Świt robotów

Wydawnictwo: cdp.pl
Rise of the Robots: Technology and the Threat of a Jobless Futur
AI, SI, sztuczna inteligencja,
L_Settembrini

Większość ludzi szuka celu. Chcemy czuć się potrzebni, ważni. Chcemy widzieć efekty naszej pracy i starań, dzielić się nimi i chwalić. To naturalny, biologiczny wręcz proces i paradygmat. W ten sposób zaprogramowała nas natura. I właśnie w tej chwili, stojąc u progu rewolucji przemysłowej, ten dar odrzucamy. Zwalniamy i podziwiamy świt robotów. Czy praca księgowego zostanie zastąpiona...

Zwalniamy i podziwiamy świt robotów.

Czy praca księgowego zostanie zastąpiona przez komputer? Czy nadal potrzeba będzie ludzkiej myśli i refleksji, aby napisać artykuł? Kto szybciej i sprawniej będzie programował? Człowiek, maszyna, komputer, sztuczna inteligencja?

Według Martina Forda, przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej każda praca, która wpisuje się w paradygmat zer i jedynek, prawdy i fałszu, zasad, schematów i twardych wytycznych, może zostać nam odebrana. Program nie musi być innowacyjny, bo program nie popełni błędu. Dziennikarze? Już teraz jesteśmy w stanie tak zaprogramować system, aby wyszukiwał cytaty, opowiadał anegdoty i analizował wypowiedzi.

Czym może skutkować masowe wymieranie zawodów i miejsc pracy?

Ogromnym załamaniem w gospodarce konsumenta, pogłębiającymi się różnicami pomiędzy elitą, klasą średnią i najbiedniejszymi, zmianą ludzkich perspektyw i mentalności, która po odebraniu poczucia bezpieczeństwa i znaczenia w społeczeństwie popadnie w marazm i wyciszenie ambicji.

W „Świcie Robotów” autor przedstawia nam swoją wizję przyszłości, popierając ją solidnymi argumentami i wiedzą z zakresu biznesu czy gospodarki. Do jakich osiągnięć zdolna jest robotyka i jak wpłyną na nasz świat? Co się wydarzy w momencie, w którym AI stanie się bardziej innowacyjne i ciekawskie, niż nasze umysły? Martin Ford odważnie namawia – zdajmy sobie sprawę z konsekwencji. I przygotujmy się na nie, bo prawdopodobnie nie ma już odwrotu…

Czy nadchodzi ekonomiczna katastrofa, skutkująca nerwicą gospodarki i pogłębiającą się nierównością?

Czy może świat i społeczeństwo czeka epoka dobrobytu?

Musimy zadecydować.

Teraz.

Bestseller New York Times
Biznesowa Książka Roku 2015 FT & McKinsey
Biznesowa książka roku 2015 według magazynu Forbes
Jedna z 12 ważnych książek popularnonaukowych w 2015 roku wg. Portalu NBCNEWs.com

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

whitesquirrel | 2018-09-30

Na gorąco.. absolutnie warto przecztać, bardzo ciekawe jest to co już udało się wynaleźć i przerażąjące jest to do czego może nas doprowadzić dalszy rozwój. O tym w największym skrócie jest ta książka.

Autor przekonuje, że czekają nas wielkie zmiany, które muszą mieć wpływ na światową gospodarkę i politykę. Książka skupia się raczej na science, a nie na fiction. Opisane są wynalazki największych firm, cytowani nobliści i najbardziej cenieni naukowcy. Autor prezentuje też dużo własnych poglądów i wizję przyszłości, w której prawie wszyscy mogą zostać zastąpieni przez maszyny.

Ta książka dobitnie pokazuje, że większość zawodów może być w przyszłości zautomatyzowana. Nikt nie jest bezpieczny, dlatego warto zainteresować tym tematem.

grregu | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Cóż, „Świt robotów” Martina Forda nie jest dobrą książką na wakacje, ale właśnie w takim okresie przyszło mi się z nią zapoznać. Kiedy indziej, nie miałbym czasu, bo – zgodnie z rozważaniami Autora – muszę walczyć o byt, jako przedstawiciel grupy zawodowej, której dochody – tu ponownie Autor ma rację – nie rosną od lat, a produktywność wręcz przeciwnie. Właściwie, wolno mi chyba powiedzieć, iż piszę ową recenzję, może nie z samego centrum, ale z obrzeży wyzysku. Jak już rzekłem, lektura nie jest dobra na kanikułę, bo kreśli wizję nadchodzącego „Technofeudalizmu”, w którym...
Ciąg dalszy opinii:

Justyna_78 | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Interesująca wizja przyszłości.
Najciekawsze dla mnie osobiście były informacje na temat nowych badań np. nad soczewką dla cukrzyków, sztuczną inteligencją, robotami, o rozwoju technologicznym. Mniej ciekawe były analizy statystyki, wykresy itp aspekt ekonomiczny, aż tak szczegółowo nie muszę się zagłębiać ;P
Generalnie rzecz biorąc ja wyłowiłam sobie fakty mnie interesujące i myślę że informatycy, ekonomiści, politycy i biznesmeni powinni po tą książkę sięgnąć by przekonać się jak wg autora zmieni się gospodarka i świat, być może w całkiem niedalekiej przyszłości, kto wie...

