemu, choć jest to zdecydowanie trudna, ale i bardzo ważna lektura.

Po takich wydarzeniach w głowie nasuwa się jeszcze jedna ważna myśl, a mianowicie do czego zdolny jest człowiek?

"Człowiek na ulicy, który zapytany o ulicę prowadzi cię dłuższą chwilę, żeby ci wskazać drogę, jest miły i dobry. Ten sam człowiek, w innej sytuacji, może się okazać najgorszym sadystą. Nikt nie zna siebie. Wszyscy możemy stać się dobrzy albo źli w tych [różnych] sytuacjach"

Kolejna z książek o tematyce obozowej po którą zdecydowałam się sięgnąć wcale do końca taka się nie okazała. W sensie, że nie mamy tu opisanej historii tylko z obozu w Auschwitz, ale bardziej ogólnie o wydarzeniach jakie miały miejsce na froncie wschodnim, o sytuacji Żydów z różnych krajów Europy, a także o przerażającej ludzkiej naturze. Więc jak w ogóle mogło do czegoś takiego dojść? Do tak wielkiej zbrodni na ludności żydowskiej w szczególności? Właśnie do tych wyjaśnień autor dążył w swojej książce. Czy udało mu się to w jakiś sposób wyjaśnić?

Nie zmierzali do żadnej stacji. Ten pociąg jechał donikąd.
We wstrząsającej książce, której pierwsza publikacja zbiegła się z sześćdziesiątą rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, znany pisarz i dziennikarz Laurence Rees przedstawia jego historię. Opisuje w jaki sposób z obozu dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w miejsce kaźni i największego ludobójstwa w historii, w którym życie straciło ponad milion Żydów.
Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu, dowodząc, że KL Auschwitz stanowił bardzo ważny element zbrodniczego przedsięwzięcia, którego celem było "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej". Wnikliwie analizuje również psychikę i sposób rozumowania najważniejszych postaci hitlerowskiej machiny zagłady, ujawnia nieznane wcześniej, wstrząsające fakty z obozowego życia.

"Kiedy nic już nie ma, wszystko ci odebrano, pozostaje tylko nadzieja - nadzieja do samego końca."

Książka ta choć należy do tych z tematami trudnymi, jest dość łatwa w odbiorze, szybko się ją czyta i z zaciekawieniem. Autor w swoich teoriach i wyjaśnieniach przedstawia nam też dużą garść faktów, których z poprzednich książek o tej tematyce niestety nie wiedziałam. Dodatkowo poświęca on też tu dużo uwagi temu jak w ogóle doszło do pomysłu takiego, aby powstał obóz taki jak ten. I zrobić to w taki sposób, aby nikt nie domyślił się do czego on służy tak naprawdę i nic nie wymknęło się spod kontroli. Brzmi jak szaleństwo, prawda?
Autor skrupulatnie analizuje też psychikę działań ludzi pracujących przy tym. Zwraca też nam uwagę na decyzję jakie wówczas były podejmowane przez samego Adolfa Hitlera. Wiedzieliście na przykład o tym, że większość tych decyzji była podejmowana i przekazywana TYLKO ustnie? Sprytnie.

Choć jest to bardzo wymagająca i dość obszerna lektura, która wymaga tego aby poświęcić jej nieco więcej czasu to przyznam szczerze, że napisana jest ona przystępnym językiem. Znajdziecie w niej też wiele interesujących materiałów źródłowych, które mają poprzeć te teorię oraz wiele interesujących zdjęć i ilustracji. Książka podzielona jest także na rozdziały, które powoli - krok po kroku - mają nam przedstawić to co kierowało wtedy naszymi prześladowcami.

Ogólnie rzecz biorąc sądzę, że jest to naprawdę obowiązkowa lektura dla każdego. Choć jest ona wstrząsająca, to także bardzo ciekawa i pełna informacji, których do tej pory w innych mi na przykład brakowało.

Gorąco polecam!

