My, naród

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1327-1
Krzysiek

Rozważań Tomasza Lisa nad tym, co w Polsce fajne a co nie i cóż uczynić, by bylo fajniej, ciąg dalszy.

kismetka | 2016-05-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2016

Mam wrażenie, że Tomasza Lisa albo się lubi, albo bardzo nie lubi i chyba niewiele jest osób, które są gdzieś po środku. Ale może się mylę i akurat na takie osoby nie trafiłam. Ja należę do tych, które go lubią. Nie zawsze i we wszystkim się z nim zgadzam, i choć wielu jego programów telewizyjnych nie oglądałam, to to co widziałam, raczej mi odpowiadało.

Wracając do książki – trochę miałam obiekcje sięgając po nią, głównie związane z tym, na ile poruszane w niej tematy mogą być dziś aktualne (wydanie z 2008 roku). Owszem, książka z założenia dotyczyć miała nas, narodu i naszych cech, które przecież nie zmieniły się diametralnie na przestrzeni jednego dziesięciolecia, ale te nasze cechy opisane zostały w kontekście konkretnych wydarzeń politycznych. W jednym nie sposób nie zgodzić z Tomaszem Lisem – to, co opisał to w większości rzeczywiście nasze cechy narodowe, a nie tylko zachowanie pod wpływem chwili. Pisząc tę książkę dziś, autor mógłby właściwie odświeżyć wydarzenia...

Adamo33 | 2015-09-11
Przeczytana: 04 maja 2011

Interesująca książka socjologiczna napisana przez … dziennikarza. Tomasz Lis wziął „na warsztat” niektóre nasze cechy narodowe. I to te raczej nie najlepsze. Nie zrobił tego jednak w celu pokazania jacy to jesteśmy beznadziejni. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze, pan T. Lis nie generalizuje i zaznacza, iż te cechy dotyczą części społeczeństwa. I co trzeba podkreślić, mniejszej jego części. Po drugie, wybierając takie, a nie inne kwestie autor pragnie wskazać na co jeszcze musimy zwrócić uwagę i nad czym popracować, aby nasz kraj na trwałe dołączył do światowej czołówki. Bo, trzeba zaznaczyć, iż pan T. Lis nie tylko wskazuje na to co nie jest u nas dobre. Stara się też przekonać, że to co wydarzyło się w naszym kraju po roku 1989 można nazwać sukcesem, mimo iż nie udało się uniknąć pewnych błędów.

Marek Respondek | 2011-03-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2011

Bardzo dobra książka. Autor nie podaje konkretnych przepisów na poprawę sytuacji w Polsce, mówi dlaczego w Polsce jest tak, a nie inaczej. Pokazuje wady i zalety przeciętnego polaka. I często podkreśla, że wieczne narzekanie na rząd, na sąsiada, na trenera reprezentacji, na piłkarzy niczego nie zmieni. Należy zmienić sposób myślenia i zacząć działać.

Colet | 2013-10-19
Przeczytana: 2009 rok

Przeczytana dawno temu. Nie ma w tej pozycji typowej polskiej zawiści, jest za to bardzo nietypowy i niepolski optymizm. Poparty konkretnymi przykładami czyni pozycję ciekawą i niecodzienną. Szkoda, że zachwianą kryzysem gospodarczym - szczegółem lekko ją dezaktualizującym.

papisialka | 2014-04-10

Książka dobra, zawierającą kilka trafnych spostrzeżeń i ciekawych sugestii, już dla nich warto ja przeczytać. Choć odnosiłam wrażenie, że kilka razy jest pisane to samo, wątki powtarzają się.

Jonasz | 2010-09-10
Przeczytana: marzec 2010

Dobrze sie czyta, choc chwilami irytuje mentorski styl. Jedno jest pewne. Ten facet ma tyle racji, ze az wstyd,

Krzysiek | 2010-04-02
Przeczytana: 03 kwietnia 2010

Lis jak to Lis, napisany prostym językiem zbiór oczywistych oczywistości.

Miś_koralgol | 2015-12-18
Na półkach: Współczesne, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Zabawne ogólne spojrzenie, kilka trafnych punktów, ale książka nie zachwyca. Nie ma nic jakoś odkrywczego strasznie, może kilka fajnych pomysłów, ale nie żeby oryginalnych. Do tego Lis podszedł do tematu (może i słusznie, bo to poniekąd jeden z jego pomysłów) z pewną butą - niemalże jak mesjasz głosi jak jest a jak być powinno. Nie wygłasza opinii, ale wszech-prawdy. Koleś może ma łeb na karku, ale nie wszędzie się z nim zgadzam, a podejście nie cierpiące sprzeciwu w takim wypadku (przynajmniej mniej) zraża.

Do tego trochę zabawne było jedno przy jego ustawicznych atakach na PiS. Nie żebym był jakoś szczególnie za nimi, ale Lis wychodził niemalże z pozycji PiS nie miał racji bo przegrał wybory. Jest nawet zdanie w stylu że "Polacy nigdy nie popełnią już takiego błędu, wybierając rząd który wpędzać ich będzie tylko w kompleksy". XD - Nigdy nie mów nigdy :P

Jedno dla mnie jest jasne - Lis wielkim poetą NIE jest

Magota | 2013-02-22
Przeczytana: 02 lutego 2013

Lektura sympatyczna, aczkolwiek mało odkrywcza i poza drobną dawką optymizmu, niewiele wniosła w moje życie. Ot, zbiór anegdot i luźnych przemyśleń autora, przeplecionych garścią ciekawostek.

Robert | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Gdyby tylko autor nie próbował tak często wmawiać czytelnikowi że wałęsa to jest nasz wielki autorytet i bohater, byłaby to całkiem dobra książka.