Siły zbrojne polityka. Studia ofiarowane profesorowi Jerzemu Przybylskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Praca zbiorowa pt. Siły zbrojne polityka jest szczególną książką, bowiem powstała celem uhonorowania profesora Jerzego Przybylskiego (ur. 1935 r.), komandora w stanie spoczynku, cenionego nauczyciela akademickiego, organizatora nauki, znanego badacza najnowszej historii Polski (ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Marynarki Wojennej w XX w.) Pełnił On m.in. funkcję Komendanta Instytutu Nauk Humanistycznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (1990-1994) i dyrektora Instytutu Historii Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku (1998-2002), gdzie aktualnie pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego. Prezentowana Jubileuszowa Księga stanowi wyraz uznania i wdzięczności ze strony uczniów, przyjaciół i sympatyków Profesora, który w swoim życiu naukowym i zawodowym służy radą, doświadczeniem i bezinteresowną pomocą innym badaczom historii. Niniejsza praca zbiorowa zawiera oryginalne pod względem poznawczym studia z zakresu, bliskiej zainteresowaniom naukowym Jubilata, historii wojskowości, a także z dziejów politycznych. Czytelnik znajdzie w niej szereg ciekawych artykułów z historii Marynarki Wojennej. Wartościowe pod względem podstawy źródłowej rozprawy przybliżają różne, często nieznane zagadnienia z dziejów Polski ze szczególnym uwzględnieniem XX w.