Starożytni Słowianie

Seria: Strefa Arche
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Starożytni Słowianie zamieszkiwali zachodnią i północną Ukrainę, skąd wyruszyli na podbój połowy Europy. Wędrówkę śladami tych ludów odbywamy wraz z Herodotem i Thietmarem z Merseburga

Elevander | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

"Starożytni Słowianie" to kolejna pozycja z wrocławskie serii Strefa Arche, w której Ossolineum wydaje popularnonaukowe pozycje dotyczące starożytności. Książka została napisana przez związanego z Uniwersytetem Wrocławskim archeologa, stąd można ją właściwie uznać za pracę z tej właśnie dziedziny, choć nie zabrakło w niej także analizy tekstów źródłowych oraz kilku uwag z dziedziny bardzo pomocnych w badaniach nad dawnymi dziejami Słowian językoznawstwa oraz etnografii. Autor przedstawia naukowy spór orientacji auto- i allochtonistycznej oraz kilka problematycznych zagadnień archeologii Słowian. Mnie osobiście książka trochę zawiodła, bo mimo iż napisana dobrze i przystępnym językiem zawiera niewiele informacji. Osobiście spodziewałem się po niej więcej, zwłaszcza biorąc pod uwagę naukowe stopnie jej Autora.

Tomasz Babnis

Turms | 2012-06-26
Przeczytana: 2011 rok

Autor przybliża koncepcje powszechnie przyjmowane przez badaczy ukraińskich i białoruskich na temat utożsamiania niektórych kultur archeologicznych ze Słowianami. Książka ciekawie napisana i łatwa w odbiorze. Warto przeczytać.

zwariowanyanioł | 2015-11-16
Przeczytana: 20 listopada 2015