Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści

Wydawnictwo: Znak
Fear. Anti-Semitism in Poland after Auschwitz, an essay in historical interpretation
Żydzi, Polska, antysemityzm

Książka, której angielskie wydanie wywołało burzę polemik i komentarzy! Jan Tomasz Gross znów dotyka bolesnej tematyki antysemityzmu. Odkrycia, których dokonał, pisząc o sprawie zamordowanych przez polskich sąsiadów Żydów z Jedwabnego, wstrząsnęły opinią publiczną i zmusiły nas do rewizji głęboko zakorzenionej wizji własnej historii. W Strachu... autor analizuje doświadczenia wracających do domów

Witold Lisek | 2013-10-12
Na półkach: Przeczytane, Judaica, 2013
Przeczytana: 03 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wygląda na to,że to ciemni Polacy tak naprawdę rozpętali II wojnę światową, by mieć pretekst do wymordowania i ograbienia Żydów ,a potem zrzucili winę na Niemców.
W tej książce jest tyle samo prawdy,co w Malowanym Ptaku Kosińskiego,
to książka wielkości komiksu i o takiej mniej więcej wartości intelektualnej.

W holocauście zginęło 2 miliony Cyganów. O nich nie słyszałem ani jednego słowa. Był też holocaust Ormian – też ani słowa. Tylko ciągle Żydzi, Żydzi, Żydzi. Skąd to wyniesienie? Kim oni w ogóle są, że II wojna światowa, w której zginęło 60 milionów ludzi stała się przypisem do holocaustu Żydów? Dlaczego cały świat się przed nimi kaja? Kiedy Żydzi pokajają się za największą krwawą łaźnię w historii ludzkości – czyli bolszewizm, podbudowany "teoretycznie", sponsorowany, propagowany, kierowany i urzeczywistniany przez Żydów?
Marze o tym,aby ktos
w końcu napisał ksiażkę o roli Żydów w unicestwianiu Polaków w latach 1939-41 na ziemiach polskich zajetych przez bolszewików po 17...

michall_1985 | 2018-03-20
Przeczytana: marzec 2018

Sięgnąłem po tę książkę z dwóch powodów.Po pierwsze,chciałem zapoznac się z osławionym autorem,który wywoływał i nadal wywołuje kontrowersje w Polsce.A zrobiłem to teraz,kiedy znów w przestrzeni publicznej pojaiwł się temat stosunków polsko - żydowskich.

O Żydach (naród) i żydach (wyznawcach judaizmu) dowiedziałem się sporo podczas studiów,więc sięgnąłem po tę książkę raczej jako uzupełnienie wiedzy,skonfrontowanie jej z tym,co pisze autor.No i jestem rozczarowany.

Książka składa się z 6 rozdziałów,w których autor udowadnia swoją tezę,że Polacy to antysemici (w rozumieniu negatywnego nastawienia do Żydów,a co z innymi ludami semickimi?),którzy są współwinni nieszczęśc Narodu Wybranego.

W 1 rozdziale autor przytacza przykłady mordów dokonanych przez Polaków przed II WŚ,w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu.Przytacza wspomnienia świadków,opracowania historyków,socjologów,dziennikarzy.Jednak w zasadzie nie sili się na żaden komentarz poza jednym zdaniem,że "jak to...

książek: 1931
Wojciech Gołębiewski | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Przy tak głębokich podziałach w społeczeństwie (oceny na LC od 1 do 10 gwiazdek) uważam, że moja ewentualna recenzja byłaby bezsensowna. Po pierwsze – moje poglądy przedstawiłem w recenzjach innych książek tego autora, jak i "Miast śmierci" Tryczyka. Po drugie - moje 10 gwiazdek świadczy o mnie. A po trzecie - poniekąd w zamian, chciałem Państwa zaprosić do przeczytania mojego wypracowania na temat mojego stosunku do Żydów, dostępnego pod adresem:

| 2015-10-30

Nie ma co dużo pisać o tematyce tej pozycji. Mordowaliśmy Żydów jak robili to naziści, tylko okrutniej, bo mordowaliśmy swoich sąsiadów, przyjaciół, znajomych. Pogrom kielecki to tylko wierzchołek góry nienawiści i ciemnogrodu. I nie ma z tym co polemizować. To tak jakby Niklasowi Frankowi, synowi Głównego Gnoja Generalnej Guberni Hansa Franka mówić, że nie było II Wojny i Holokaustu, a przecież jeżdżąc rowerkiem po Wawelu żył obok tego wszystkiego. Każdy kto jest w stanie zaprzeczyć, że w Polsce i z rąk Polaków zginęły dziesiątki Żydów i to już po wojnie, powinien się potężnie walnąć w łeb i zacząć myśleć. Nie gloryfikuję pana Grossa, język książki pozostawia trochę do życzenia, nie czyta się tego płynnie i lekko (no ale tematyka w tej kwestii też swoje dokłada), a tona faktów typu nazwiska, miejsca, daty dzienne a nawet godzinowe troszkę wszystko zniekształca. Warto jednak przeczytać, żeby zdawać sobie sprawę, że pomimo tego, że byliśmy gnojeni, my też nie pozostaliśmy świętymi....

