Ida sierpniowa

1 166
2 682
Borejko, Jeżycjada

Inne wydania

Powieść o brzydkiej, chudej, rudej i nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie. Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma wnuka przecudnej urody. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów, zostaje także bohaterką tragiczną: na drodze do jej szczęścia staje piękna blondynka...& Ida sierpniowa otrzymała Harcerską Nagrodę Literacką w konkursie młodych czytelników w 1982 roku.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-35-Ida_sierpniowa

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (11912)
denudatio_pulpae | 2015-12-19
Przeczytana: 2002 rok

Przygody kolejnej z sióstr Borejko, Idy, czytałam zawsze z dużą przyjemnością. Szalona dziewczyna zbuntowała się przeciwko wyzyskowi swej osoby, jakiemu oddawała się jej rodzina i uciekła z wakacji nad jeziorem. Nie przewidziała jednak takich komplikacji jak brak funduszy na jedzenie i dokuczająca samotność. Aby zaradzić obydwu niedogodnościom, sprytna Ida zatrudnia się jako dama do towarzystwa u pewnego starszego pana. A to dopiero początek jej perypetii, z którymi będziemy mieli przyjemność zapoznać się w tej części.

Jako dziecko podobało mi się w tej książce wszystko. Teraz, jako dorosła osoba, mam kilka zastrzeżeń. Chodzi mi głównie o chorobę, którą autorka "uraczyła" jedną z postaci - dokładniej mówiąc o dysplazję włóknistą (dysplasia fibrosa). Miałam wątpliwą przyjemność odpowiadania z tego zagadnienia na egzaminie dyplomowym z chirurgii szczękowo-twarzowej. Autorka lekko naciągnęła fakty do potrzeb książki (operacje modelujące wykonuje się i owszem, ale u osób, które...

Książki Pani Musierowicz działają zarówno na młodzieńcze koło czytelnicze, jak i tych starszych. Bardzo chętnie mimo upływających lat wracam po książki tej autorki. Coś dla relaksu w deszczowy, jesienny wieczór w sam raz.

Monika | 2016-09-11

Kocham Jeżycjadę z wielu powodów. Ale dziś chciałabym napisać tylko o jednym z nich. Małgorzata Musierowicz to dla mnie mistrzyni opisu, budująca nastrój opowieści w często zaledwie kilku zdaniach.
Proszę, jakie cudeńka można znaleźć w "Idzie sierpniowej".

"Deszcz przestał padać tak nagle, jakby ktoś podciągnął szarą kurtynę. Rozbłysło czyste światło słoneczne i wypełniło w jednej chwili całą kuchnię, zapalając żółte gwiazdki w szklankach, łamiąc się tęczowo na krawędzi kryształowej salaterki i złotym blaskiem ślizgając się po mosiężnych okuciach pieca".

albo

"Na dworze szumiał nagły zimny deszcz. Pociemniało, więc Basia zamknęła drzwi od werandy i zapaliła lampę stojącą na biurku. I zaraz w pokoju zrobiło się miło i przytulnie - jak nigdy dotychczas. Przyjaźnie połyskiwały złocone grzbiety starych książek, z zacienionych kątów jakieś szklane drobiazgi słały nikłe lśnienia, zegar na ścianie miarowo migotał mosiężnym krążkiem wahadła".

Nie mogę się powstrzymać, więc...

Degamisz | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Jak dotąd moja ulubiona część – i bohaterka – Jeżycjady. Początkowo nic na to nie wskazywało, że to właśnie „Ida sierpniowa” spodoba mi się najbardziej, a wręcz przeciwnie. Zapowiadało się na historię egocentrycznej, zblazowanej nastolatki, ale po paru pierwszych stronach okazało się, że wręcz przeciwnie.

Ida może i jest zakompleksiona i pełna buntu. Może i jest pyskata i ma skłonność do przesady i melodramatyzmu. Ale nie da się odmówić, że jest też rezolutna, bystra, dowcipna, ma pomysły nie z tej ziemi i jest żywym przykładem tego, co to znaczy być „Borejkówną pełną gębą”. Można zarzucić autorce pewną naiwność w nagłej przemianie głównej bohaterki z wiecznie nieszczęśliwej heroiny w uroczego i zaradnego podlotka, ale wszystkie perypetie Idy są opisane z takim wdziękiem, subtelnością i humorem – czasem czarnym – że nie zwraca się uwagi na jakiekolwiek niedociągnięcia po drodze.

A już wisienką na torcie jest korespondencja Idy z rodziną, którą porzuciła pod namiotem....

Asimilatte Arellano | 2014-08-06
Przeczytana: 2014 rok

Ida Borejko uważa, że jest brzydka. Często wpada w histerię, jest hipochondryczką i właśnie przeżywa okres buntu. Postanawia wrócić z wakacji do domu. I dopiero tu zaczną się kłopoty, ale przecież Ida sobie poradzi!
W międzyczasie pozna, co to nieszczęśliwa miłość. Poniesie odpowiedzialność za swoje czyny. Odkryje, co chciałaby robić w przyszłości. No, trochę się u niej pozmienia.