Wbrew tytułowi książka Reesa nie traktuje wyłącznie o Auschwitz, nazistach i „ostatecznym rozwiązaniu”. Nie jest też w pełnym tego słowa znaczeniu historią tego obozu. Autor pisze o wydarzeniach w froncie wschodnim, sytuacji Żydów w gettach czy też polityce deportacji z różnych krajów Europy. Zadaje też trudne pytania o ludzką naturę i o to, jak w ogóle mogło dojść do tej zbrodni, którą na dodatek przeprowadził tak rozwinięty kulturowo naród jak Niemcy. Ale choć Rees spędził długie lata pracując nad tym tematem i przeprowadzając liczne wywiady z ofiarami i ich katami, nie ma dla nas żadnych jednoznacznych wniosków. Być może rację ma jeden z uciekinierów z Sobiboru, który stwierdził: „Wszyscy możemy stać się dobrzy albo źli w tych sytuacjach. Czasem, kiedy ktoś jest dla mnie bardzo miły, przyłapuję się na tym, że myślę: Jaki on by był w Sobiborze?”

Nie zmierzali do żadnej stacji. Ten pociąg jechał do nikąd.

Wiele już zostało napisanych książek o tematyce obozowej. O obozie w Oświęcimiu poświęcono chyba najwięcej uwagi ze względu na to jakie było jego przeznaczenie.
Miał to być obóz zagłady czyli całkowitego zniszczenia. Pojęciem zagłady określa się ludobójstwo dokonane przez hitlerowców w głównej mierze na ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
Po książkę sięgnęłam między innymi dlatego, że autor jest twórcą serialu o tej tematyce oraz wielokrotnie nagradzanym za zasługi dla historii i telewizji.
Autor opisuje jak obóz dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w miejsce kaźni i największego ludobójstwa w historii, w którym życie straciło ponad milion Żydów. Poświęca dużo uwagi jak doszło do samego pomysłu powstania obozu, do planów, myśli jak wszystko zebrać w całość aby nic i nikt nie wymknęło się spod kontroli. Analizuje psychikę tych działań a co za tym idzie ludzi, którzy działali przy "produkcji" machiny zagłady.
Autor przedstawia fakty o których wcześniej nie słyszałam, co jeszcze bardziej wzbudziło moje zainteresowanie.
Książka napisana bardzo przystępnym językiem, opatrzona w materiały źródłowe oraz ogrom ilustracji,które bardziej pomogły zobrazować to o czym czytamy.
W jednej z publikacji przeczytałam, że książka powinna zostać wpisana do "kanonu podstawowych dzieł kształtujących wiedzę o faktach niedostatecznie znanych i trudnych dziś do zrozumienia dla wielu".
Uważam, ze tak powinno być. Książka jest warta uwagi i każdy interesujący się tym tematem powinien zwrócić na nią uwagę.

Nie zmierzali do żadnej stacji. Ten pociąg jechał do nikąd.

O jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych obozach koncentracyjnych a jednocześnie obozie śmierci w czasie II wojny światowej napisano już wiele. Każdy z autorów podchodzi do tego zagadnienia od innej strony oraz skupia się na innych jego elementach.

Laurence Rees przez piętnaście lat zbierał materiały, podróżował w celu odbycia rozmów, przeprowadzenia wywiadów i zdobyciu jak najbardziej rzetelnych informacji, aby oddać w ręce czytelnika pozycję wyjątkową. Nie znajdziemy w niej podkoloryzowanych opisów i pięknie opakowanej brutalnej rzeczywistości. Znajdziemy za to wstrząsające akty przemocy psychicznej i fizycznej oraz opisy sytuacji, które powodują gęsią skórkę.

„Ostateczne rozwiązanie” nazistów zakładało pozbycie się ogromnej liczby Żydów w jak najkrótszym czasie. Decyzje dotyczące szczegółów tej akcji zostały podjęte w 1942 roku. Mimo, iż początkowo to wcale nie Auschwitz było obozem, w którym dokonywano najwięcej morderstw, to w roku 1944 kiedy na masową skalę dochodziło do uśmiercania węgierskich Żydów, zdecydowanie wysunęło się na prowadzenie.

Autor w swojej pracy cofa się do czasów przed II wojną światową, aby ukazać największych niemieckich zbrodniarzy nie tylko przez pryzmat działań w obozach koncentracyjnych, ale również wcześniejszego życia, jakie wiedli. Zwrócił również uwagę na podejmowanie decyzji, które akceptowane przez Adolfa Hitlera były zazwyczaj tylko ustnie, podobnie jak tylko ustnie udzielał wskazówek i rozkazów swoim podwładnym. Dlatego tak trudno po latach odnaleźć było zapiski dotyczące szczegółów podejmowanych przez nich działań.

