Przez czerwoną granicę

Wydawnictwo: LTW
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Przez czerwoną granicęa to powieść historyczno-sensacyjna, której akcja rozgrywa się na pograniczy polsko-sowieckim, a ściślej polsko-ukraińskim. Inspiracją do jej napisania była rozmowa autora z mieszkańcem Dowbysza o potajemnym obchodzeniu Wigilii oraz przemycanym z Polski opłatku. I tak powstała książka porywająca i pełna dramatyzmu.

wik699 | 2014-03-10

Akcja powieści Kościńskiego toczy się na początku lat 30-stych na terytorium Ukraińskiej SRR. Bohaterem jest młody Polak, Franciszek, który przeszedł na stronę polską przez "zieloną granicę", co spowodowało całkowitą zmianę jego życia...
Książka jest napisana przyjemnym w odbiorze językiem. Może trochę za dużo jest wyrażeń współczesnych, których w tamtych czasach nie używano. Nie da się ukryć, iż Kościński bardzo mocno wzorował się na legendarnej książce Sergiusza Piaseckiego "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", ale według mnie to dobrze, ponieważ sytuacje zaprezentowane w książce noszą znamię autentyzmu, nie ma zbyt wielu przesadzonych i niemożliwych wydarzeń.
Warta pochwały jest dobra orientacja autora w historii wewnętrznej ZSRR i polskich regionów narodowościowych; nie popełnił też większych historycznych błędów.
Ogólnie książka dobra, polecam przeczytać.

c0ldplay | 2011-06-30
Przeczytana: 2007 rok