Victoria

Wydawnictwo: TopInvest
historyczna

Opowieść o Victorii Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, prawdziwym dniu chwały europejskiego oręża, w którym miał udział bohaterski tajny agent Jego Królewskiej Mości, Jerzy Kulczycki.Wielkie starcie zachodniego świata z islamem w walce o dużo więcej niż ziemie Habsburgów.To jest opowieść o ludzkich namiętnościach umiejscowionych w dramatycznych, fascynujących okolicznościach roku 1683. Na kartkach

Naprawdę fajna. Nigdy jakoś nie przepadałeś za historią? Ta powieść zaoferuje ci przyjemną, zaskakującą historię Zwycięstwa pod Wiedniem napisaną lekkim, przystępnym językiem bez podręcznikowego: "W rok 16.... Turcy napadli... Rok później Szwedzi.... Podaj daty bitwy pod Cecorą...". Wciąga i sprawia, że historia Polski robi się przyjemna. Naprawdę warto przeczytać, choćby, żeby zabłysnąć na lekcji i dowiedzieć się czegoś o naszym kraju.

Krzysiek | 2010-03-21
Przeczytana: sierpień 2008

Każda polska powieść historyczna dotycząca okresu największych triumfów Rzeczypospolitej w sposób automatyczny jest porównywana do sienkiewiczowskiej Trylogii i jej kategoriami mierzona. Temat, wokół którego skupia się akcja ”Victorii” Cezarego Harasimowicza - wiedeńskie zwycięstwo sprzymierzonych nad armią Kara Mustafy - powodowało u mnie tym większe podejrzenie o próbę podążenia ścieżką przetartą przez krzepiciela polskich serc i epatowania rodaków zapewnieniami o ich własnej wielkości.

Pułapka ta szczęśliwie została jednak ominięta przez autora, znanego głównie dzięki swoim dokonaniom jako scenarzysty filmowego (m.in. ”Bandyta”, ”300 mil do nieba”, ”Daleko od okna”, ”Ja wam pokażę!”). Adresatem utworu wydają się bynajmniej nie sami Polacy, lecz cały współczesny świat chrześcijański, stojący przed zagrożeniem ze strony agresywnego islamu. Jeśli to prawda, że historia jest nauczycielką życia, odpowiedzi na przyczyny dzisiejszych problemów trapiących świat należy szukać w...

Albercik | 2015-01-10

Byłem na spotkaniu autorskim, na którym Cezary Harasimowicz barwnie opowiadał o książce, więc zachęcony taką reklamą zabrałem się za czytanie i... entuzjazm opadł. Liczyłem na coś lepszego. Książka tylko momentami zaczyna intrygować by zaraz potem ... no cóż nie jest to najlepsze dzieło, zawiodłem się.

Marcin Napierała | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

Połączenie historii i wątków szpiegowskich, miłosnych z próbą stworzenia ciekawej powieści. W mojej ocenie nie do końca się udało.

kicudg | 2013-02-06

Dowiedziałem się, skąd nazwa kawy Cappucino. Podobało mi się to, że był jakiś pomysł na stworzenie książki o wielkiej wiktorii wiedeńskiej, natomiast już sama treść... no nie jest zła, momentami wciąga, ale cóż... mogłoby być lepiej.

Irbisek | 2013-03-03
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2013

Z góry powiem, że nie przepadam za powieściami historycznymi, ale zachęcona dobrą opinią - przeczytałam. Historia, sama w sobie może i była ciekawa, ale opowiedziana w taki sposób że mnie nie zainteresowała. Nie mogłam się wciągnąć i w efekcie z trudnością dotarłam do końca. Myślę że największą zaletą tej książki mogłyby być opisy - całkiem plastyczne. Podsumowując, ze swojej strony nie polecam

Bartosz P | 2016-09-18
Przeczytana: marzec 2008

robiłem prezentację maturalna w oparciu o tę powieść :)

Matys | 2016-09-02
Amigo | 2016-05-17