Niewątpliwie jest to lektura wymagająca, której nie przeczytamy od początku do końca za jednym podejściem. Wiele ujętych w niej kwestii należy przemyśleć i poukładać sobie w głowie oraz skonfrontować z wiadomościami i informacjami, które już posiadaliśmy.

Śmiało mogę stwierdzić, że autor wykonał naprawdę ogrom pracy, aby w jak najbardziej obiektywny sposób przedstawić plan zagłady europejskich Żydów zwany właśnie „ostatecznym rozwiązaniem”.

W zakończeniu książki możemy jednak spotkać się z pewnym rozczarowaniem – nie samą lekturą oczywiście, ale tym, jakie okazały się próby Żydów, aby wrócić do dawnych domów. Wielu z nich nie miało dokąd wracać, a sąsiedzi, z którymi wcześniej dobrze żyli, udawali, że ich nie poznają i nie chcieli mieć z nimi nic więcej wspólnego. Nasuwa się zatem w tej sytuacji pytanie: Jaka sprawiedliwość jest na tym świecie, że osoby, które przetrwały obozowe piekło nie doznały wytchnienia, ale nawet po wyzwoleniu dalej musiały walczyć o przetrwanie każdego kolejnego dnia?

„Auschwitz. Naziści i ‘ostateczne rozwiązanie’ ” to pozycja historyczna, która z pewnością znajdzie rzesze odbiorców chcących poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Osobiście polecam i zachęcam do sięgnięcia po nią.

Auschwitz, obóz zagłady, w którym zginęła ogromna ilość ludzi, nie tylko Żydów. Poznajemy prawdę, którą Laurence Rees zgłębiał przez kilkanaście lat.

Z ciekawością od czasu do czasu zapoznaję się z literaturą obozową i wojenną, w której widać, że wśród więźniów zdarzali się także ludzie, którzy nie zapomnieli o innych w piekle na ziemi. Wśród nich możemy wymienić ks. Maksymiliana Kolbe, który w miejsce wybranego mężczyzny zgłosił się na ochotnika represji po ucieczce więźniów. Zostali skazani na śmierć przez zagłodzenie. Postacią godną naśladowania jest także Stanisława Leszczyńska, która przeciwstawiając się rozkazom doktora Mengele nie zabijała noworodków zaraz po urodzeniu, dając im szansę na przetrwanie. Z jednej strony aniołowie, z drugiej - diabły.

Pierwszym komendantem obozu koncentracyjnego w Auschwitz został mianowany Rudolf Hoss, który na podstawie własnych doświadczeń doszedł do wniosku, że praca pozwala oderwać myśli od więzienia. Stąd też napis na bramie ,,Praca czyni wolnym". Z pewnością nie miał jednak na myśli pracy niewolniczej, katorżniczej, w której ginęli ludzie, jeśli nie z wycieńczenia i głodu, to zabijani przez kapo. Kapo wybierani byli także wśród więźniów, którzy mieli kryminalną przeszłość. Nie znano litości, jeśli ktoś ją okazywał, był bezużyteczny zgodnie z ideologią Hitlera. Okazuje się jednak z wypowiedzi świadków, którzy przetrwali to piekło, że zdarzali się także ,,dobrzy" esesmani.

Rees Laurence poświęcił temu tematowi kilkanaście lat życia. ,,Auschwitz. Naziści i "Ostateczne rozwiązanie" została napisana na podstawie relacji filmowej wyprodukowanej przez BBC. Dowiadujemy się, skąd pomysł na krematoria, dlaczego Żydzi byli szczególnie prześladowani, kto tym dowodził. Poznamy nieco od środka struktury łódzkiego getta i wiele, wiele innych zagadnień związanych z największym obozem zagłady. To nie historia na jedno popołudnie, nawet nie na dwa. To spis wszystkich zdarzeń, które przyczyniły się do tego, że o Auschwitz pamięta cały świat. Jak najbardziej lektura obowiązkowa dla każdego Polaka.

• II wojna światowa
  • Historyczne