Złowroga charyzma Adolfa Hitlera. Miliony prowadzone ku przepaści

The Dark Charisma of Adolf Hitler. Leading Millions into the Abyss
Hitler, II wojna światowa
historia
joly_fh

Wnikliwe studium kariery Adolfa Hitlera, jego osobowości i umiejętności, dzięki którym stał się jednym z najpotężniejszych dyktatorów w historii. Książka Laurence’a Reesa to także głęboka analiza stosowanych przez Hitlera technik, które pozwalały mu z tak niezwykłą siłą oddziaływać na słuchaczy. To odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że tak wielu ludzi stało się nie tylko zwolennikami, ale...

Książka Laurence’a Reesa to także głęboka analiza stosowanych przez Hitlera technik, które pozwalały mu z tak niezwykłą siłą oddziaływać na słuchaczy. To odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że tak wielu ludzi stało się nie tylko zwolennikami, ale wręcz wyznawcami przywódcy, którego równie wielu uważało za żałosną karykaturę człowieka.

Niezwykła kariera Adolfa Hitlera jest bez wątpienia jednym z najbardziej zadziwiających zdarzeń minionego stulecia. Charyzmatyczny przywódca nie mógł olśniewać zwolenników osobowością: nie był zdolny do zwyczajnych ludzkich uczuć, tworzenia przyjacielskich relacji, czy okazywania miłości. Nie był również intelektualistą. Nie umiał dyskutować, a poglądy innych ludzi zupełnie go nie interesowały. Stanowił zupełne przeciwieństwo popularnego polityka – był żałosną i samotną istotą, pełną głębokich uprzedzeń i żarliwej nienawiści do wszystkiego, co ją otaczało.
Każda z tych cech osobno wystarczyłaby, żeby skreślić Hitlera z listy osób, które mogą zyskać poparcie innych ludzi, a jeśli dodamy do tego zupełnie przeciętny, wręcz nijaki, pozbawiony walorów wygląd, można byłoby zaryzykować twierdzenie, że przyszły przywódca Niemiec nigdy nie powinien znaleźć się na takiej liście.
Talent, dzięki któremu Hitler zyskał władzę, był innej natury. Była to wręcz niewiarygodna zdolność przekonywania do swoich racji – charyzma. To właśnie wykreowany przez Hitlera własny wizerunek, stworzona przez niego „dziejowa misja” i zdolność do przekonania innych o nieomylności własnych sądów sprawiły, że słuchały go miliony.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: www.proszynski.pl

Doskonała książka, ukazujące jakie elementy wpłynęły na ogromny sukces Hitlera w zdobyciu władzy i jak to się stało, że pociągnął za sobą miliony Niemców. Zadecydowały o tym między innymi czynniki społeczno-ekonomiczne i polityczne / hiperinflacja, ogromne bezrobocie, odczucia Niemców związane wg nich z ich wielkim upokorzeniem przez traktat wersalski/, ale także pewność Hitlera, jego siła przekonywania do własnych racji, skuteczne wmówienie rodakom, że są "rasą panów" i potrzebują przestrzeni życiowej, znalezienie wspólnego wroga, który odpowiada za niepowodzenia Niemiec, tj. Żydów, a także inne przyczyny.
Dla zainteresowanych tematyką II wojny światowej, to obowiązkowa lektura.
Serdecznie polecam!