PrzeCzytana | 2017-12-16
Na półkach: Mam ebook, Przeczytane, Inne, Biznes
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Pracujesz w call center, fast foodzie, fabryce, a może jako dziennikarz, prawnik, księgowa, copywriter albo lekarz? Piszesz książki, tworzysz muzykę albo jesteś designerem? Jest szansa, że w przyszłości Twoje miejsce pracy zniknie. Te i inne zawody zostaną kiedyś najprawdopodobniej w dużej części, jeśli nie w całości zautomatyzowane i ludzie nie będą już niezbędni. O tym między innymi jest książka “Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?” Martina Forda. I to nie jest świat science – fiction. To się dzieje już teraz.

Więcej na https://przeczytana.wordpress.com/2017/12/30/martin-ford-swit-robotow-czy-sztuczna-inteligencja-pozbawi-nas-pracy-recenzja/

ksiazkawprezencie | 2016-11-24

Roboty to pracownicy idealni. Nie męczą się, nie mylą i nie strajkują. Martin Ford pyta czy w zautomatyzowanym świecie jest jeszcze miejsce dla człowieka.

„Świt robotów” to popularne studium, w którym autor przekonuje, że stoimy u progu rewolucji związanej z nieuniknioną, masową automatyzacją pracy w różnych sektorach – np. przemysłu odzieżowego, spożywczego, sieci fastfoodowych, sprzedaży detalicznej, rolnictwa a nawet uważanych dotychczas za „ludzkie” bastiony szkolnictwa wyższego i służby zdrowia.
Cała recenzja http://www.ksiazkawprezencie.pl/technofeudalizm-u-bram/

GZal | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Jesteśmy w trakcie ogromnych zmian na rynku pracy i to już nie tylko w obrębie tych najbardziej zautomatyzowanych i rutynowych czynności, które do tej pory stanowiły najmniej płatne zajęcie, ale również w tych miejscach, gdzie standardowo pracowała klasa średnia (obsługa urzędowa, analityka, zarządzanie danymi, diagnostyka). W miarę rozwoju algorytmów i mocy obliczeniowej coraz więcej funkcji przejmują komputery. Nawet tam, gdzie potrzebna była częściowo kreatywność.
[...]
całość:

Kamil Wysocki | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Powiedzieć o tej książce, ze jest zła, to za mało. Jest zakłamana.
Jedyne co można o tej książce powiedzieć dobrego, to to, że podaje ciekawe przykłady wykorzystania technologii wspominając na przykład o chipie dla cukrzyków, który wszczepiać ma się w soczewkę. Ma on informować cukrzyków o zmianach poziomu insuliny we krwi. Niestety, na tym plusy tej książki się kończą.
W Książce wszystko, co wiąże się z rozwojem technologii przedstawiane jest jako złe, bo prowadzi do ograniczenia miejsc pracy. Dokładnie to samo mówili w XVIII wieku przeciwnicy następującej wówczas rewolucji przemysłowej. Uważali oni, że rozwój technologii, wprowadzanie maszyn do zakładów tkackich odbierze szwaczkom pracę. Czy tak się stało? Oczywiście nie. Zamiast tego natomiast nastąpił spadek cen produktów tego przemysłu, co z kolei pozwoliło większej liczbie ludności zaopatrzyć się w te dobra. Dla autora - to też zło. Dla autora zły jest wzrost produktywności przy jednoczesnym braku wzrostu przepracowanych...

Pshemo | 2018-05-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Bardzo ciekawa rozprawa ekonomiczna, poruszającą interesującą kwestię rozwoju automatyzacji i sztucznej inteligencji. Autor stawia pytanie, jak rozwój technologii wpłynie na gospodarkę, a w szczególności na rynek pracy.

Wizje, kreowane przez autora są dość ponure i stanowią w mojej opinii przestrogę przed rozwojem technologii bez przemyślenia kwestii ekonomicznych.
Warto się zapoznać, również ze względu na przystępny język, w jakim napisana jest ta książka.

SzklanaPoziomka | 2018-07-21

Ciekawa, godna przeczytania przez laika pozycja. Pan Ford przywołuje wiele statystyk, ciekawostek, raportów, które nie były mi wcześniej znane.

Książkę czyta się łatwo i szybko, ale pozostawia wiele pytań i "niewygodnych myśli" w głowie. "Jak żyć panie premierze?"

Kara | 2017-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2017

Naprawdę niezła. Jeśli ktoś śledzi temat to super odkrywczych i zaskakujących informacji nie znajdzie, ale bardzo dobrze się czyta, a tyle gwiazdek głównie za źródła, których jest całkiem sporo.