Estreicherowie. Kronika rodzinna

Krystyna Grzybowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
2010-01-01
1999-01-01
Wydawnictwo Literackie
Kraków Uniwersytet Jagielloński saga rodzinna
biografia, autobiografia, pamiętnik
2010-01-01
Kraków Uniwersytet Jagielloński saga rodzinna

Mimo, że książka zapowiadała się jako arcyciekawa wyprawa w przeszłość i historię Krakowa, okazała się, niestety, nudna. O ile jej początek, w którym Autorka opisywała wojenne przeżycia członków jej rodziny, związane chociażby z ukrywaniem przed okupantem rękopisów słynnej bibliografii Estreicherów, była wciągająca, to im bardziej czytelnik mógł podążać za snutą opowieścią,...

Sięgnęłam po tę książkę z ciekawości, przez kilka lat ulicą Karola Estreichera szłam do pracy. Pomyślałam sobie, że może dobrze byłoby wiedzieć kto patronuje jednej z ulic w moim mieście.
Jak na kronikę to czyta się naprawdę dobrze, jak powieść. No i jest to kawał historii Polski.

Krystyna Grzybowska byla siostra Karola Estreichera juniora, wielce zasluzonego historyka sztuki i encyklopedysty. Ich dziadkiem byl Karol senior, ktorego pasja zyciowa byla bibliografia jako kronika literatury.To glownie temu drugiemu Mistrzowi poswiecona jest ta piekna gaweda rodzinna. Otoz mimo, ze Karol Estreicher senior zajmowal sie badaniem dziejow sceny polskiej to...

Książka napisana pięknym językiem .Czyta się jak powieść.

Rzecz wybitna. Pozycja obowiązkowa dla osób szukających zaginionego patosu polskiego inteligencji oraz miłości do wiedzy i nauki. Ród Estreicherów, zasłużony jak mało który dla polskiej kultury, jest jednocześnie świadkiem burzliwej historii Polski XIX i XX wieku i z tej choćby racji jego dzieje stanowia lekturę cenną.

Krystyna Grzybowska na kartach tej kroniki nakreśliła nie tylko bardzo bogatą i ciekawą historię swojej rodziny, ale także całej Polski, a już Krakowa w szczególności. Poprzez losy Estreicherów spoglądamy na Kraków na przestrzeni ponad dwustu lat. Śledzimy wydarzenia historyczne, społeczne, obyczajowe. Mamy tutaj także mnóstwo bardzo ciekawych realiów z życia...

Uff domęczyłam choć naprawdę ciężko było. Historia rodziny może i ciekawa, ale jakoś nie potrafiłam wczuć się w opowieść.
Plus za tło historyczne, przypomniałam sobie o kilku wydarzeniach z historii naszego kraju, które od czasów szkoły wyleciały już z pamięci.

męczące

Dyskusje