Marcin Kowalczyk | 2017-06-11
Na półkach: Przeczytane, Życiorysy
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Biorąc do ręki książkę spodziewam dowiedzieć się jak to się stało, że Niemcy wspierali Hitlera. Miałem nadzieję, na bardziej pogłębiony rys psychologiczny "wodza". Dostałem średniej klasy opowieść, bez nowości o których nie wiedziałem wcześniej.
Jednym punktem który wzbudził moje zainteresowanie było wspominania tytułowa charyzma. To nowa cecha pod kątem której starano się przedstawić Hitlera. I gdyby autor poszedł całkowicie tym tropem i nie zbaczał z obranej ścieżki- byłoby dobrze. Niestety gdzieś w połowie lektury, owa charyzma staje się tłem do opisywanych wyrywko znanych faktów. Pod koniec niemal zanika.
Ze wspomnień dowiadujemy się, że "Wódz patrząc wzbudzał dreszcze" itp... Mało wiarygodne. Większość tych uwag jest opartych na "niepublikowanych oświadczeniach". Wzmaga to moją czujność jeśli chodzi o prawdziwość.
Dość niesmacznym jest przywoływanie wspomnienia polskich chłopów mordujących żyda w kontekście "nie wszyscy Niemcy byli tacy źli".
Pod koniec w książce...

malineczka74 | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Władza to coś, co pociąga wielu ludzi. Rządzenie innymi jest marzeniem popularnym. Górowanie nad otoczeniem potrafi wzbudzić w człowieku wiele różnych zachowań. Logicznym się wydaje, iż przywódca powinien pasować do pewnego wykreślonego przez psychologów szablonu. Ktoś, kto marzy by władać krajem z pewnością ma być mądry, mieć ciekawy program polityczny, dobrze się prezentować, być świetnym oratorem, umieć przekonać niezdecydowanych do siebie. Jednym słowem taki człowiek powinien mieć charyzmę. Jak pokazuje historia na czele mocarstw nie zawsze stali właśnie tacy ludzie. Trafiali się i szaleńcy i zbrodniarze, osoby chore z nienawiści. Wszystkie te cechy można przepisać Adolfowi Hitlerowi. I tu prawda przeczy logice. Co się stało, że na czele Niemiec stanął człowiek, który doprowadził do ich upadku, do klęski i zniszczeń? W myśl jego polityki to nie tak miało być. Rasa aryjska miała zdobyć panowanie nad Europą, królować i dominować. Hitler się pomylił i jego koniec okazał się...

alicenee | 2014-09-01

Myślę, że książka jest naprawdę ciekawa, zwłaszcza dla osób, które interesują się II wojną światową i poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Przyznam, że można dużo dowiedzieć się z tej publikacji. Moim zdaniem zachęca do refleksji. Przez opublikowane w niej oświadczenia osób obserwujących lub przebywających w towarzystwie A. Hitlera inaczej patrzymy na niektóre sprawy. Po przeczytaniu tej książki w inny sposób spojrzałam na pewne kwestie dot. zbrodni wojennych. Cieszę się, że ją przeczytałam.
To co rzuciło mi się w oczy to fakt, iż autor wspominając o złamaniu szyfru Enigmy przypisał zasługi Brytyjczykom, o Polakach nie napisał słowa w tym temacie, wydało mi się to nie na miejscu.
Nie zmienia to faktu, iż zachęcam do czytania.

Nauticus | 2015-02-04

Dziwię się tak wysokiej ocenie. Książka co najwyżej przeciętna. Czyste spekulacje i dywagacje, próba dochodzenia na czym polegała niesamowita charyzma Hitlera. Cytaty i wypowiedzi osób bez odniesień do źródeł, co jest dla mnie kardynalnym błędem. I jeszcze to twierdzenie w połowie książki, tu cytat z pamięci: "śmiem twierdzić, że gdyby Polska udostępniła Niemcom korytarz do Gdańska, to Hitler nie napadłby na ten kraj w 39 roku". Ehm... zastanawiałem się, czy jest sens czytać dalej.

basiunia | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Ciekawa,dająca do myślenia.Gdy całą winę zrzucamy na Hitlera niejako sami się idealizujemy.A z książki wynika,że on tylko dużo mówił.Obwiniał Żydów za zło tego świata, a inni skorzystali z przyzwolenia i zabijali. W każdym z nas tkwi zło i tylko okoliczności sprzyjają uwolnieniu. Razi nas bestialstwo faszystów, a ilu z nas podążyło by tą samą drogą gdyby życie ustawiło nas w tym czasie?to takie ludzkie

