Miłość w starożytnym Egipcie

Okładka książki Miłość w starożytnym Egipcie Agnieszka Krzemińska
Okładka książki Miłość w starożytnym Egipcie
Agnieszka Krzemińska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
2004-01-01
2004-01-01
historia starożytny Egipt miłość erotyka codzienność egiptologia

Okładka książki Pomocnik historyczny nr 3/2022; Cesarze Rzymu Michał Norbert Faszcza, Karol Kłodziński, Krzysztof Królczyk, Agnieszka Krzemińska, Paweł Sawiński, Dariusz Słapek, Adam Ziółkowski
Pomocnik histo... Michał Norbert Fasz...
Okładka książki Sztuka życia 1 (1)/2011 Iga Cembrzyńska, Piotr Cieplak, Juliusz Ćwieluch, Agnieszka Krzemińska, Redakcja tygodnika Polityka, Wojciech Waglewski, Ewa Winnicka
Sztuka życia 1... Iga Cembrzyńska, Pi...

Książka na pewno zawiera sporo mankamentów i traktowałabym ją raczej jako przyczynek do dalszych poszukiwań. Autorka w paru miejscach prezentuje niezbyt naukowe podejście do tematu, próbując na siłę porównywać współczesność z czasami starożytnymi. Prezentuje dużo przykładów, jednak ich analiza jest pobieżna i nazbyt wybiórcza.

Książka posiada pewną wartość. Autorka cytuje bardzo dużo oryginalnych tekstów (w polskim tłumaczeniu oczywiście),świetnie przedstawia kluczowe zagadnienia, głównie dotyczące postrzegania człowieka samego w sobie. Otwierałem książkę nastawiony bardzo pozytywnie, jednak szybko zacząłem kartkować przez kolejne autorskie analizy tekstów i ikonografii. Autorka popełnia podstawowy błąd ahistoryzmu wszędzie, gdzie przedstawia swoje zdanie. Zamiast w obiektywny sposób przedstawić stan wiedzy, Autorka nie tylko an siłę stara się powiedzieć coś "swojego", ale swoje opinie formułuje na ideologicznym światopoglądzie XIX wieku, który najszerzej można określić jako postrzeganie wszystkiego przez pryzmat wyimaginowanej "wojny płci". Takie rewelacje jak, cytat: "Maksymy te dowodzą [sic!] nieufności wobec kobiecej seksualności, której mężczyźni nie rozumieją i nad którą nie potrafią przejąć kontroli"; "Osioł znany był przecież ze swojej niezwykłej potencji i wiecznej gotowości seksualnej, co jawnie godziło w męską ambicję[widocznie kobiety już doskonale rozumieją męską seksualność]". Te i wiele innych komentarzy Autorki dyskredytują tę książkę nawet jako dzieło popularnonaukowe. W tym przebraniu Autorka przemyca swoje subiektywne opinie pod wpływem dającej się zidentyfikować współczesnej ideologii, co nie powinno mieć miejsca w tego rodzaju publikacji.

Ciekawa, dosyć rzetelna (brakuje przypisów w paru istotnych miejscach, podzielona na rozdziały mówiące o różnych aspektach miłości.Czytałam dwa razy - za pierwszym razem jako osoba interesująca się Egiptem i szło nie łatwo. Aby coś wyciągnąć musiałam się bardzo skupić. czytając po raz drugi, jako historyk po na studiach poszło szybko - kwestia przyzwyczajenia się do czytania literatury naukowej. Wprowadza w świat egipskiej miłości partnerskiej, braterskiej, dodatkowo zawiera wiele informacji na temat statusu kobiet w starożytnym Egipcie plus rysunki nieprzyzwoitych malowideł:D polecam !!!!

Niekiedy ma się wrażenie, że autorka "leje wodę", ale można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

• Egipt
  • Starożytny Egipt