Miłość w starożytnym Egipcie

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
6 (20 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny

Książka, skierowana do szerokiego kręgu odbiorców, ukazuje pewien aspekt staroegipskiej kultury rzadko poruszany w literaturze popularnonaukowej, mimo że niezwykle istotny. Miłość i zarazem seks (Egipcjanie nie uważali go za coś z natury grzesznego, chociaż ich obyczajowość bynajmniej nie była pod tym względem pozbawiona norm etycznych) zajmowały wiele miejsca w życiu ówczesnych mieszkańców kraju nad Nilem. Religia egipska znała liczne bóstwa opiekujące się głównie (lub nawet wyłącznie) tą dziedziną egzystencji. Mówiły o niej poezja, opowiadania, teksty mądrościowe, znamy ją z reliktów korespondencji. Wiersze, nauki mędrców i listy przekazują nam fascynujący obraz miłości młodych zakochanych, miłości rodzinnej, a także miłości postrzeganej jako niszcząca, groźna namiętność, mówią też sporo o kobiecie i o tym, jak widziano wówczas jej rolę oraz pozycję społeczną. Możemy także dowiedzieć, jak Egipcjanie usiłowali zjednać sobie wzajemność czarami, zaklęciami czy innymi praktykami magicznymi. Każdy miłośnik kultury starożytnego Egiptu znajdzie tu coś interesującego.

Imachuemanch | 2013-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Książka posiada pewną wartość. Autorka cytuje bardzo dużo oryginalnych tekstów (w polskim tłumaczeniu oczywiście), świetnie przedstawia kluczowe zagadnienia, głównie dotyczące postrzegania człowieka samego w sobie. Otwierałem książkę nastawiony bardzo pozytywnie, jednak szybko zacząłem kartkować przez kolejne autorskie analizy tekstów i ikonografii. Autorka popełnia podstawowy błąd ahistoryzmu wszędzie, gdzie przedstawia swoje zdanie. Zamiast w obiektywny sposób przedstawić stan wiedzy, Autorka nie tylko an siłę stara się powiedzieć coś "swojego", ale swoje opinie formułuje na ideologicznym światopoglądzie XIX wieku, który najszerzej można określić jako postrzeganie wszystkiego przez pryzmat wyimaginowanej "wojny płci". Takie rewelacje jak, cytat: "Maksymy te dowodzą [sic!] nieufności wobec kobiecej seksualności, której mężczyźni nie rozumieją i nad którą nie potrafią przejąć kontroli"; "Osioł znany był przecież ze swojej niezwykłej potencji i wiecznej gotowości seksualnej, co...

Wanilka | 2012-07-04
Przeczytana: 01 maja 2012

Ciekawa, dosyć rzetelna (brakuje przypisów w paru istotnych miejscach, podzielona na rozdziały mówiące o różnych aspektach miłości.Czytałam dwa razy - za pierwszym razem jako osoba interesująca się Egiptem i szło nie łatwo. Aby coś wyciągnąć musiałam się bardzo skupić. czytając po raz drugi, jako historyk po na studiach poszło szybko - kwestia przyzwyczajenia się do czytania literatury naukowej. Wprowadza w świat egipskiej miłości partnerskiej, braterskiej, dodatkowo zawiera wiele informacji na temat statusu kobiet w starożytnym Egipcie plus rysunki nieprzyzwoitych malowideł:D polecam !!!!

Nefer | 2011-09-13
Przeczytana: 2011 rok

Niekiedy ma się wrażenie, że autorka "leje wodę", ale można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.