Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski.

Wydawnictwo: Elf

Piękny dwudziestoletni to podsumowanie wieloletnich prac i badań, autora Andrzeja Czyżewskiego, opartych na wielu niepublikowanych dotychczas dokumentach i relacjach dotyczących życia Marka Hłaski. Jednej z legendarnych postaci polskiej literatury, który fascynował młode pokolenia czytelników prozą wyrażającą obrzydzenie w stosunku do świata.

Meehoow | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Hłasko
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Solidna, obszerna i (wydaje się, że przynajmniej na dziś) pełna, choć miejscami niestety nieco apologetyczna, biografia jednego z najzdolniejszych polskich pisarzy, który - nie ukrywam - wśród moich ulubionych zajmuje miejsce szczególne.

Życie Hłaski było poplątane, częściowo również na jego własne życzenie. Związki z kobietami, alkohol, banicja, kłótnie z wydawcami, niełatwe relacje z Matką - wszystko to Czyżewski próbuje tłumaczyć po swojemu. Że niby jak ktoś raz zobaczył go wstawionego, to przyszyto mu łatkę pijak. Że niby jak złościł się w listach na rodzicielkę, to to jej wina, bo pisała tylko o pieniądzach. Było, jak było. Mnie nic do tego. Nie powinno to również w żadnej mierze rzutować na ocenę dorobku. "Życie prywatne wielkich Polaków nie powinno nas interesować" - powiedział minister (Jerzy Stuhr) w jednej z najlepszych telewizyjnych komedii teatralnych - "Jury". Najlepszych - przynajmniej do momentu, w którym jej reżyser - Juliusz Machulski - nie zaczął swego czasu...

Koronczarka | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Rzadko spotyka się tak fenomenalnie napisaną biografię. Nie należę do wielbicieli talentu Marka Hłaski, choć jest to postać, której nie można pominąć, a życie tego buntownika z natury budzi zrozumiałą chyba ciekawość. Absolutnie się nie zawiodłam. Autor (prywatnie brat cioteczny Hłaski) dokładnie dokumentuje swoją opowieść, wieloletnia przyjaźń pomaga mu na pewno interpretować te wydarzenia, których sam nie był świadkiem. Często relacjonuje opinie innych, sam nie wypowiadając swego zdania (np o śmierci swojego bohatera). Rzetelne studia, powściągliwość w ferowaniu ocen, sprawiają, że ufamy autorowi. Czyżewski przedstawił dramat życia Hłaski - człowieka obdarzonego niezwykłą wrażliwością i zagubionego w chaosie życia. Wspaniale też przedstawiona została przy okazji polska rzeczywistość czasu wojny i lat powojennych. Książka wartościowa i dla miłośników literatury i dla miłośników historii. A na dodatek po prostu dobrze się ją czyta.

goskrzys | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników Hłaski i jego twórczości!

Obszerne, rzetelne opracowanie, które czyta się jak pasjonującą opowieść, pełną dramatycznych zwrotów akcji, wzlotów i upadków, miłości i zdrad, chwil pełnych radości oraz tych przepełnionych goryczą i depresją. Autor przekopał się przez ogrom materiałów, pozbierał całe mnóstwo wspomnień i anegdot. A dodatkowym atutem jest fakt, że sam jest on kuzynem Hłaski, więc dobrze zna podmiot swoich badań, ma też ułatwiony dostęp do niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów.

Najistotniejsze w tej książce jest to, że pan Czyżewski stara się pokazać czytelnikowi jak najbardziej zbliżony do prawdy obraz Marka Hłaski. W trakcie lektury sprawia to czasami wrażenie, że chce go trochę odbrązowić, obrać z legendy, którą obrósł, a także - usprawiedliwić z niektórych wybryków. Ale czyż można się temu dziwić? Wokół pisarza narosło tak wiele mitów, tak wiele plotek - często bardziej mu szkodzących, niż podnoszących w oczach...

Miśka | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Spokojnie poprowadzony, zarys biografii jednego z najbardziej znanych pisarzy polskich, należących do "kaskaderów literatury". Autor, oszczędny w słowach, przywołuje jedynie znane fakty z życia pisarza. Nie pozwala sobie, na powielanie krążących konfabulacji. Prywatnie, brat cioteczny Hłaski i towarzysz jego dziecięcych zabaw.

cyanide | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

"Czysty, dobry, bez gniewu. Taki właśnie był Marek Hłasko."

Biografia naprawdę obszerna, od pierwszego wydania powiększona o ponad 200 stron. Wewnątrz fotografie, ksera dokumentów, fragmenty listów. Andrzej Czyżewski przedstawia obraz Marka Hłaski, którego polski czytelnik może do tej pory nie znać, polemizuje on z legendą, którą obrosła postać "pięknego dwudziestoletniego". Hłasko Czyżewskiego jest bowiem wrażliwym, przepełnionym emocjami człowiekiem, odnoszącym się z szacunkiem do kobiet i próbującym pomóc przyjaciołom w potrzebie, niezgadzającym się z rzeczywistością, jaką widzi wokół. Nie jest to ten bezczelny awanturnik i alkoholik, jakim widziała go władza ludowa, jakim nawet do dzisiaj widzą go autorzy wszelkiej maści anegdot i publikacji o charakterze wspomnieniowym.

