Polonia - Respublica - Patria

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
historyczna

Polonia - Respublika - Patria. Personifikacja Polski w sztuce XVI-XVIII wieku to interdyscyplinarna rozprawa przedstawiająca przedrozbiorowe wyobrażenia państwa polskiego w szerokim kontekście artystycznym, historycznym oraz polityczno-prawnym. W prezentacji motywu uwzględnione zostały przekształcenia europejskiej ikonografii politycznej oraz problematyka państwowej terminologii, symboliki i propagandy. W książce pokazano, w jaki sposób personifikacja w sztuce ilustrowała ideały unii polsko-litewskiej, chrześcijańskiego przedmurza, sarmatyzmu i oświeceniowych reform, przede wszystkim zaś specyfikę formy rządu i kultury politycznej Rzeczypospolitej, z jej tronem elekcyjnym i narodem szlacheckim.

źródło opisu: www.fnp.org.pl

źródło okładki: www.fnp.org.pl