83-10-08239-8
Katarzyna

Krystyna Grzybowska - dramatopisarka, prozaik, krytyk teatralny, wnuczka Karola Estreichera - jest autorką tych uroczych wspomnień, w których kreśli obraz dzieciństwa i wczesnej młodości w Krakowie przed i po pierwszej wojnie światowej. Wspomnienia zawarte są w trzech rozdziałach zatytułowanych kolejno: "Dziecinny pokój", "Wojna", "Szkoła" i obejmują lata 1906-1918, a są spisywane na bieżąco przez pensjonarkę Hankę.

ejotek | 2013-09-28
Przeczytana: 27 września 2013

Kiedy w zeszłym roku dostałam książkę Krystyny Grzybowskiej "I ja i Franuś", zwróciłam uwagę przede wszystkim na rok wydania (1962). Biorąc pod uwagę zasoby mojej biblioteczki jest to bowiem istny "biały kruk". Książka nie cieszyła się zupełnie moim zainteresowaniem, aż do teraz... Prawdą jest, iż sięgnęłam po te wspomnienia z powodu trzech wyzwań, do których idealnie pasowały.

O autorce - muszę przyznać - nie słyszałam. Zresztą czytając jej życiorys stwierdziłam, że trudno jest zwrócić uwagę na jej osobę, gdyż więcej tam informacji o tym czyją była wnuczką, siostrą, córką, żoną i matką - i to już bardziej znane mi nazwiska - niż o niej samej. Krystyna Grzybowska to prozaiczka, dramatopisarka, krytyk teatralny i autorka książek dla dzieci i młodzieży.

"I ja i Franuś" to powieść z motywami autobiograficznymi. Jest ona podzielona na trzy części: "Dziecinny pokój", "Wojna" i "Szkoła". Wspomnienia autorki, czyli powieściowej Hanki, dotyczą lat 1906-1918. Trójka rodzeństwa Hanka,...

lili | 2018-02-17
weronikakam | 2013-04-24