House of Rothschild V 2

Okładka książki House of Rothschild V 2 Niall Ferguson
Okładka książki House of Rothschild V 2
Niall Ferguson Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Dom Rothschildów (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Dom Rothschildów (tom 2)
Penguin Books

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Pierwszy tom bardziej mi sie podobal: autor przestudiowal dokumenty, listy i inne dane ktore ciekawie przedstawily ekonomie tamtych lat i historie rodziny Ritschildow. Drugi tom mniej rzetelny, to juz nie dokument ale opowisc czlonka rodziny (Miriam Rothschild?) ktory przedstawia fakty z wlasnego punktu widzenia, powiedzmy mniej obiektywnego. Nie chce negowac wartosci opowian czlonkow rodziny, ale mala weryfikacja ze strony autora, lub przedstawienie innego punktu widzenia tej stamej sprawy, przynajmniej na moj gust, uczynilaby ksiazke wiarygodniejszym zrodlem.

Drugi tom monumentalnej biografii rodziny Rothshildów. Książka równie dobra jak tom pierwszy, jednak niewątpliwe jest to lektura dla wytrwałych. Ferguson opisuje dzieje rodziny na szerokim tle. Ważna uwaga: książka teoretycznie opisuje historię Rotschildów do 1999 r., ale okres po 1914 r. jest potraktowany dość skrótowo i zajmuje ostatnie 100 stron. Moim zdaniem opis niuansów działalności finansowej jest dla osoby niezaawansowanej w tym zakresie chwilami dość ciężkostrawny, ale po jakimś czasie można się do niego przyzwyczaić. Książka dla zainteresowanych zarówno Rotshildami jak i ogólnie historią XIX wieku.

Po przeczytaniu pierwszej części liczącej 800 stron zabrałem się od razu za część drugą liczącą 900 stron. I nie zawiodłem się. Drugi tom utrzymał wysoki poziom zapoczątkowany w tomie pierwszym.
Na około 750 stronach mamy w nim do czynienia ze szczegółowym opisem historii rodu Rothschildów w okresie od 1848 do 1914, czyli od Wiosny Ludów do wybuchu I wojny światowej. Poznajemy losy kolejnych pokoleń urodzonych i wychowanych w pełnych bogactwa i przepychu pałacach kupionych lub zbudowanych za pieniądze zarobione w banku (szczegóły rozwoju banków w pierwszej części). Te następne, wykształcone już, pokolenia nie mające pojęcia o biedzie i życiu w getto, którego doświadczyli ich ojcowie nie mieli już takiej motywacji do działalności bankierskiej jak ich przodkowie.
Pojawiają się też polskie akcenty takie jak na przykład Fryderyk Chopin uczący dzieci francuskich Rothschildów grać na fortepianie oraz wzmianka o tym jak francuscy Rothschildowie próbowali w tajemnicy przed francuską opinią publiczną sprzedać carowi broń do stłumienia Powstania Styczniowego w 1863 roku.
Kolejne okresy czasu: I wojna, okres międzywojenny, II wojna i okres powojenny zajmują tylko jakieś 130 stron. I w sumie nie ma się co dziwić, że tak mało biorąc pod uwagę, że stracili i pozycje wiodącego banku i swoje majątki, które zostały skonfiskowane przez Niemców w Niemczech, Austrii i Francji (we Włoszech sami zamknęli bank jeszcze w II połowie XIX wieku ponieważ nie przynosił dochodów).
Po II wojnie angielski Dom Rothschildów odnowił kontakty z upadłymi klanami zagranicznymi i postanowili wrócić do świata finansów. Są obecni do dziś ale nie na taką skalę jak w XIX wieku. Są po prostu jednymi z wielu.
Czytając oba tomy można poznać losy najsłynniejszej rodziny na świecie, ale nie tylko. Z tej biografii można się sporo dowiedzieć o historii Europy z ostatnich 200 lat. O zmianach na mapie politycznej, o wpływie rozwoju kolei żelaznych na Europę, o znaczeniu kolonializmu dla naszego kontynentu, a także o życiu codziennym biednych i bogatych w tamtych czasach. Natomiast laicy w dziedzinie ekonomii zapoznają się z nieodłącznym elementem naszego życia, czyli z długiem narodowym (publicznym).
Po przeczytaniu obu tomów każdy będzie wiedział: co to jest dług publiczny, skąd się wziął, dlaczego cały czas będzie rósł i nigdy nie zostanie spłacony, a także kto za niego płaci i co najważniejsze kto na tym zarabia. Parę wieków temu banki złapały świat za gardło i ściskają coraz mocniej. Aż kiedyś światu zabraknie tchu.....
A tak przy okazji - dług publiczny naszego kraju rośnie w tej chwili z prędkością 3300 zł na sekundę, 12 milionów zł na godzinę, 289 milionów zł na dobę. W tej chwili wynosi około 1 bilion i 52 miliardy zł.

