Dziennik z internowania

Wydawnictwo: Świat Książki
Bartoszewski, Jaworze, stan wojenny, PRL
historia

Unikatowy w kulturze zapis doświadczeń grupy najwybitniejszych polskich intelektualistów, internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Dziennik obejmuje cztery miesiące internowania Profesora i stanowi niebywale plastyczny zapis zdarzeń widzianych od środka i refleksji, notowanych na gorąco.

MsSurrealist | 2010-04-17
Przeczytana: marzec 2010

Książka niezwykle wzruszająca - szczególnie wpisy przyjaciół i współinternowanych. Chociaż przyznam się, że próbowałam przez kilka godzin rozszyfrować te wpisy zanim zauważyłam, że są przedrukowane, alee.... ;>

noir_ange | 2010-03-21
Przeczytana: 21 marca 2010

Wstrząsająca pozycja, daje do myślenia. Pokazuje jak się nie poddać nawet w najcięższych chwilach.

grzech-pierworodny | 2013-03-22
Przeczytana: 08 marca 2013

Jak to często bywa w moim przypadku, wybierając się na zakupy, dokonuję je pod wpływem chwili i emocji. Podobnie było z książką Władysława Bartoszewskiego.
Dosłownie chwyciłem ją pod pachę, zapłaciłem za nią, a przyjrzałem się jej dopiero w domu. Pobieżna weryfikacja zakupu, wprawiła mnie w zły nastrój, gdyż książka oprócz siedemdziesięciu stron tekstu, zawierała jakieś reprodukcje życzeń urodzinowych, wiersze, wpisy i to w większości nieczytelne.
Było jasne, że utopiłem pieniądze i to nawet pomimo faktu, iż książka była w promocji.
„Dziennik..” przeleżał u mnie ponad pół roku, zanim przyszła jego kolej do czytania.
I tu miłe zaskoczenie.
Pomimo, formy o jakiej wspomniałem, pozycja jest bardzo interesująca i co najważniejsze wciągająca.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, trzynastego grudnia 1981 roku, władza zamknęła w więzieniach i ośrodkach internowania ponad cztery tysiące osób. Były to jednostki w większości z solidarnościowej opozycji, a odizolowanie ich od reszty społeczeństwa...

viola | 2011-03-10

Interesująca lektura, dzięki swojej formie (pamiętnik), pozwalająca częściowo zrozumieć i przybliżyć sobie rzeczywistość i atmosferę internowania w stanie w stanie wojennym. Nie tylko na przykładzie autora. Dość budujące świadectwo aktywności, energii i determinacji internowanych, wbrew warunkom, w jakich się znaleźli. Poruszające wpisy urodzinowe dla W. Bartoszewskiego, a ponieważ nie zostały zmienione, ani upiększone (wszystkie wpisy sfotografowane w oryginalnej formie), wg mnie, rzucają też ciekawe światło na niektóre słynne dziś postacie polskiej polityki i kultury.

Ważny dokument.

Ariel_O | 2016-11-26