Życie codzienne w Babilonie i Asyrii

Cavalcanti

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Finkla | 2017-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2017

Tytuł nieźle oddaje treść, ale nie mówi całej prawdy i tylko prawdy. Autor był archeologiem, orientalistą i historykiem, lecz również ekspertem w sprawach religii Wschodu. I to chyba nieco wpłynęło na ostateczną kompozycję książki. Jednak trzeba przyznać, że ogromną wiedzę Contenau też widać i to w różnorodnych płaszczyznach. Aha — do analizy wybrano dwa wieki, o którym wiemy najwięcej: lata mniej więcej od 700 do 500 p.n.e.

Najbardziej "na temat" jest pierwszy rozdział (fakt, że najdłuższy) — poświęcony właśnie życiu zwyczajnych ludzi. Autor omawia wiele aspektów: traktowanie niewolników, budynki, żeglugę, zwierzęta hodowlane, pokrótce charakteryzuje wybrane zawody... Ogółem — porusza sporo interesujących tematów i ten rozdział uważam za główną część książki.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/11/zycie-codzienne-w-babilonie-i-asyrii.html

Kamil Kopacewicz | 2013-08-06
Przeczytana: 2011 rok

Książka dobra i przystępnie napisana, ale niestety już przestarzała.
Dla osób nie w temacie nie zrobi to różnicy, a podstawowe informacje się nie zmieniają, ale wiele szczegółów jest już nieaktualna.

Swerad | 2016-10-14
Przeczytana: 11 lipca 2016

Dużo informacji. Książka jest o tyle cenna, że dotyka tematu cywilizacji Mezopotamskiej, której temat jest bardzo zaniedbany w polskiej literaturze popularno-naukowej. Bogactwo poruszonych tematów sprawia, że niestety jest tam mało szczegółów. Wiele tematów jest dotkniętych tylko powierzchownie.

Maciej | 2016-11-05

Czyta się fajnie. Poszczególne wątki są dobrze wyodrębnione. Autor pisze dosyć ciekawie. Polecam - można się dowiedzieć paru naprawdę interesujących rzeczy o "życiu codziennym w Babilonie i Asyrii".

anmyart | 2013-08-25

Autor powinnien bardziej skupić się na temacie życia codziennego zwykłych ludzi. Porusza za wiele tematów na tak małą ilość stron, co sprawia, iż dużo rzeczy zapomina się już w trakcie czytania.

Aleksandra | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, Historia