Ida sierpniowa

1 338
2 886
1 040
Borejko, Jeżycjada

Powieść o brzydkiej, chudej, rudej i nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie. Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma wnuka przecudnej urody. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów, zostaje także bohaterką tragiczną: na drodze do jej szczęścia staje piękna blondynka...& Ida sierpniowa otrzymała Harcerską Nagrodę Literacką w konkursie młodych czytelników w 1982 roku.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-35-Ida_sierpniowa

źródło okładki: zdjęcie autorskie

denudatio_pulpae | 2015-12-19
Przeczytana: 2002 rok

Przygody kolejnej z sióstr Borejko, Idy, czytałam zawsze z dużą przyjemnością. Szalona dziewczyna zbuntowała się przeciwko wyzyskowi swej osoby, jakiemu oddawała się jej rodzina i uciekła z wakacji nad jeziorem. Nie przewidziała jednak takich komplikacji jak brak funduszy na jedzenie i dokuczająca samotność. Aby zaradzić obydwu niedogodnościom, sprytna Ida zatrudnia się jako dama do towarzystwa u pewnego starszego pana. A to dopiero początek jej perypetii, z którymi będziemy mieli przyjemność zapoznać się w tej części.

Jako dziecko podobało mi się w tej książce wszystko. Teraz, jako dorosła osoba, mam kilka zastrzeżeń. Chodzi mi głównie o chorobę, którą autorka "uraczyła" jedną z postaci - dokładniej mówiąc o dysplazję włóknistą (dysplasia fibrosa). Miałam wątpliwą przyjemność odpowiadania z tego zagadnienia na egzaminie dyplomowym z chirurgii szczękowo-twarzowej. Autorka lekko naciągnęła fakty do potrzeb książki (operacje modelujące wykonuje się i owszem, ale u osób, które...

Książki Pani Musierowicz działają zarówno na młodzieńcze koło czytelnicze, jak i tych starszych. Bardzo chętnie mimo upływających lat wracam po książki tej autorki. Coś dla relaksu w deszczowy, jesienny wieczór w sam raz.

Degamisz | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Jak dotąd moja ulubiona część – i bohaterka – Jeżycjady. Początkowo nic na to nie wskazywało, że to właśnie „Ida sierpniowa” spodoba mi się najbardziej, a wręcz przeciwnie. Zapowiadało się na historię egocentrycznej, zblazowanej nastolatki, ale po paru pierwszych stronach okazało się, że wręcz przeciwnie.

Ida może i jest zakompleksiona i pełna buntu. Może i jest pyskata i ma skłonność do przesady i melodramatyzmu. Ale nie da się odmówić, że jest też rezolutna, bystra, dowcipna, ma pomysły nie z tej ziemi i jest żywym przykładem tego, co to znaczy być „Borejkówną pełną gębą”. Można zarzucić autorce pewną naiwność w nagłej przemianie głównej bohaterki z wiecznie nieszczęśliwej heroiny w uroczego i zaradnego podlotka, ale wszystkie perypetie Idy są opisane z takim wdziękiem, subtelnością i humorem – czasem czarnym – że nie zwraca się uwagi na jakiekolwiek niedociągnięcia po drodze.

A już wisienką na torcie jest korespondencja Idy z rodziną, którą porzuciła pod namiotem....

Kocham Jeżycjadę z wielu powodów. Ale dziś chciałabym napisać tylko o jednym z nich. Małgorzata Musierowicz to dla mnie mistrzyni opisu, budująca nastrój opowieści w często zaledwie kilku zdaniach.
Proszę, jakie cudeńka można znaleźć w "Idzie sierpniowej".

"Deszcz przestał padać tak nagle, jakby ktoś podciągnął szarą kurtynę. Rozbłysło czyste światło słoneczne i wypełniło w jednej chwili całą kuchnię, zapalając żółte gwiazdki w szklankach, łamiąc się tęczowo na krawędzi kryształowej salaterki i złotym blaskiem ślizgając się po mosiężnych okuciach pieca".

albo

"Na dworze szumiał nagły zimny deszcz. Pociemniało, więc Basia zamknęła drzwi od werandy i zapaliła lampę stojącą na biurku. I zaraz w pokoju zrobiło się miło i przytulnie - jak nigdy dotychczas. Przyjaźnie połyskiwały złocone grzbiety starych książek, z zacienionych kątów jakieś szklane drobiazgi słały nikłe lśnienia, zegar na ścianie miarowo migotał mosiężnym krążkiem wahadła".

Nie mogę się powstrzymać, więc...

Ida Borejko uważa, że jest brzydka. Często wpada w histerię, jest hipochondryczką i właśnie przeżywa okres buntu. Postanawia wrócić z wakacji do domu. I dopiero tu zaczną się kłopoty, ale przecież Ida sobie poradzi!
W międzyczasie pozna, co to nieszczęśliwa miłość. Poniesie odpowiedzialność za swoje czyny. Odkryje, co chciałaby robić w przyszłości. No, trochę się u niej pozmienia.

"Ida Sierpniowa" jest moim ulubionym tomem z całej serii. Dlaczego? Bo po prostu uwielbiam Idusię Borejko! I tę nastolatkę z kompleksami i złośliwą, szczerą do bólu dorosłą kobietę. Co do książki, bardzo polubiłam też pozostałych bohaterów, szczególnie panią Basię.
Po prostu, wspaniała powieść.

PABLOPAN | 2012-05-04

Ida na język nie choruje... A jej pomysły na życie często zwalają z nóg :) Świetna!

"Ida sierpniowa", jak sam tytuł wskazuje, opowiada o perypetiach drugiej z sióstr Borejko - Idy. Ida w trakcie wakacji gdzieś pod Czaplinkiem, ze względu na bycie wykorzystywaną przez rodzinę do ciągłego zmywania garów i innych niewdzięcznych robót domowych, ucieka bez grosza przy duszy do Poznania. W Poznaniu unosi się dumą i zamiast pożyczyć pieniądze na przetrwanie od stryjka, postanawia poszukać pracy. Praca się znajduje - w charakterze damy do towarzystwa starszego pana Ida ma również okazję wykazać się talentem pedagogicznym cywilizując dwa małe zaniedbane przez rodziców potwory o nazwisku Lisieccy, a także ratując wnuka pana Paszkieta (niejakiego Krzysia) i wysyłając go do szpitala na operację. Przy okazji odkrywa w sobie nowe cechy charakteru.

Ach, Ida Borejko. Dziewczyna narwana, ale szlachetna i inteligentna. Melodramatyczna histeryczka, ale jak przyjdzie co do czego to zachowuje zimną krew i działa. Zakompleksione stworzenie, a może jednak w końcu nie aż tak?

Poza tym...

Inez | 2015-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2015

Do domu Borejków na ulicę Roosevelta 5 aż chce się wpadać z wizytą. Odrobinę oderwany od rzeczywistości erudyta, tata Ignacy wciągnie Cię świat antycznych twórców i łacińskich sentencji. Stojąca na straży domowego ogniska, ciepła i uczynna mama Mila dowartościuje i wpoi odpowiedni system wartości. Każda z czterech córek otworzy przed Tobą świat osobistych wzlotów i upadków, który pozwoli Ci zrozumieć istotę problemów, z jakimi borykają się ówczesne (a może także współczesne?) dzieci bądź nastolatki. Rodzina Borejków (w tej części ze szczególnie wyeksponowaną 15-letnią Idą) jest niczym słońce rozjaśniające i ocieplające powszedniość okresu PRL-u. Są obdarzonymi poczuciem humoru optymistami, którym nie jest obce wystawanie w długich kolejkach po produkty deficytowe (np. papier toaletowy, o dostępności którego dowiadują się za pośrednictwem „poczty pantoflowej”) bądź nieustanne przerabianie sukienek z matek na córki.

Główni bohaterowie „Idy sierpniowej” to młodzi ludzie, którzy są...

"Ida Sierpniowa” to kolejna książka z cyklu „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Tym razem jednak akcja toczy się wokół piętnastoletniej Idy Borejko, która ma na głowie nie mało problemów związanych z samodzielnym utrzymywaniem siebie. Podobnie jak „Kwiat Kalafiora” jest to lektura, którą czytając, wspaniale wykorzystujemy czas.
Problemy Idy zaczynają się, gdy dziewczyna nie wytrzymując napięcia związanego z pobytem na niezbyt udanych wakacjach, ucieka do domu. Dopiero gdy odzywa się jej żołądek, zaczyna żałować tego, co zrobiła. Aby nie umrzeć z głodu Ida zatrudnia się jako dama do towarzystwa u pewnego starszego człowieka – pana Karola. Z nową pracą wiąże się wiele tajemniczych sytuacji, takich jak dziwne jęki dochodzące z jednego z pokoi, natrętna dziewczyna, która nachodzi pana Karolka czy dwoje smarkaczy męczących jego psa.
Moim zdaniem „Ida Sierpniowa” jest szczególnie interesującą książką, należącą do cyklu o nazwie „Jeżycjada”. Gdy zaczęłam ją czytać, ani na chwilę nie...

Ida_wrześniowa | 2018-10-08
Przeczytana: 05 października 2018

IDA SIERPNIOWA-Małgorzata Musierowicz+ ilustracje
Tego mi było trzeba i to lubię. Tej wiary w drugiego człowieka, zakończenia w stylu happy and. To wszystko wręcz wylewa się z kartek tej książki, zalewając moje serce i duszę niepoprawnym optymizmem i radością życia. Od lat uwielbiam rudowłosą Idę z jej burzą rudych loków, przeraźliwą chudością, bladą cerą z niezliczoną ilością piegów i z zielonymi oczami. Z iście wilczym apetytem(hm, kogoś mi ten opis przypomina sprzed lat). Idę, która za bary wzięła się z problemem i w wakacje podjęła pracę, aby udowodnić rodzinie, że da sobie radę sama, bez nich,i basta. Historia jej sierpniowej przygody, rozterek sercowych, potrzeby bycia zauważonej, namiętnie pragnącej spotkać istotę, która by ją wreszcie zrozumiała(najlepiej płci przeciwnej); podkolorowanej, jak liście jesienne, jej wrażliwością, a nade wszystko o Idzie altruistycznie niosącej pomoc, wywołała po raz kolejny salwy śmiechu i dostarczyła chwil wzruszenia. Cóż mogę rzec. Dziś...