978-83-04-04706-8
historyczna

Piłsudski stawiał przed sobą i swym otoczeniem wielkie, zda się, nieosiągalne, cele. I wtedy, gdy przewodząc polskim socjalistom dążył do przekształcenia rewolucji w narodowowyzwoleńcze powstanie. I wcześniej , gdy za pośrednictwem szpalt Robotnika kształtował świadomość odbiorcy socjalistycznego pisma. I później, gdy na czele swych strzelców, w opozycji do realnie myślących polityków i sztabowych nadzorców, budował zręby własnej, narodowej armii.

[Fragment Zakończenia]

Rafał | 2016-03-06
Przeczytana: 05 marca 2016

Józef Piłsudski od dziecka był wychowywany w duchu głęboko patriotycznym który przekazała mu matka, jako jedna z najważniejszych wartości człowieka.Spędził 5 lat na zesłaniu za pomoc(nieświadomą)w udziale zabicia cara.W Irkucku gdzie oczekiwał na przewiezienie do Kireńska powstał krwawy bunt wskutek czego stracił dwa przednie zęby.Wojna polsko-bolszewicka i Bitwa Warszawska jedne z najważniejszych wydarzeń Marszałka w życiu pokazuje,że był wybitnym dowódcom,strategiem i myślicielem.Wojnę też toczył ze swoimi przeciwnikami politycznymi m.in. z Dmowskim,Daszyńskim,Korfantym którzy byli zagorzałymi oponentami polityki Naczelnika Państwa.Reasumując postać Piłsudskiego: był inteligentnym politykiem obdarzony zmysłem i wyczuciem.Był prawdziwym Patriotą dla którego najważniejszym celem było dobro,rozwój i suwerenność Państwa Polskiego.Był człowiekiem o dobrym sercu.Za swoje wcale nie wysokie uposażenie pomagał np. wdowom po żołnierzach,plajtującym biblioteką itd...Wiele ostrych słów...

Konkwistador_druku | 2014-11-27

Autor pisał tę biografię na kolanach, przez co nabawił się zapalenia stawów, a krwista postać Marszałka wypadła jak święty obrazek. Już struktura książki i tytuły rozdziałów zapowiadają hagiograficzną formę, a przedstawianie osiągnięć Piłsudskiego tylko w dobrym świetle sprawia, że nie możemy docenić jego sukcesów osiąganych przy złej organizacji. Z Piłsudskim robimy to samo co z Janem Pawłem II, niewiele rozumiejąc lukrujemy i zajadamy jak kremówki, ale co po takiej degustacji zostaje?

Darya | 2013-03-10
Przeczytana: marzec 2013

Jak ja się z tą książką wymęczyłam... Pierwsze sto stron poszło jeszcze łatwo, ale im dalej tym gorzej. Dobra, to może być moja wina - bardzo słabo orientuje się w Iwś i międzywojniu, a w tym okresie działo się jednak dorosłe życie marszałka. Alę muszę też przyznać, że autor nie umie za bardzo zaciekawić czytelnika, dla której postać Piłsudskiego nie jest szczególnie bliska. Dużo polityki i wojskowości, mało życia prywatnego. Raczej nie polecam osobom, nie będącymi historykami.
Jak ktoś za to interesuje się postacią Marszłaka, na pewno znajdzie tam dużo przydatnych informacji.

Oczywistym prawem tworzącego biografię autora jest zawarcie w niej subiektywnej oceny. Sam p.Suleja przyznaje, że zwolennikiem Józefa Piłsudskiego pozostaje, co jest widoczne na niemal każdej stronie książki.
Zastanawiającym jest jednak fakt, że mało wnikliwy czytelnik, po przeczytaniu tej pozycji, mógłby dojść do wniosku, że tak naprawdę jedynym (!) błędem Naczelnika była zwłoka w odwołaniu gen. Szeptyckiego z jednego z czołowych stanowisk w czasie wojny polsko - bolszewickiej. Co więcej, zdecydowanie kontrowersyjne decyzje Piłsudskiego, niejednokrotnie odmiennie (negatywnie) komentowane przez innych historyków, często zostają przedstawione w najgorszym wypadku neutralnym świetle, zaś argumentacja stanowiąca podstawę tego typu oceny przestaje być przekonywująca lub zwyczajnie jej brakuje.

Książka Włodzimierza Sulei poświęcona jest osobie Józefa Piłsudskiego, jednej z największych, ale i najbardziej kontrowersyjnych postaci ostatnich dwóch stuleci polskich dziejów. Autor prowadzi narrację począwszy od młodzieńczych czasów na Litwie, poprzez studia, syberyjskie zesłanie, konspiracyjną działalność w PPS, której szczytem była rewolucja roku 1905, dowództwo legionowe, wydarzenia I wojny światowej, kształtowanie się państwa polskiego, wojnę z bolszewikami i wreszcie okres międzywojenny. Mnóstwo wydarzeń składa się na życiorys Piłsudskiego, który czynnie w nich uczestniczył. Autor skupia się w swej biografii głównie na działalności politycznej i wojskowej Marszałka, toteż osoby zainteresowane bardziej jego życiem osobistym mogłyby się czuć nieco zawiedzione. Niemniej jednak biografia pióra profesora Sulei z pewnością jest godna polecenia osobom zainteresowanym tą postacią. Tak jak większość monografii z tej serii Ossolineum może być punktem wyjścia do dalszej lektury,...

Marcin Stachelski | 2013-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Moim zdaniem za dużo polityki, a za mało życia prywatnego. Poza tym zdecydowanie dla osób, które już sporo na temat historii Polski z I wojny światowej i dwudziestolecia wiedzą. Na pewno jednak warto przeczytać :)

Grot | 2015-11-05

Ciekawa pozycja, jednoznacznie pro piłsudczykowska choć też znowu chyba nie typowa laurka.

Imachuemanch | 2013-08-12

Poprawnie napisana i dosyć obiektywna (w każdym razie nie apologetyczna) biografia spod pióra zwolennika, co autor zaznacza na samym początku. Napisana przystępnym językiem.

PanHrabia | 2018-02-05
Lorelei | 2017-10-01