Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów

Cykl: Kuchennymi drzwiami (tom 1)
Wydawnictwo: Zwierciadło
Kraków, młoda polska

Barwne historie niepospolitych mieszkańców Krakowa, ich zagmatwanych losów i... nieoczekiwanych zamian ról.Kraków u schyłku XIX wieku. Czasy Młodej Polski. Właściciel kamienicy na Grodzkiej zapisami swojego testamentu wywraca do góry nogami życie klepiącego biedę artysty Floriana i młodego służącego Marcela. Czy ta zmiana doda im skrzydeł i otworzy przed nimi nowe możliwości? W tym samym czasie z podkrakowskiego wiejskiego dworku wyrzucają młodą podkuchenną – cichą, bogobojną Zosię. Może tylko się utopić... albo ruszyć do Krakowa! Choć na pozór te wydarzenia nie mają ze sobą nic wspólnego – podobnie jak losy ambitnej szwaczki, lekarza od „wstydliwych chorób”, angielskiej niani czy przemysłowca, który chciałby naprawić świat – ścieżki tych bohaterów niespodziewanie się przetną.
Zakazane miłości, zdrady, kłamstwa, tajemnice, wartka akcja i jej zaskakujące zwroty to – poza wyrazistymi bohaterami – najmocniejsze atuty tej wciągającej powieści.
W kolejnych częściach małopolskiej sagi poznamy historię nieślubnej córki Zosi oraz kolejnego pokolenia, któremu przyjdzie budować... Nową Hutę.

źródło opisu: www.ksiegarnia.zwierciadlo.pl

źródło okładki: www.ksiegarnia.zwierciadlo.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5439

A w Krakowie tak wiele się dzieje…

Uwielbiam sagi i łakomię się na każdą, która ukazuje się na księgarskich półkach. Zaczynając lekturę książki Katarzyny Majgier marzyłam, bym trafiła na majstersztyk, by to był cykl książek, które ustawię na półce z ulubionymi lekturami. Marzenie się spełniło, a ja nie mogę ochłonąć i nie mogę przestać myśleć, co stanie się w kolejnym tomie. Ta seria porwała mnie i jestem jej zagorzałą fanką. Co jest genialnego w tytule, które akcja toczy się w XIX-wiecznym Krakowie? Na sukces składa się wiele elementów.

W podkrakowskim dworku ciężko pracując na codzienny chleb służy w kuchni młoda dziewczyna o imieniu Zosia. Jej narzeczony został powołany do wojska. Po jego powrocie para ma w planie wspólną przyszłość, ale młodą i niedoświadczoną służącą bałamuci jej pracodawca, a jego żona wyrzuca przyszłą młodą matkę z domu. Zosia jako ciężarna panna nie może wrócić do rodzinnego domu. Udaje się do Krakowa do krewnej, która sama była kiedyś w podobnej sytuacji. Właścicielka zakładu krawieckiego przyjmuje ją pod swój dach oferując wszystko to, co sama posiada. Na ulicy Grodzkiej, w pobliżu Wawelu, w pięknej kamienicy mieszka bogaty obywatel – Teodor Lutoborski. Pewnego dnia ów krakowianin spisuje notarialny testament. Swój pokaźny majątek rozdziela między oddanych mu służących i dalekiego krewnego Floriana, który pracując w urzędzie i sporo wylewając za kołnierz marzy o zostaniu artystą i karierze na deskach teatru. Przychodzi dzień, kiedy los ma dla niego wiele niespodzianek – coś odbiera, ale i w zamian wiele daje..

Akcja pierwszego tomu małopolskiej sagi rozpoczyna się dwutorowo. Zagłębiając się w jej lekturę bądźcie przygotowani na wielowątkową, mocno rozbudowaną fabułę z licznym korowodem przeróżnych ciekawie wykreowanych postaci, które reprezentują różne warstwy ówczesnego krakowskiego społeczeństwa. Bohaterowie są biedni jak kościelne myszy i bogaci, spokojni i tacy, którym blisko do czarnego charakteru. Oni kochają i nienawidzą. Bez względu na swój status mają kłopoty i troski, bo te nie omijają ani służących ani ludzi z wyższych sfer. Akcja powieści toczy się niezwykle wartko. Kolejne sceny szybko przesuwają się przed oczami czytelników, a w tle widzimy przepiękny, nostalgiczny i majestatyczny dziewiętnastowieczny Kraków. Młodopolską atmosferę czuć w wielu miejscach fabuły, autorka wspomina też o panującej modzie na bratanie się bohemy artystycznej z chłopami.