Francuscy R. otrzymali odszkodowanie w latach 50-tych za stracony bisnes w czasie wojny. Ale to fajne. Mitterand znacjonalizował banki w początkowych latach 70-tych, wypłacił R. odszkodowanie. 6 lat później R. odzyskali banki za Chirac'a i zarabiali na reprywatyzacji sektora bankowego. To też jest fajne. Tak można robić biznes. Nie ruszyć do przodu jak się nie jest obstawionym z 6 stron. Fakt, że trzeba wejść w politykę i zdobywać kontakty. Lecz, czy przy dużych pieniądzach nie jest to pewne ułatwienie? Znamy to?

Drugi tom sagi jest równie dobry jak pierwsza część - jeśli lubi sie styl autora i przetrwało się trudy czytelnicze (pan Ferguson stawia wymagania swoim odbiorcom, oj stawia) - to z zainteresowaniem siada się do tej części historii rodziny.
Co w niej jest:
- dużo ciekawych rzeczy na temat Francji Napoleona i Niemiec Bismarcka - przygrywki do konfliktu i wojny, która zmieniła układ sił w Europie.
- opis imperium Habsburgów, jego problemów, ambicji i konieczności reform po laniu od Prus w 1866.
- powstanie Włoch
- mnóstwo rzeczy na temat Wielkiej Brytanii, polityki imperialnej, układów między partiami, karawana polityków, trzeba naprawdę być znawcą aby się nie pogubić - tutaj przyznam, że miałem jedyny problem, że to było za ciężkie dla mnie
- dowiedziałem się dlaczego Staś i Nel byli w Egipcie i co tam sprowadziło Brytyjczyków :)
- caly rozdział o koalicjach przed Wielką Wojną, kto z kim był i kto z kim mógł być
- wzrost potęgi USA, pojawienie się Azji na rynkach finansowych
A do tego:
- kompleksowy opis kolejnych pokoleń rodu - tym razem bohaterem długo jest James a potem pałeczkę przejmuje Lionel i Natty.
- kobiety jak zawsze w tle
- dużo na temat antysemityzmu w Europie i roli Rothschildów w tym - jako tych, których władzę trzeba obalić
- opis dekadencji czwartego i piątego pokolenia
- historię rodu w latach międzywojennych - można między słowami zrozumieć skąd się wzięła nienawiść Hitlera i jemu podobnych do Żydów
- ruch syjonistyczny i stosunek Rothschildów do niego.
- współczesność - jak wygląda pozycja rodziny, co robią itd
I wiele wiele innych rzeczy.
Fascynująca lektura, jedna z najlepszych jakie miałem w ręku.
Polecam naprawdę wytrawnym czytelnikom, autor naprawdę uważa, że każdy zna historię wojen Burskich i wpływ przegranej w wojnie krymskiej na historię Rosji. To lubię, bo jestem traktowany poważnie, a i autor w ten sposób nie obniża poziomu.
Polecam!

Co w niej jest:

Ma ktoś na sprzedaż te dwa tomy za normalne pieniądze

Ma ktoś na sprzedaż te dwa tomy za normalne pieniądze

Drugi tom dobry jak poprzedni przy czym czasy po 1914 roku skrótowo opisane przydał by sie trzeci tom

• Do kupienia
  • LEGIMI