Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata

Okładka książki Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata Niall Ferguson
Okładka książki Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata
2022-04-27
2021-05-06
Wojciech Tyszka
historia plagi dżuma koronawirus pandemia epidemia covid-19 sars-cov-2

Skrytykuję tę książkę. Uparłam się, żeby ją przeczytać, bo , Fergusson jest poważnym naukowcem, profesorem historii z licznymi publikacjami, a w tej zapowiedź była, że zajmie się nie tyle samymi katastrofami, ile ich powiązaniami i wpływem z polityką, ekonomią, czy kulturą. No i zawiodłam się - o ile pierwsze 2-3 rozdziały jeszcze były interesujące, to kolejne mnie bardzo zmęczyły. W pierwszych rozdziałach autor pokazuje różne nieszczęścia, jakie spadały na ludzkość. Taki misz masz. Za dużo tu historii, dat i statystyki jak dla mnie, za mało ciekawych analiz (miałam konfuzję: czy jest to książka historyczna, czy omawiająca współczesność, jak w tytule). Nieproporcjonalnie dużo miejsca Fergusson poświęca chorobom i epidemiom (które są przecież tylko jedną z potencjalnie możliwych katastrof) - zapewne wpływ na to miał fakt, że Fergusson pisał tę książkę w 2020 roku. No i to jest jeden z moich dwóch głównych zarzutów co do tej książki. Od połowy książki mowa jest już w zasadzie tylko o COVID, a nie o to mi chodziło, kiedy zabierałam się za lekturę. Drugi zarzut: te opowieści o COVID ograniczają się w zasadzie tylko do Stanów Zjednoczonych, zarówno jeśli chodzi o analizę przebiegu, krytykę postępowania decydentów, jak i omówienie potencjalnych skutków gospodarczych (wstawki dot. innych krajów są bardzo lakoniczne). Serio, Panie Fergusson - pandemia szalała nie tylko w Stanach, a "świat" nie ogranicza się do Ameryki (Północnej, dodajmy).

Wprawdzie w ostatnim rozdziale omówiono kwestię rywalizacji i zimnej wojny między USA a Chinami, ale bardziej na zasadzie gdybania, niż twardych faktów. Nie widzę w tej książce głębszej refleksji nad dalszymi losami świata w kontekście COVIDU, kryzysu klimatycznego, postępujących przemian społecznych, czy zmieniającego się układu sił geopolitycznych. Poza konkluzją, że katastrofy były, są i będą, nie wiadomo co następnego na nas spadnie, a show must go on.

Generalnie to co zazwyczaj od tego autora. Dobrze się czyta, dużo skakania po różnych tematach, ale bez jakichś spektakularnych wniosków czy tez

Fantastyczna lektura. W przystępny sposób wyjaśnia skomplikowane idee, przy okazji zachwycając pięknym stylem. Autor wykazuje się niezwykłą erudycją. Potrafi w płynny i logiczny sposób łączyć wątki takie jak światowe religie, kultura średniowieczna czy poglądy marksistów. Mimo ogromnej interdyscyplinarności i wielkość wątków, lektura nie przytłacza. Bardzo polecam.

• Do kupienia
  • Polityka