Pirania | 2011-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Są takie książki, które miażdżą. Które odbierają dech, powodują łzy w oczach, wprawiają ręce w drżenie.
Są takie książki. Ale "Strach" do nich nie należy.
Przez pierwsze pięćdziesiąt stron tej książki czułam się naprawdę chora. Nie wiedziałam, czy dotrwam do końca. A potem wyraz przerażenia na twarzy zaczął ustępować miejsca zniechęceniu i irytacji.
Gross jest kontrowersyjny. Dlaczego? Dlatego, że pisze rzeczy niewygodne dla Polaków, niezgodne z powszechną opinią. Problem polega na tym, że Gross jest demagogiem. Na pozór wszystko o czym pisze, wydaje się mieć ręce i nogi. Jest masa przypisów i cytowania źródeł, które sprawiają, że wierzymy w rzetelność autora. I tu będziemy się bardzo mylić, bo Gross w ogóle nie jest rzetelny. Przystąpił do pisania "Strachu" z gotową tezą i wyszedł z założenia, że jeśli fakty się z nią nie zgadzają, to tym gorzej dla faktów.
Momentami miałam wrażenie, że autor żyje w innym świecie, w którym nikt by nikogo nie zabijał, gdyby Polacy tak nie...

| 2015-09-22

Lektura obowiązkowa. Trzeba przeczytać. Po co? Hanna Krall - "Żeby się przestraszyć..."...

Harald_Hardrade | 2012-05-27

jedyna wartość tej książki to fakt, że mówi o ludziach, którzy stracili zycie. Reszta to demagogia, przekręcanie i skrajna nienawiść do Polaków

Inez | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Po przeczytaniu książki "Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści." Jana T. Grossa byłam zszokowana i zadałam sobie pytanie, jak to możliwe, że w Polsce powojennej antysemityzm był obecny wszędzie.< Książka jest trudną i ryzykowną próbą połączenia w jedno opisu historycznego, analizy psychospołecznej i osądu moralnego. To niełatwe zadanie, bowiem historia i psychologia społeczna, mające status nauk, żądają wyjaśnień przyczynowo-skutkowych, które rozważane w kontekście etnicznym mogą wyglądać na usprawiedliwienia.
Gross stawia szereg stanowczych tez. Zagłada dokonała się na oczach Polaków i była powszechnym doświadczeniem polskiego społeczeństwa. Podczas okupacji miały miejsce zbrodnie na Żydach dokonywane przez Polaków, zaś bohaterowie chroniący Żydów nieraz już po wojnie spotykali się ze społecznym ostracyzmem i ukrywali swoje czyny.
Po wojnie w wielu rejonach zdarzały się akty wrogości wobec Żydów z morderstwami włącznie, których ofiarami padło do...

Czechożydek | 2012-03-04

Sama się sobie dziwię, że przebrnęłam przez tę książkę. W rozmowach z ludźmi mówię, że owszem, istniał antysemityzm po wojnie, działy się naprawdę złe rzeczy, ale w tym momencie po przeczytaniu książki Grossa powinnam się chyba wstydzić tego, że jestem Polką, bo Polacy po wojnie byli gorsi od nazistów. Takie miałam wrażenie podczas lektury. Masakra, proszę państwa, masakra. Nie polecam.

MagdalenaAnna | 2011-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2011

Choć nie można przejść obojętnie obok faktów opisanych w niniejszej publikacji, warto zwrócić uwagę na kilka mankamentów "Strachu". Przede wszystkim zabrakło mi odniesienia się do genezy problemu, a także dokładnego opisania stosunków panujących zarówno podczas okupacji jak i po '45r. O ile czytelnik znający historię sam wyciągnie wnioski na temat poglądów J.T.Grossa, o tyle dla czytelnika nie znającego losu okupowanej Polski, pozycja ta będzie w sposób jednoznaczny przedstawiać społeczeństwo Polaków jako tchórzliwe i antysemickie.