"Ida Sierpniowa" jest moim ulubionym tomem z całej serii. Dlaczego? Bo po prostu uwielbiam Idusię Borjko! I tą zakompleksowaną nastolatkę i złośliwą, szczerą do bólu dorosłą kobietę. Co do książki, bardzo polubiłam też pozostałych bohaterów, szczególnie panią Basię.
Po prostu, wspaniała powieść.

PABLOPAN | 2012-05-04

Ida na język nie choruje... A jej pomysły na życie często zwalają z nóg :) Świetna!

"Ida sierpniowa", jak sam tytuł wskazuje, opowiada o perypetiach drugiej z sióstr Borejko - Idy. Ida w trakcie wakacji gdzieś pod Czaplinkiem, ze względu na bycie wykorzystywaną przez rodzinę do ciągłego zmywania garów i innych niewdzięcznych robót domowych, ucieka bez grosza przy duszy do Poznania. W Poznaniu unosi się dumą i zamiast pożyczyć pieniądze na przetrwanie od stryjka, postanawia poszukać pracy. Praca się znajduje - w charakterze damy do towarzystwa starszego pana Ida ma również okazję wykazać się talentem pedagogicznym cywilizując dwa małe zaniedbane przez rodziców potwory o nazwisku Lisieccy, a także ratując wnuka pana Paszkieta (niejakiego Krzysia) i wysyłając go do szpitala na operację. Przy okazji odkrywa w sobie nowe cechy charakteru.

Ach, Ida Borejko. Dziewczyna narwana, ale szlachetna i inteligentna. Melodramatyczna histeryczka, ale jak przyjdzie co do czego to zachowuje zimną krew i działa. Zakompleksione stworzenie, a może jednak w końcu nie aż tak?

Poza tym...

Inez | 2015-01-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

Do domu Borejków na ulicę Roosevelta 5 aż chce się wpadać z wizytą. Odrobinę oderwany od rzeczywistości erudyta, tata Ignacy wciągnie Cię świat antycznych twórców i łacińskich sentencji. Stojąca na straży domowego ogniska, ciepła i uczynna mama Mila dowartościuje i wpoi odpowiedni system wartości. Każda z czterech córek otworzy przed Tobą świat osobistych wzlotów i upadków, który pozwoli Ci zrozumieć istotę problemów, z jakimi borykają się ówczesne (a może także współczesne?) dzieci bądź nastolatki. Rodzina Borejków (w tej części ze szczególnie wyeksponowaną 15-letnią Idą) jest niczym słońce rozjaśniające i ocieplające powszedniość okresu PRL-u. Są obdarzonymi poczuciem humoru optymistami, którym nie jest obce wystawanie w długich kolejkach po produkty deficytowe (np. papier toaletowy, o dostępności którego dowiadują się za pośrednictwem „poczty pantoflowej”) bądź nieustanne przerabianie sukienek z matek na córki.

Główni bohaterowie „Idy sierpniowej” to młodzi ludzie, którzy są...

Gustawsonek | 2014-04-01
Przeczytana: 31 marca 2014

Piętnastoletnia Ida uważa się za przeciwieństwo piękna, z tego powodu ma kompleksy. Gdy cała rodzina wyjeżdża do Czaplinka, Ida buntuję się ciągłym jedzeniem węgorzy na obiad i spania w namiocie. A gdy przyjeżdża sama do domu i nie ma czegoś normalnego do jedzenia?
Czy Ida rzeczywiście jest taka brzydka? Ta książka to odpowiedź.
Mogę ją uznać za prawie najlepszą z tych czterech części. Polecam serdecznie!

"Ida Sierpniowa” to kolejna książka z cyklu „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Tym razem jednak akcja toczy się wokół piętnastoletniej Idy Borejko, która ma na głowie nie mało problemów związanych z samodzielnym utrzymywaniem siebie. Podobnie jak „Kwiat Kalafiora” jest to lektura, którą czytając, wspaniale wykorzystujemy czas.
Problemy Idy zaczynają się, gdy dziewczyna nie wytrzymując napięcia związanego z pobytem na niezbyt udanych wakacjach, ucieka do domu. Dopiero gdy odzywa się jej żołądek, zaczyna żałować tego, co zrobiła. Aby nie umrzeć z głodu Ida zatrudnia się jako dama do towarzystwa u pewnego starszego człowieka – pana Karola. Z nową pracą wiąże się wiele tajemniczych sytuacji, takich jak dziwne jęki dochodzące z jednego z pokoi, natrętna dziewczyna, która nachodzi pana Karolka czy dwoje smarkaczy męczących jego psa.
Moim zdaniem „Ida Sierpniowa” jest szczególnie interesującą książką, należącą do cyklu o nazwie „Jeżycjada”. Gdy zaczęłam ją czytać, ani na chwilę nie...

zobacz kolejne z 11902