Athens from Alexander to Antony

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Athen. Die Geschichte der Stadt in hellenistischer Zeit
historia
Elevander

The conquests of Alexander the Great transformed the Greek world into a complex of monarchies and vying powers, a vast sphere in which the Greek city-states struggled to survive. This is the compelling story of one city that despite long periods of subjugation persisted as a vital social entity throughout the Hellenistic age.

źródło opisu: Tekst na tylnej stronie okładki

źródło okładki: własne

Elevander | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Książka Ch. Habichta ukazuje dzieje Aten w okresie od bitwy pod Cheroneją do początków pryncypatu Augusta. Epoka hellenistyczna bywa zwykle uważana za czas, w którym klasyczna polis grecka upada i musi się podporządkować najpierw wielkim monarchiom diadochów, a potem Rzymowi. W tej pracy można się przyjrzeć przypadkowi jednej takiej polis: Atenom. Autor bardzo ciekawie opisuje, jak Ateny przechodziły od roli silnej i niezależnej polis przez krótkie okresy większej i mniejszej zależności od Macedonii aż po całkowite podporządkowanie Rzymianom, którego symbolem było zdobycie miasta przez Sullę w roku 86 p.n.e. Kolejne, chronologicznie ułożone rozdziały pokazują z jednej strony trwanie pewnych instytucji bardzo starych, z drugiej zaś zmieniające się realia polityczne. Habicht poświęca sporo miejsca kulturalnej roli Aten w tej epoce, zwłaszcza mającym w nich swą siedzibę szkołach filozoficznych. Jako znawca epigrafiki bardzo często odwołuje się do inskrypcji, które są dla tego okresu...

S54S | 2016-06-28
książek: 1916