PRL. Czas nonsensu

Publicat
2007-01-01
2007-01-01
Polska - 1944-1989 r. PRL komuna

Ładny kredowy papier, unikalne fotografie, sporo interesujących ciekawostek. Dużo historii społecznej i gospodarczej, mało polityki. Polecam.

Książka całkiem fajna. Autor skupia się na różnych zagadnieniach społecznych, związanych z kulturą sztuką i życiem codziennym. Przy różnych okazjach pojawia się także trochę polityki.
Książka podzielona na dekady, lata 50, 60, 70 i 80. Każdy rozdział to dwie strony, na których opisane zostało wybrane zagadnienie. Przykładowo muzyka klasyczna, sztuka, problemy mieszkaniowe, motoryzacja w danej dekadzie. Siłą rzeczy są to bardzo podstawowe informacje. Często jednak pojawia się sporo smaczków czy też przykładów zabawnych (z perspektywy czasu) sytuacji. Do tego bardzo dużo zdjęć. Przyjemnie się czytało. Warto przynajmniej przejrzeć. Zapoznać się jak wyglądało życie, nierzadko pełne absurdu, w PRL.

Wiedza o PRL-u dla początkujących. Najogólniejsze informacje, wzbogacone sporą ilością różnego rodzaju ikonografii. Niekiedy jednak autor przemyca różne, wyszukane szczególiki i "smaczki", dlatego nawet osoby z dużą wiedzą o tamtych czasach, mogą się czegoś dowiedzieć

GodzinaZksiazka.blogspot.com
PRL - czas nonsensu.
Jeśli to był czas "nonsensu", to pomyślcie, jak się żyło w świecie "bez sensu"! Zrozumcie teraz trudności, w jakich znaleźli się nasi rodzice, dziadkowie...Jak żyli, jak przetrwali...

Podtytuł: Polskie dekady, Kronika naszych czasów 1950-1990.
Wspaniałe kompendium wiedzy o czasach, które minęły, ale to naprawdę nie była tak dawno...
Rozdziały, z których każdy obejmuje dziesięć lat historii naszego kraju. Przed każdym oś, na której dostrzeżemy poruszone w rozdziale tematy, przykładowo: architektura, szkoła, kościół, film, teatr, życie codzienne. Jeśli nie mamy ochoty, potrzeby lub czasu czytać całego rozdziału od razu, możemy wybrać poszczególne tematy, które akurat nas interesują. A do książki można wracać wielokrotnie. Zachęca do tego zarówno układ tekstu, jaki mnogość zdjęć. Przenosimy się do lat 50tych, ery plakatu propagandowego albo na górskie ścieżki, przemierzane w latach 60tych, podczas wczasów pod gruszą. Zobaczymy na zdjęciach i poczciwe syrenki i klasyczny "ogórek" - autobus, którym Polacy podróżowali w średnio komfortowych warunkach. Wielu z nas odkryje z pewnością niejedną nowość, nie tylko z dziedziny gospodarki, ale i polityki. Na kolana mogą powalić niektóre "perełki":

Na Międzynarodowym Sympozjum Naukowym "Ochrona człowieka w środowisku pracy", zorganizowanym w 1978 roku w Poznaniu, podano naukowe definicje "zmiatania" - "przesunięcie warstwy materiału za pomocą elementów elastycznych (szczotek, zmiotek)"
oraz "zmywania" - "wykorzystanie ruchu wody do porwania, przemieszczenia i transportu materiału".

Albo, czy wiedzieliście , że w latach 70tych pojawiły się na rynku "owoce kandyzowane", a w środku opakowania znajdowała się ...marchewka w cukrze!

Pomyślelibyście, że można "czasowo zawiesić pogrzeby"? A w 1975 roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, powiadomiło obywateli o takim zawieszeniu, z powodu kapitalnego remontu miejskiego karawanu.

Ja, czytałam niektóre informacje nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale i z ogromnym niedowierzaniem. Wyglądają, jak te ze znanych komedii, w których jak się okazuje Stanisław Bareja, Jerzy Gruza i inni wielcy ekranu, chcieli nam pokazać to, co działo się naprawdę. A młodsi widzowie myśleli, że to tylko żarty, wymyślone przez scenarzystę...

Są kartki na mięso, jest mały fiacik, ocet na półkach, strajki i lata, które wielu z nas może pamiętać z dzieciństwa. Teraz w tym ujęciu, mogą zaskoczyć, mogą ujawnić nam zupełnie inne informacje, niż te, zapamiętane przez nas osobiście.

Poczytamy również o artystach, celebrytach swoich dekad. Marek Grechuta, Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski i tak wielu innych, że nie sposób tutaj zmieścić.

Są rozdziały o edukacji. Poczytajcie, a przestaniecie narzekać na obecny stan rzeczy, bo to, co było wywołuje chwilami dreszcze.

Nigdy nie słyszałam o wprowadzonym przez władzę zwyczaju "uroczystego nadania imienia". Coś, co miało nowo narodzonym i ich rodzicom dać namiastkę obyczaju kościelnego, o którym w pewnych latach nie mówiło się głośno.

W podrozdziale "Pokolenie przesterowanych", przerażająca dla mnie, jako rodzica była jedna z informacji:
"Tezy programowe w sprawie zadań partii, państwa i narodu w dziele wychowania młodzieży, przyjęte przez Komitet Centralny w 1972 roku miały na celu zminimalizowanie wpływu rodziców na wychowanie dzieci, które a jak największym zakresie powinna przejąć szkoła."

Krótko mówiąc jest o czym poczytać. Jest co pooglądać.

Polecam wszystkim, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć o czasach PRL-u, tym, którzy chcieliby powspominać, albo uzupełnić swoje wiadomości. Ja osobiście, tę książkę wypożyczyłam z biblioteki, ale zamierzam też zakupić dla siebie, bo chętnie wrócę do niej, jak do kroniki kraju z lat moich dziadków, rodziców i dzieciństwa. O wiele łatwiej będzie mi zrozumieć ich zachowania, wypowiedzi i w ogóle problemy, z jakimi musieli się na co dzień zmierzyć. O wiele łatwiej też będzie nam teraz i tutaj docenić to, co mamy!
PS:Jedyny minus książki, a właściwie jej wydania to mała czcionka, a już w spisie końcowym wprost niewiarygodnie drobniutka.

GodzinaZksiazka.blogspot.com
PRL - czas nonsensu.

Podtytuł: Polskie dekady, Kronika naszych czasów 1950-1990.

1965

Książka bardzo ciekawa i warta przeczytania. Nie tylko przez osoby, które pamiętają tamte czasy. Ciekawe, klimatyczne zdjęcia i wiele informacji ułożonych tematycznie. Przeszkadzały mi tylko bardzo małe literki w części tekstu i jeszcze mniejsze podpisy pod zdjęciami.

Podzielona jest na dekady z przedziału 1950 - 1990 , a każda dekada podzielona jest na kategorie, między innymi : moda, muzyka, film, polityka.
To, co sprawiło, że pokochałam tę książkę, to bogactwo zdjęć w każdej kategorii - w zasadzie książce prędzej do albumu.

Mimo zainteresowania historią, wiele zdjęć widziałam po raz pierwszy, także polecam każdemu, kto chciałby poznać tamte czasy.

Świetna oprawa graficzna, świetne zdjęcia.

Świetna oprawa graficzna, świetne zdjęcia.

• PRL
  • PRL