Można zarzucać autorowi, kuzynowi Marka Hłaski, brak dystansu i subiektywność, mówiąc, że wybiela on obraz członka rodziny. Można wysuwać przypuszczenia, że celowo spogląda on na niektóre fakty z innej...

wasilewicz | 2015-09-17

Bardzo ładnie wydana, okraszona zdjęciami książka. Dla wielbicieli Hłaski rzecz obowiązkowa. Trochę jest to tam wszystko "ułagodzone", postępowania Hłaski, nawet te najbardziej skandaliczne (fizyczne ataki na żonę)są zawsze później tłumaczone mniej lub bardziej wiarygodnie, bądź też łagodzone wypowiedziami żony, która po uspokojeniu sytuacji mówi: "kocham cię serce moje" itd. Piszę o tym żeby pokazać różnicę między "Pięknym dwudziestoletnim" Czyżewskiego, a soczystą i kontrowersyjną biografią Kapuścińskiego napisaną przez Domosławskiego. Tu mamy do czynienia z inną książką. Gorszą, lepszą, to każdy oceni wg.siebie. Podsumowując- warto przeczytać, choć książka czasem "zawiesza się" np. podczas dokładnego przytaczania wymiany listów Hłaski z władzami PRL, które odmawiały mu powrotu czy trochę irytuje (o czym wspomniałem) gdy łagodzi i tłumaczy obraz Hłaski czasem moim zdaniem zbyt usilnie- no ale tu akurat trudno było oczekiwać innej postawy od autora, krewnego Marka...

Grzybek | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Marek Hłasko - polski James Dean, polski Borys Pasternak, a może po prostu polski pisarz, który osiągnąwszy sukces "zagubił" się w świecie. Wydaje mi się, że przekleństwem Hłaski było to, że sukces osiągnął bardzo wcześnie. Mając ledwie 20 lat był już rozpoznawalną postacią. A potem przyszło zagubienie. Najpierw nie może sobie znaleźć miejsca w Polsce, potem "za duży" okazał się cały świat. Tęskni i idealizuje wiele miejsc. Z każdego jednak po jakimś czasie ucieka coraz dalej. Nie może jednak uciec przed sobą samym. Tworzy przy tym kilka wybitnych dzieł, ale ciągle jest nie tam, gdzie chce. Nie ważne jest dziś, czy jego śmierć miała przyczyny naturalne, była wynikiem pomyłki przy łączeniu leków z alkoholem, czy też było to samobójstwo. Ważne jest, że możemy czytać "Cmentarze", czy "Brudne czyny".

Nieuchwytne | 2017-09-03
Przeczytana: 04 lipca 2015

Świetnie napisana, szczegółowa biografia Marka Hłaski autorstwa jego brata ciotecznego. Stworzona na podstawie dokumentów, listów, sprawdzonych źródeł. Przyjemnie się ją czyta, chociaż jest obszerna i drobiazgowa. Polecam!

Aneta Lehmann | 2012-11-17

"Piękny dwudziestoletni" jest oczywistą pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika twórczości Marka Hłaski. Łatwa w odbiorze, rzetelna biografia wzbogacona o kalendarium i wykaz źródeł zadowoli nawet wyjątkowo dociekliwego poszukiwacza związków pomiędzy rzeczywistym życiorysem, a literaturą rzekomo odzwierciedlającą doświadczenia pisarza. Losy Marka Hłaski to pułapka. Przyjęło się bowiem, iż fabuła jego książek pozwala zbudować wiarygodną biografię autora, czemu twardo zaprzecza omawiana publikacja. Oczarowani mitem nie muszą się jednak obawiać całkowitej destrukcji pomnika swojego idola – Czyżewski obala pewne teorie, zastępując je faktami, tworzącymi równie fascynujący obraz człowieka, który w pełni zasłużył na niesłabnący od lat podziw. Marek Hłasko, piękny dwudziestoletni, był artystą w pełnym tego słowa znaczeniu. Wykreował własną legendę dokładnie tak, jak tworzył bohaterów literackich, wodząc za nos świat ślepo wierzący w każde jego słowo.

...

góral_spod_Synaju | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Rokoko wśród biografii. Twarda oprawa, sporo zdjęć, wymuskana i wychuchana od A do Z. Kiedy zobaczyłem ją na półce w jednej z warszawskich księgarni, nie widziałem, czy całować się z okładką czy zacząć piszczeć jak oszalała groupie. Uwielbiam Marka Hłaskę, bo zawsze gdzieś z nim mentalnie przebywałem. Jego życiorys to gotowy scenariusz filmowy i wstyd, że nikt z polskich twórców nie jest zainteresowany przywróceniem pamięci o polskim Jamesie Deanie. Żałuję, że tej biografii nie napisał bezstronny badacz, tylko członek rodziny. Taki portret postaci zawsze będzie potraktowany zbyt subiektywnie, a pikantne smaczki z życia albo niewyeksponowane albo zbagatelizowane. Sorki