Napisana prostym, poprawnym językiem książka wręcz czyta się sama. Naprawdę trudno odłożyć ją choćby późną nocą, jednak jej objętość nie pozwala przeczytać jej w jeden wieczór. Dialogi są zgrabne i żywe, opisy niedługie, bardzo plastyczne i łatwo pobudzają wyobraźnię, a tekst wciąga od pierwszej strony. Wszystkie sceny na kartach tej książki wydają się żywe, ma się wrażenie, że rozgrywają się na naszych oczach. Łatwo jest dać się uwieść tej lekturze, trudniej się z nią rozstać. Po przeczytaniu ostatniego zdania marzy się by drugi tom ukazał się jak najszybciej. Pomysł na fabułę, która ukazuje zwyczajne życie – jego blaski i cienie okazał się rewelacyjny, a wpleciona w tło historia pobudza umysł do wyobrażenia sobie ówczesnych realiów i warunków bytowania. Zagłębiając się w tekst łatwo odczuć, że pisarka włożyła w swoje dzieło wiele talentu, mnóstwo serca i pracy. Efektem jest książka, która zachwyca i która z pewnością podbije wiele czytelniczych serc. Jestem o tym w pełni przekonana i gorąco ten tytuł na jesienne oraz zimowe wieczory polecam.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Jolanta | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Rodzinne tajemnice, skandale, a w tle Kraków u schyłku XIX wieku, a więc fascynacja artystów sztuką ludową, "chłopstwem" i wsią. Główni bohaterowie to nieślubne dzieci, wychowywane przede wszystkim przez samotne , proste kobiety skrzywdzone przez potomków z wyższych sfer. Ciekawe i różnorodne charaktery. Jak sobie radzą aby się utrzymać?
Autorka wspaniale pokazała życie tych prostych kobiet, konieczność podejmowania decyzji i właściwie brak możliwości dokonywania wyborów. Ich dzieci żyją już inaczej. Zagmatwane losy, ale opowieść bardzo dobrze się czyta, akcja rozwija się dynamicznie. Z wielką przyjemnością i ciekawością przeczytam następny tom tej historii.

Wioleta Sadowska | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

"Każdy grzech w końcu wróci do tego, co trzeba… (…) – Bo na świecie wszystko pozostaje w równowadze".

Ta książka winna posłużyć jako lektura obowiązkowa na lekcjach historii, gdyż zamiast sztywnych i często nudnych podręcznikowych opisów, w ciekawy i prozatorski sposób, ukazuje pełen przekrój XIX-wiecznego, polskiego społeczeństwa. Pełnego różnorodności, rozwarstwienia społecznego i wielkich różnic światopoglądowych. To w pewnym stopniu lektura edukacyjna ubrana w formę epickiej powieści.

Katarzyna Majgier to absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadebiutowała w 2006 r., jest autorką książek dla dzieci i dla dorosłych. Zdobyła nagrodę im. Astrid Lindgren i nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Poza pisaniem uwielbia niewiarygodne historie, zapach lasu, dobrą herbatę i stare książki. Jest "artoholiczką".

Kraków, schyłek XIX wieku. Teodor Lutoborski, właściciel pokaźnego majątku zanim pewnego dnia odbierze sobie życie, spisuje testament, który zmienia los Marcela,...

allison | 2016-11-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 13 listopada 2016

"Gra pozorów" Katarzyny Majgier to pierwszy tom trylogii "Kuchennymi drzwiami". Na pewno jest to wielka gratka dla miłośników sag i powieści obyczajowych.

