House of Rothschild V 2

Cykl: Dom Rothschildów (tom 2)
Wydawnictwo: Penguin Books
historyczna
angielski

The second volume of the history of the Rothschild banking dynasty is a triumph of historical research and imagination .--Robert Skidelsky, The New York Review of Books . A New York Times Notable Book. 8-page color insert.

Martins | 2017-06-23

Drugi tom monumentalnej biografii rodziny Rothshildów. Książka równie dobra jak tom pierwszy, jednak niewątpliwe jest to lektura dla wytrwałych. Ferguson opisuje dzieje rodziny na szerokim tle. Ważna uwaga: książka teoretycznie opisuje historię Rotschildów do 1999 r., ale okres po 1914 r. jest potraktowany dość skrótowo i zajmuje ostatnie 100 stron. Moim zdaniem opis niuansów działalności finansowej jest dla osoby niezaawansowanej w tym zakresie chwilami dość ciężkostrawny, ale po jakimś czasie można się do niego przyzwyczaić. Książka dla zainteresowanych zarówno Rotshildami jak i ogólnie historią XIX wieku.

Po przeczytaniu pierwszej części liczącej 800 stron zabrałem się od razu za część drugą liczącą 900 stron. I nie zawiodłem się. Drugi tom utrzymał wysoki poziom zapoczątkowany w tomie pierwszym.
Na około 750 stronach mamy w nim do czynienia ze szczegółowym opisem historii rodu Rothschildów w okresie od 1848 do 1914, czyli od Wiosny Ludów do wybuchu I wojny światowej. Poznajemy losy kolejnych pokoleń urodzonych i wychowanych w pełnych bogactwa i przepychu pałacach kupionych lub zbudowanych za pieniądze zarobione w banku (szczegóły rozwoju banków w pierwszej części). Te następne, wykształcone już, pokolenia nie mające pojęcia o biedzie i życiu w getto, którego doświadczyli ich ojcowie nie mieli już takiej motywacji do działalności bankierskiej jak ich przodkowie.
Pojawiają się też polskie akcenty takie jak na przykład Fryderyk Chopin uczący dzieci francuskich Rothschildów grać na fortepianie oraz wzmianka o tym jak francuscy Rothschildowie próbowali w tajemnicy...

artven | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018