Turniquet 92 | 2014-07-11

Książka ciekawa z pewnością dla wielbicieli tematyki II wojny światowej, czyli takich jak ja :-)Kupując tą książkę oczekiwałam jednak, że dowiem się, co działo się w życiu Hitlera i co wpłynęło na jego tak wynaturzona osobowość. Nie dostałam tego jednak więc doszłam do wniosku, że autor sam nie wie-a próbuje się dowiedzieć. Autor odsyła dość często do wielu innych źródeł. Książka ogólnie średnia, ale można dowiedzieć się kilku ciekawych faktów.Autor skupił się głównie na opowiadaniu o taktykach jakie stosoeali Naziści i Hitler, aby zyskać poparcie w społeczeństwie, ale właściwie nie wyjaśnia skąd u niego taki ogromny rasizm i antysemityzm

Wecia | 2014-01-26

Laurence Rees - dzieki tej książce sięgnę po więcej publikacji autora. Oceniając książkę, sposób opisania i formę jest bardzo dobra i przemawia do czytelnika. Bohatera nie będę oceniać - zbyt "krótka" jest wieczność, aby to zrobić.
Miliony prowadzone ku przepaści, przez lata, na ok. 435 stronach. Warte uwagi nie tylko czytelników zafascynowanych postacią A. Hitlera.

Anna-Maria Kramarz | 2013-12-20
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Interesujesz się historią XX wieku? Totalitaryzmami? II wojną światową? A może po prostu kiedyś liznąłeś/liznęłaś trochę historii? Niezależnie od wybranej opcji, mam wrażenie, że pewnie kiedyś ta myśl pojawiła się w twojej głowie. Zagadka, paradoks tak dziwaczny i tak brzemienny w skutki jednocześnie. Pytanie, na które wcale nie tak łatwo znaleźć odpowiedź. Jak to się stało? Jak to możliwe, że Niemcy, stary i rozsądny naród uwierzyli w ideę supremacji wysokich, niebieskookich blondynów Aryjczyków, którą opowiadał im niski ciemnooki brunet z czarnym jak smoła wąsem? Jak krzykliwy, wymachujący rękami człowieczek powiódł za sobą miliony, doprowadził kontynent do niezwykle wyniszczającego starcia militarnego, wdrukował w głowy przekonanie, że jeden człowiek może być warty wszystko, gdy drugi to niewiele więcej, niż wsza. Leżąca na wersalskim spodeczku, gotowa na rozgniecenie młoteczkiem wsza.

Z odpowiedzią śpieszy "Złowroga...

ciszex | 2014-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawe studium sukcesu Hitlera w jego drodze do władzy. Autor przytacza nieznane powszechnie fakty z życia Hitlera i jego drogi do władzy, np.: członkostwo w organach komunistycznej republiki Bawarii. Publikacja zawiera bardzo dużo cytatów obrazujących postrzeganie Hitlera przez ludzi mu współczesnych. Autor analizuje przyczyny sukcesu Hitlera i jego dojścia do władzy (1. oczywista zapaść demokracji w obliczu kryzysu ekonomicznego, 2. przekonanie, że pod władzą silnego przywódcy kraj może się zjednoczyć, 3. kryzys ekonomiczny, 4. decyzja emocjonalna, a nie intelektualna, 5. wrażenie więzi, 6. geniusz masowej psychologi, 7. Hitler jako obiekt czci). Autor na przykładach pokazuje jak działał system i co oznacza "praca dla Hitlera". Bardzo ciekawe relacje o przygotowywanych kampaniach, wewnętrznych walkach w sztabie generalnym oraz rywalizacji miedzy armią i SA. Książkę polecam również z uwagi na bardzo ciekawe opisy przygotowywanych kampanii, zwłaszcza opis bitwy o...