Akcja rozgrywa się w Krakowie i okolicach pod koniec XIX wieku i na początku kolejnego stulecia. Autorce udało się świetnie oddać młodopolskie klimaty, na tle których poznajemy losy głównych bohaterów, m.in. uwiedzionej służącej, jej ciotki i kuzynki, a także młodego spadkobiercy - niespełnionego artysty oraz jego przyjaciela.
Perypetie tych i innych postaci śledzi się z zapartym tchem, tym bardziej, że obfitują one w wiele niespodzianek. Te zaskakujące zwroty, nieprzewidywalność akcji i powoli wychodzące na jaw skrzętnie skrywane tajemnice na pewno są jednym z atutów powieści.

Do zalet zaliczyć należy też portrety psychologiczne bohaterów, zwłaszcza silnych, zdecydowanych, wyzwolonych przedstawicielek płci pięknej. Nie mniej interesujące są jednak wizerunki cichych, pokornych, pogodzonych z losem kobiet, które często...

Gosia | 2016-12-25
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Historia Zosi, która będąc na służbie zostaje uwiedziona przez pana a później wyrzucona i w ciąży musi szukać pomocy u swoich bliskich w Krakowie. Stale wyczekuje swojego narzeczonego, który ma wrócić z wojska. Jak potoczą się jej dalsze losy? Wielu bohaterów, wiele intryg, zakazana miłość. Książka, którą warto przeczytać!

"Na świecie wszystko pozostaje w równowadze.
Każdego dnia ktoś się rodzi,
kto umiera,
ktoś zabija,
ktoś kradnie..."

Książka Katarzyny Majgier to naprawdę fantastyczny rozrywka w stylu retro. Kraków. XIX w. Wytworne damy w wieczorowych toaletach, wystawne bale w szlacheckich dworkach, powozy mknące po brukowanych uliczkach...
Aż trudno się nie rozmarzyć. Najciekawsze są jednak wątki dziejące się w cieniu rozgrywek krakowskiej śmietanki towarzyskiej - świat kamerdynerów i służących wciąga od pierwszej do ostatniej strony. W książce nie zabrakło nawet wątku lesbijskiego, poruszono temat mobbingu w miejscu pracy.
Niby retro, a jednak tak nowocześnie!
I tylko krew człowieka zalewa, że "Kuchennymi drzwiami" kończy się w najbardziej dramatycznym momencie, a wydawca nęci czytelnika wizją kolejnych tomów, które zapewne ukażą się w bliżej nieokreślonej przyszłości...

Biblioteczka Rudej | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem pod wrażeniem, widać ogrom pracy włożony przez autorkę.Kraków za czasów Młodej Polski.Wszystko zaczyna i kończy się od Zosi,ale bardzo ciekawa jestem losów jej dzieci,a zwłaszcza Klementyny jej pierwszego (nieslubnego)dziecka.Literki w tej książce same się czytają :-)

kajsa | 2016-10-03
Przeczytana: 30 września 2016

Książka,która z przymrużeniem oka i z pewną dozą ironii ilustruje młodopolskie krakowskie mody i ludzkie postawy.Na jej stronach egzystują równorzędnie nowoczesna Franciszka,feministka i w dużym stopniu kobieta wyzwolona,jak i Zosia,wiejska zahukana dziewczyna,której sensem życia jest podporządkowanie mężowi i rodzinie.Jest Florian,miłośnik chłopów,niespełniony pisarz,któremu inni twórcy podkradają pomysły,ale też Klemens,prosty,konserwatywny chłop czy Karol,bezwzględny egoista i erotoman,skupiający się wyłącznie na własnych przyjemnościach.
W powieści Katarzyny Majgier wszystkie te światy spotykają się ze sobą,tworząc kolorowy kalejdoskop pełen humoru,napięcia i oczekiwania na dalszy ciąg.

Moim zdaniem nie ma nic trudniejszego niż napisanie intrygującej, ciekawej i porywającej nas w otchłań wykreowanego świata książki... dla dzieci i młodzieży! Przecież dziecko, zbuntowana nastolatka i nastolatek z awersją do czytania to najbardziej wymagający czytelnik/słuchacz oraz krytyk największego kalibru. Wielkim wyzwaniem jest napisać taki tekst, który nie znudzi, a zaciekawi i nie wywoła ziewania, tylko otwarcie ust z zachwytu.

