Symbole władzy

Seria: Leksykon: Historia, Sztuka, Ikonografia
Wydawnictwo: Arkady
historyczna

Leksykon dzieli się na sześć części. Pierwsza z nich zawiera informacje o najczęstszych i najbardziej znanych symbolach i atrybutach władzy, jak również o kilku postaciach ze starożytności przez późniejsze pokolenia postrzeganych jako wzorce, wzbudzające swoim postępowaniem podziw i chęć naśladowania. Druga część ukazuje poczet ważnych władców średniowiecznych Wschodu i Zachodu, wybranych ze względu na ich znaczenie historyczne oraz rolę, jaką ich wizerunki odegrały w sztuce. Trzecia przedstawia postacie, które sprawowały najwyższą władzę, cesarzy zachodnich i rosyjskich carów. Czwarta została poświęcona wybranym dynastiom panującym w świecie Zachodnim w okresie od XIII do XVIII wieku. Tematem piątej są signorie i europejskie rody szlacheckie pozostające u władzy między XVI a XVII stuleciem. W szóstej części przedstawiony jest szczególny przypadek jakim był Napoleon Bonaparte, wcielenie władzy. Talenty wojskowe, geniusz polityczny, żądza władzy, ambicja: człowiek ten wybił się zacząwszy od niskiego stopnia i spełnił swoje marzenie od zdobyciu szczytów władzy, której następnie został pozbawiony. Leksykon kończy się na pierwszych latach XX wieku kiedy to malarstwo traci pozycję głównego przekaźnika wizerunków władzy, którą to rolę przejmuje fotografia.

otempora | 2012-08-01
Noruberuto | 2016-10-10