Athens from Alexander to Antony

Harvard University Press
1999-01-01
1999-01-01
Deborah Lucas Schneider
Starożytność Grecja Ateny Okres hellenistyczny Hegemonia macedońska Podbój rzymski

Książka Ch. Habichta ukazuje dzieje Aten w okresie od bitwy pod Cheroneją do początków pryncypatu Augusta. Epoka hellenistyczna bywa zwykle uważana za czas, w którym klasyczna polis grecka upada i musi się podporządkować najpierw wielkim monarchiom diadochów, a potem Rzymowi. W tej pracy można się przyjrzeć przypadkowi jednej takiej polis: Atenom. Autor bardzo ciekawie opisuje, jak Ateny przechodziły od roli silnej i niezależnej polis przez krótkie okresy większej i mniejszej zależności od Macedonii aż po całkowite podporządkowanie Rzymianom, którego symbolem było zdobycie miasta przez Sullę w roku 86 p.n.e. Kolejne, chronologicznie ułożone rozdziały pokazują z jednej strony trwanie pewnych instytucji bardzo starych, z drugiej zaś zmieniające się realia polityczne. Habicht poświęca sporo miejsca kulturalnej roli Aten w tej epoce, zwłaszcza mającym w nich swą siedzibę szkołach filozoficznych. Jako znawca epigrafiki bardzo często odwołuje się do inskrypcji, które są dla tego okresu kluczowym źródłem. Ogólnie rzecz biorąc ta poważna naukowa publikacja jest świetną pozycją dla osób zainteresowanych dziejami Aten i okresem hellenistycznym. Ci, którzy czytali na przykład poświęcone tej epoce książki A. Świderkówny, na pewno będą zadowoleni z dokładnego omówienia wielu zagadnień tej, bynajmniej nie tylko politycznych.

Tomasz Babnis

• Starożytność