Nie, nie – Kuchennymi drzwiami to nie bajka ani literatura młodzieżowa, ale autorka – Katarzyna Majgier to laureatka konkursu im. Astrid Lindgren i im. Kornela Makuszyńskiego. Więc jaka może być książka dla dorosłych autorstwa doskonałej autorki książek dla dzieci i młodzieży?
Niech w Waszych małżowinach usznych zagrzmi dźwięczny i specyficzny głos Kuby Wojewódzkiego: "JESTEM NA TAK!".

Gra pozorów. Kuchennymi drzwiami to taki mix bajki z telenowelą brazylijską. Bynajmniej nie jest to obelga! Śpieszę z rozwinięciem myśli. Bajka – bo jasno...

AnnaSikorska | 2016-11-24

Nieświadomość budzi kult przeszłości i przejawia się w zdaniu „Dawniej było lepiej”. Kiedy jednak jest to „dawniej”? W czasie Polski Ludowej nie, ponieważ nastąpiło „lewicowe zepsucie”. W czasie wojen też nie, ponieważ każdy walczył o przetrwanie. Czasami wydaje się, że idealny czas prawdziwej, dobrej moralności opartej na wartościach chrześcijańskich to okres panowania królowej Wiktorii. Surowa władczyni potrafiła zapanować nad „zgorszeniem”. Czy tak było na pewno? A może ludzie nauczyli się wówczas dobrze maskować ze swoimi upodobaniami tak jak Wiktoria i Lavinia? Dobrze wykształcone angielki trafiają do Polski i tam ich drogi się rozchodzą, ale „grzeszna” miłość nie gaśnie. Porzucona na rzecz mężczyzny i utrzymania pozorów, zdobycia bogactwa Wiktoria poznaje Franciszkę, którą podobny los spotkał w Galicji. Jej ukochana poślubiła bogatego człowieka. Jednak nie one są głównymi bohaterkami i to nie homoseksualizm jest tu najważniejszym tematem, ale chłopi, kobiety, ich zmieniające...

Lena | 2016-10-16
Przeczytana: 15 października 2016

"Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów" Pani Katarzyny Majgier to powieść o codziennym życiu mieszkańców Galicji, której fabuła rozpoczyna się pod koniec XIX wieku.
W pierwszej części sagi nie spotkamy znanych osobistości tamtych czasów, a bohaterowie nie bywają u słynnych elit tej epoki, tworzą za to własne historie, które toczą się na tle dobrze zarysownych realiów okresu Młodej Polski, w której istotną rolę odgrywały podziały społeczne. Patrzymy zatem na ówczesną rzeczywistość nie przez pryzmat salonów ale poznajemy je za pośrednictwem przeciętnych ludzi. Dlatego tytuł "Kuchennymi drzwiami" wydaje się być idealny. Autorka wykorzystała wiele istotnych tematów archiwalnych i umiejętnie wykreowała na ich podstawie bohaterów, wśród których nie brakuje intelektualistów, zubożałej szlachty, artystów i chłopów. Losy niektórych zostały błyskotliwie urozmaicone pewną dozą humoru. Mnie najbardziej podobała się sylwetka Zofii, która dobrze obrazuje mentalne ograniczenia wynikające z...

Kuchennymi drzwiami do pięknej epoki

Belle Epoque – „piękna epoka” – taką nazwę nadano okresowi końca XIX stulecia od zakończenia wojny francusko-pruskiej w 1871 roku do wybuchu pierwszej wojny światowej. Właśnie w tych czasach osadzona jest akcja trzytomowej powieści Katarzyny Majgier „Kuchennymi drzwiami”.

Pisanie traktuję jak przyjemność – wywiad z Katarzyną Majgier

Jako pisarka zadebiutowała w 2006 roku. Szybko zdobyła popularność jako autorka książek dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. Teraz debiutuje jako autorka wielotomowej sagi, której wątki łączą się z jej rodzinnym Krakowem. Katarzyna Majgier opowiada w wywiadzie o powieści „Kuchennymi drzwiami”.