Kwiat kalafiora

Okładka książki Kwiat kalafiora Małgorzata Musierowicz
Okładka książki Kwiat kalafiora
Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 3) literatura piękna
Jeżycjada (tom 3)
Akapit Press
2007-01-01
2007-01-01
Jeżycjada Borejko Gabrysia ESD

Cudowny powrót do dzieciństwa❤️

Cudowny powrót do dzieciństwa❤️

Jedna z moich ulubionych z tej serii.

Jedna z moich ulubionych z tej serii.

Część w której poznajemy bliżej rodzinę Borejków, bardzo specyficzną, ale i pełną ciepła. Uwielbiam rodzinny klimat jaki u nich panuje. Gabrysia jest jedną z lepszych postaci.

Książka, która wpłynęła na Jeżycjadę w sposób kluczowy. Pojawia się rodzina Borejków, którzy stanowią spoiwo całego cyklu. Jeszcze nie pachniało to „Klanem” i dlatego też było znacznie przyjemniejsze w odbiorze niż późniejsze części (te rozgrywające się w latach 2000+).

Gabrysia Borejko jest mocno stąpającą po ziemi, całkowicie pozbawioną genu romantyczności siedemnastolatką. Zupełnym jej przeciwieństwem jest młodsza siostra, Ida. A w komplecie są jeszcze małe siostrzyczki – Natalia i Patrycja, które obie noszą osobliwe przezwiska: Nutria i Pulpecja. Nad zgrają tych panien próbuje zapanować filozoficznie nastawiony do życia ojciec oraz matka, która wiele widzi, a jeszcze więcej się domyśla.

Tytułowym kalafiorem jest Gaba. To właśnie do kalafiora porównał ją Janusz Pyziak, naczelny podrywacz w okolicy. Miało to oddawać przyziemność w podejściu do życia oraz brak wspomnianego wyżej genu romantyczności. Kto zna późniejsze części, ten wie, jak ta relacja się potoczy. A jej zamknięcie w książce bardzo odległej powoduje, że inaczej patrzymy na perypetie uczuciowe tej dwójki.

Ze smaczków – Nutria i Pulpa chyba miały w zamyśle autorki kontynuować vibe mamerciątek, czyli Tomcia i Romci. Doświadczenia naukowe i zapiski „gupi pieniondz, bo tonie” zaiste na miarę Archimedesa. Zaś nauka ortografii przez Natalię, która w liście chwali się mamie, że po „p” piszemy „rz”, po czym dodaje: „na pszykład: przenica” – bawi za każdym razem!

Pamiętam, że to była jedna z moich ulubionych części. Teraz też mi się bardzo podobała, lubię Gabrysię.
Ale tata Borejko….. Irytujący człowiek XD.

Ale tata Borejko….. Irytujący człowiek XD.

O jacie! Ale książki pani Małgorzaty mają klimat. Uwielbiam to. No i historia, która jest zręcznie prezentowana, postacie. Opisy. Cudowna książka, nic dodać, nic ująć

Jedna z najlepszych części, super.

Jedna z najlepszych części, super.

Nadal ciepla, nadal ludzka, nadal lubie.
Nie pisana z naszej perspektywy. Nie do obecnych czasow sie odnosi.

Nadal ciepla, nadal ludzka, nadal lubie.
Nie pisana z naszej perspektywy. Nie do obecnych czasow sie odnosi.

Za mną kolejny tom z cyklu "Jeżycojada". Tym razem opowiada perypetie rodziny Borejków, zwłaszcza najstarszej latorośli, Gabrysi. Ale są również postacie, które poznaliśmy w poprzednich tomach, tak jak Danusia, Pawełek, Anielka i wielu innych. Zabawne sytuacje, wpadki jak zawsze nieodmiennie poprawiają humor. Polecam.

Pierwsze poważne spotkanie z rodziną Borejków, wokół których kręci się cała seria. Szalone siostry, żyjący we własnym świecie tata i trzymająca ich wszystkich w ryzach mama tworzą niezykle domowy obrazek, który nie pozwala się wyrwać z Roosevelta 5.

• Jeżycjada
  • Dzieciństwo