Świt robotów

Wydawnictwo: cdp.pl
Rise of the Robots: Technology and the Threat of a Jobless Futur
AI, SI, sztuczna inteligencja,
L_Settembrini

Większość ludzi szuka celu. Chcemy czuć się potrzebni, ważni. Chcemy widzieć efekty naszej pracy i starań, dzielić się nimi i chwalić. To naturalny, biologiczny wręcz proces i paradygmat. W ten sposób zaprogramowała nas natura. I właśnie w tej chwili, stojąc u progu rewolucji przemysłowej, ten dar odrzucamy. Zwalniamy i podziwiamy świt robotów. Czy praca księgowego zostanie zastąpiona...

Zwalniamy i podziwiamy świt robotów.

Czy praca księgowego zostanie zastąpiona przez komputer? Czy nadal potrzeba będzie ludzkiej myśli i refleksji, aby napisać artykuł? Kto szybciej i sprawniej będzie programował? Człowiek, maszyna, komputer, sztuczna inteligencja?

Według Martina Forda, przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej każda praca, która wpisuje się w paradygmat zer i jedynek, prawdy i fałszu, zasad, schematów i twardych wytycznych, może zostać nam odebrana. Program nie musi być innowacyjny, bo program nie popełni błędu. Dziennikarze? Już teraz jesteśmy w stanie tak zaprogramować system, aby wyszukiwał cytaty, opowiadał anegdoty i analizował wypowiedzi.

Czym może skutkować masowe wymieranie zawodów i miejsc pracy?

Ogromnym załamaniem w gospodarce konsumenta, pogłębiającymi się różnicami pomiędzy elitą, klasą średnią i najbiedniejszymi, zmianą ludzkich perspektyw i mentalności, która po odebraniu poczucia bezpieczeństwa i znaczenia w społeczeństwie popadnie w marazm i wyciszenie ambicji.

W „Świcie Robotów” autor przedstawia nam swoją wizję przyszłości, popierając ją solidnymi argumentami i wiedzą z zakresu biznesu czy gospodarki. Do jakich osiągnięć zdolna jest robotyka i jak wpłyną na nasz świat? Co się wydarzy w momencie, w którym AI stanie się bardziej innowacyjne i ciekawskie, niż nasze umysły? Martin Ford odważnie namawia – zdajmy sobie sprawę z konsekwencji. I przygotujmy się na nie, bo prawdopodobnie nie ma już odwrotu…

Czy nadchodzi ekonomiczna katastrofa, skutkująca nerwicą gospodarki i pogłębiającą się nierównością?

Czy może świat i społeczeństwo czeka epoka dobrobytu?

Musimy zadecydować.

Teraz.

Bestseller New York Times
Biznesowa Książka Roku 2015 FT & McKinsey
Biznesowa książka roku 2015 według magazynu Forbes
Jedna z 12 ważnych książek popularnonaukowych w 2015 roku wg. Portalu NBCNEWs.com

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Justyna_78 | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Interesująca wizja przyszłości.
Najciekawsze dla mnie osobiście były informacje na temat nowych badań np. nad soczewką dla cukrzyków, sztuczną inteligencją, robotami, o rozwoju technologicznym. Mniej ciekawe były analizy statystyki, wykresy itp aspekt ekonomiczny, aż tak szczegółowo nie muszę się zagłębiać ;P
Generalnie rzecz biorąc ja wyłowiłam sobie fakty mnie interesujące i myślę że informatycy, ekonomiści, politycy i biznesmeni powinni po tą książkę sięgnąć by przekonać się jak wg autora zmieni się gospodarka i świat, być może w całkiem niedalekiej przyszłości, kto wie...

ksiazkawprezencie | 2016-11-24

Roboty to pracownicy idealni. Nie męczą się, nie mylą i nie strajkują. Martin Ford pyta czy w zautomatyzowanym świecie jest jeszcze miejsce dla człowieka.

„Świt robotów” to popularne studium, w którym autor przekonuje, że stoimy u progu rewolucji związanej z nieuniknioną, masową automatyzacją pracy w różnych sektorach – np. przemysłu odzieżowego, spożywczego, sieci fastfoodowych, sprzedaży detalicznej, rolnictwa a nawet uważanych dotychczas za „ludzkie” bastiony szkolnictwa wyższego i służby zdrowia.
Cała recenzja http://www.ksiazkawprezencie.pl/technofeudalizm-u-bram/

GZal | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Jesteśmy w trakcie ogromnych zmian na rynku pracy i to już nie tylko w obrębie tych najbardziej zautomatyzowanych i rutynowych czynności, które do tej pory stanowiły najmniej płatne zajęcie, ale również w tych miejscach, gdzie standardowo pracowała klasa średnia (obsługa urzędowa, analityka, zarządzanie danymi, diagnostyka). W miarę rozwoju algorytmów i mocy obliczeniowej coraz więcej funkcji przejmują komputery. Nawet tam, gdzie potrzebna była częściowo kreatywność.
[...]
całość: