Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy

Okładka książki Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy Magdalena Kamińska
Okładka książki Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy
Magdalena Kamińska Wydawnictwo: Galeria Miejska Arsenał film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Galeria Miejska Arsenał
2016-07-18
2016-07-18
horror groza kino kulturoznawstwo

Okładka książki Kultury muzyczne – kultury słuchania Tomasz Bielak, Dariusz Brzostek, Karolina Golinowska, Magdalena Kamińska, Piotr Kędziora, Kamil Lipiński, Tomasz Misiak, Krzysztof Moraczewski, Rafał Sowiński, Emilia Stachowska, Mateusz Włodarek
Kultury muzycz... Tomasz Bielak, Dari...

Przepiękne wydanie. Solidne kartki, i stylowe ilustracje robią wrażenie.
Wydaje się że Magdalena Kamińska rzeczywiście lubi horror i to sprawdza że książka czyta się naprawdę przyjemnie. To nie tylko chronologia wydarzeń ze światu kina grozy, ale także różne ciekawostki na temat produkcji, dystrybucji i przyjęcia filmów. A do tego liczne odniesienia do tematycznej literatury i źródeł internetowych. No i 14 stron filmografii dadzą inspirację na niejeden filmowy wieczór.
Uważam że to obowiązkowy artykuł dla fanów horroru. Tym bardziej że książek na temat jest mało, szczególnie napisanych w ostatnie lata.
Na końcu dodatkowe propsy za rozdział poświęcony A-horroru. Chciałbym więcej ale i tak pani Magdalena wspomina pare ciekawych tytułów. Miło wiedzieć że nie tylko ja to oglądałem.

Przepiękne wydanie. Solidne kartki, i stylowe ilustracje robią wrażenie.

Poprawna

Poprawna

Przepięknie wydana, te ilustracje!

Przepięknie wydana, te ilustracje!

JAKIŚ POTWÓR TU NADCHODZI...

Książka Magdaleny Kamińskiej to monografia filmowego horroru, prezentująca uporządkowany chronologicznie zarys jego historii w perspektywie kulturoznawczej. Pięknie wydana, cieszy nie tylko oko, zawiera bowiem bardzo ciekawe i profesjonalne omówienie rozwoju kina grozy.

Dla autorki fabularne centrum opowieści niesamowitej stanowi sytuacja antycudu, czyli konfliktogennej interakcji człowieka z bytem nadprzyrodzonym, która wywołuje w nas głęboki lęk o podłożu egzystencjalnym. Prościej mówiąc, chodzi tu o schemat „człowiek vs. potwór”, gdzie zagrożony człowiek najpierw robi ze strachu w gacie, a następnie kombinuje, jak wyjść z tego starcia w jednym kawałku. Dlatego opowieść niesamowita „pobudza do tworzenia taktyk i strategii radzenia sobie w życiu codziennym z zagadnieniami życia, śmierci oraz tego, co po nich i pomiędzy nimi”.
(...)
W przeciwieństwie do nastolatków, my, dorośli, nie lubimy przyznawać się do tego, że oglądamy horrory. Jest to dla nas dość wstydliwe. Horrory nie są gatunkiem traktowanym poważnie – autorka mówi nawet o ich „gettoizacji”, czyli spychaniu do izolowanej niszy. Recenzując książkę Andrzeja Kołodyńskiego „Film grozy” (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1970),Wisława Szymborska (“Wszystkie lektury nadobowiązkowe”) skomentowała to w charakterystyczny dla siebie, dowcipny sposób:

„Odnoszę wrażenie, że sam autor nie jest pewien, czy ma tym gatunkiem gardzić, czy go podziwiać. Bardziej jednak skłania się do tezy, że to gatunek drugorzędny, obliczony na zaspokajanie gustów prymitywnych. Od tej pory będę musiała chodzić na te filmy ukradkiem, ubolewając nad niedorozwojem własnego umysłu. Ale jakże ukradkiem, kiedy na sali zawsze dwa tuziny znajomych po kryjomu przede mną?”
(...)
Na szczęście dla nas Magdalena Kamińska to prawdziwa fanka horroru filmowego, możemy więc jej książkę czytać z przyjemnością i bez kompleksów. Bardzo ciekawe jest również jej spojrzenie na horror na sposób kulturoznawczy, ukazujący ten gatunek jako spadkobiercę długiej linii opowieści niesamowitych, które rozprzestrzeniały się, przenikały i przechodziły liczne transformacje, nie zawsze udane.
(...)
„Upiór w kamerze” Magdaleny Kamińskiej to cenna monografia gatunku, którą polecić mogę nie tylko jego zagorzałym wielbicielom, lecz – z uwagi na erudycyjny charakter – wszystkim zainteresowanym historią kina. Zarówno dla osoby zorientowanej w temacie, jak i dla amatora będzie to ciekawa i wartościowa lektura. Piękne wydanie, ozdobione nastrojowymi rycinami, czyni z tej pozycji idealny prezent dla każdego miłośnika horroru.
Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:

JAKIŚ POTWÓR TU NADCHODZI...

Dla autorki fabularne centrum opowieści niesamowitej stanowi sytuacja...

• Film
  • 1. Must have
  • Temat: O horrorze
  • Licencjat
  • Film, Kultura, Media etc.

Dodaj cytat z książki Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy