Estreicherowie. Kronika rodzinna

Okładka książki Estreicherowie. Kronika rodzinna Krystyna Grzybowska
Okładka książki Estreicherowie. Kronika rodzinna
Krystyna Grzybowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
1999-01-01
1999-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Mimo, że książka zapowiadała się jako arcyciekawa wyprawa w przeszłość i historię Krakowa, okazała się, niestety, nudna. O ile jej początek, w którym Autorka opisywała wojenne przeżycia członków jej rodziny, związane chociażby z ukrywaniem przed okupantem rękopisów słynnej bibliografii Estreicherów, była wciągająca, to im bardziej czytelnik mógł podążać za snutą opowieścią, cofając się w dzieje antenatów Autorki, tym bardziej robiło się mdło.
Książka jest cenna, chociażby z uwagi na fakt, iż Krystyna Grzybowska przy jej pisaniu miała dostęp do oryginalnych dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników, i bogato z nich czerpała. Jednak cytowanie ich w całości
miało, moim zdaniem, wymiar jedynie estetyczny. Pokazywało zapomniany już styl pisania i pewną egzaltowaną nadwrażliwość na zdarzenia życia codziennego. Do samej jednak "fabuły" fragmenty te nie wnosiły niczego istotnego. Ot, kolejny list o kłopotach rodzinnych, miłostkach czy problemach finansowych. Dużym plusem było z pewnością zamieszczenie fotografii, jak mniemam, udostępnionych dzięki Autorce i z jej zasobów rodzinnych.
Dla miłośników Krakowa i Galicji - pozycja obowiązkowa.

Sięgnęłam po tę książkę z ciekawości, przez kilka lat ulicą Karola Estreichera szłam do pracy. Pomyślałam sobie, że może dobrze byłoby wiedzieć kto patronuje jednej z ulic w moim mieście.
Jak na kronikę to czyta się naprawdę dobrze, jak powieść. No i jest to kawał historii Polski.

Krystyna Grzybowska byla siostra Karola Estreichera juniora, wielce zasluzonego historyka sztuki i encyklopedysty. Ich dziadkiem byl Karol senior, ktorego pasja zyciowa byla bibliografia jako kronika literatury.To glownie temu drugiemu Mistrzowi poswiecona jest ta piekna gaweda rodzinna. Otoz mimo, ze Karol Estreicher senior zajmowal sie badaniem dziejow sceny polskiej to zycie cale poswiecil na bibliografie jako samodzielna, interdyscyplinarna dziedzine wiedzy. Jego monumentalna 'Bibliografia polska' wyrosla ze szlachetnie pojmowanego obowiazku pracy pozytywnej dla Polski. Rozumiejac lepiej niz wspolczesni mu literaturoznawcy, ze polskie bylo rowniez pismiennictwo w innym niz polski jezyku, katalogowal niestrudzenie druki oglaszane po polsku i te z pogranicza. Zwlasza Litwy, Slaska, Pomorza i ziem ruskich. 'Estreicherowie' jest glownie tej niezwyklej pracy poswiecona. Znajdziemy tu tez duzo wiesci o radosciach i klopotach zycia codziennego, o dramacie braku wlasnego niepodleglego panstwa, wreszcie o innych zasluzonych dla kultury polskiej. Skromna objetosciowo ksiazka miala byc poczatkiem wielkiej sagi. Niestety autorka zmarla przedwczesnie.
O molu ksiazkowym, ktory uwielbial porzadkowac i katalogowac pismiennictwo.
O pracowitosci, poswieceniu i prawosci.
Bardzo ciekawe.

Książka napisana pięknym językiem .Czyta się jak powieść.

Książka napisana pięknym językiem .Czyta się jak powieść.

Rzecz wybitna. Pozycja obowiązkowa dla osób szukających zaginionego patosu polskiego inteligencji oraz miłości do wiedzy i nauki. Ród Estreicherów, zasłużony jak mało który dla polskiej kultury, jest jednocześnie świadkiem burzliwej historii Polski XIX i XX wieku i z tej choćby racji jego dzieje stanowia lekturę cenną.

Krystyna Grzybowska na kartach tej kroniki nakreśliła nie tylko bardzo bogatą i ciekawą historię swojej rodziny, ale także całej Polski, a już Krakowa w szczególności. Poprzez losy Estreicherów spoglądamy na Kraków na przestrzeni ponad dwustu lat. Śledzimy wydarzenia historyczne, społeczne, obyczajowe. Mamy tutaj także mnóstwo bardzo ciekawych realiów z życia powszedniego.

Dzięki rodzinnemu hobby Estreicherów, które kazało im kolekcjonować wszelkie listy, dokumenty, fotografie, pamiątki przechowywane pieczołowicie "w kantorku po pradziadku Dominiku", teraz także i my mamy bezcenną możliwość przyjrzeć się tym bogatym zbiorom, a tym samym na własnej skórze, niemal namacalnie poczuć atmosferę panującą na ówczesnych salonach, w inteligenckich kręgach. Przyjrzeć się, jak zmieniał się Kraków na przestrzeni dwóch wieków. Spotkać znane postaci z bohemy literackiej, naukowców, polityków.

Dzięki talentowi autorki do snucia bardzo barwnych opowieści książkę czyta się niemalże jak powieść. Dodatek w postaci bardzo bogatego materiału ilustracyjnego, m.in. pięknych fotografii rodzinnych z XIX w. ogromnie podnosi walor opowiadanych historii.
To taka próba powrotu w nieistniejące - do tego świata, którego już od dawna nie ma, a którego duch ciągle jeszcze unosi się gdzieś w zakurzonych krakowskich zakamarkach, próbując znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce, delikatnie pragnąc o sobie przypomnieć tym, którzy chcą go poszukiwać.
Próba bardzo udana.

Uff domęczyłam choć naprawdę ciężko było. Historia rodziny może i ciekawa, ale jakoś nie potrafiłam wczuć się w opowieść.
Plus za tło historyczne, przypomniałam sobie o kilku wydarzeniach z historii naszego kraju, które od czasów szkoły wyleciały już z pamięci.

męczące

męczące