My

Wydawnictwo: Telbit

Książka nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Wydawnictwa TELBIT na powieść dla młodzieży. W ciągu tygodnia może zdarzyć się wszystko: kradzież, próba molestowania, odejście ojca... Tydzień z życia czwórki młodych ludzi. Kasię (studentkę pierwszego roku historii sztuki), Aleksa (15-letniego gimnazjalistę), Julkę (17-letnią licealistkę) i Tomka (20-latka pracującego w sklepie odzieżowym) mimo różnicy wieku, zainteresowań, środowisk, w których się obracają, charakterów, zachowań i problemów życia codziennego łączy jedno zagubienie i niesamowita samotność. zamiast bliskości drugiego człowieka internet, zamiast rozmowy z przyjacielem piwo wypite w samotności, zamiast rozmowy z rodzicami własny zamknięty pokój. Na pozór twardzi i zimni, są jedynie wkraczającymi w dorosłość wrażliwymi istotami, którym brak jest przewodnika.

Wypożyczyłam tę książkę ze szkolnej biblioteki.Mam taki zwyczaj,że zanim zabiorę się za czytanie danej książki,najpierw otwieram ją na pierwszej lepszej stronie i czytam całą stronę.Tak też zrobiłam z tą pozycją.Przeczytałam poniższy fragment :
,,Co za wieśniacka muza!!Ile można!Niech włączą jakąś dobrą techniawę albo chociaż coś z hip-hopu,bo do tego szajsu nie da się tańczyć!I gdzie jest ta laska z Ic,dlaczego nie przyszła?Wrr,zaczynam się powoli wkurzać.O!Jest!Kurde,niezłe ciacho.Jeszcze jak się wymalowała i rozpuściła włosy.Fiu,fiu,fiu.O nie,Max się do niej przyczepił!Zaraz mi zwinie towar sprzed nosa!Uf,laska wchodzi do łazienki.Idę pogadać z Maksem.
- Stary,słuchaj,ta laska,z którą gadałeś przed chwilą...
- zaczynał trochę speszony
- No?Niezła jest,nie?W sam raz na jeden raz,he,he - śmieje się Max
-...podoba mi się - dodaję jeszcze bardziej speszony.
- O,stary!Tobie się jakaś laska podoba?Nie do wiary!Ale jak tak,to spoko,odpieprzam się od niej!Jest twoja,he,he.'' - STRONA...

Paulinkowa | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Ta oto lektura opisuje nasz wiek.
Kasia - chce być samodzielna oraz odpowiedzialna.
Sama zamierza zarabiać .
Aleks - dużo jest takich chłopaków i są znacznie gorsi od niego.
Próbuje zdać dalej z samymi dwójami .
Alkohol, papierosy, dziewczyny ( tylko jedna zawróciła mu w głowie Ewka, która się nim nie interesuje)
Dopuścił się też do 1 kradzieży.
I bardzo tego żałował.
Julka- typowa nastolatka.
Dobrze się uczy.
Później zaczyna cały dzień oglądać filmy.
Koleżanki zaczęły o niej plotkować.
Tomek- imprezowicz.
Nie udaje mu się zdać maturę.
Typ faceta, który nie chce mieć poważnego związku jeszcze.
Bardzo fajna lektura.
Polecam przeczytać! ~Paulina

Awenturyna | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Dla mnie jest to odkrycie, pozycja fantastyczna! Dlaczego? Bo opowiada o problemach współczesnych młodych ludzi, nie tylko tych tuż przed progiem dorosłości, ale też tych, którzy w nią wkroczyli i boleśnie się nią rozczarowali. Książka jest do bólu prawdziwa, niekoloryzowana, nieupiększana. Mówi przede wszystkim o samotności, wyobcowaniu, pierwszych rozczarowaniach. Są momenty, w których trudno nie utożsamiać się z myślami bohaterów.
Spotkałam się tutaj z zarzutem, że nie poznamy dalszych losów czwórki młodych ludzi. Moim zdaniem to bardzo dobrze - celem książki nie było pokazanie, jak sobie poradzą z życiem, ale przybliżenie wątpliwości i smutków, które rodzą się w młodej duszy i targają nią jak sztorm statkiem.
Moim zdaniem - pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców nastoletnich dzieci. Może lepiej się potem zrozumieją? Warto spróbować.
I pomyśleć, że napisała to dziewczyna w moim wieku. A miała wtedy lat dziewiętnaście, góra dwadzieścia. Szacun!

Ervisha | 2010-10-22

Jest to lekka, miła i przyjemna lektura

Gwen | 2015-07-22

Zanim przeczytasz moją opinię, wiedz, że ja za książkami młodzieżowymi nie przepadam, zazwyczaj mnie nudzą (choć nie brak tu także chlubnych wyjątków ;)), więc to co napisałam może być trochę stronnicze. W każdym bądź razie postaram się pisać obiektywnie.
Moja ocena: dobra
Dlaczego? Książkę przeczytałam błyskawicznie, ze względu na to, że jest bardzo krótka (142 strony) Okładka nie przypadła mi do gustu, ale jak to się mówi, ,,nie oceniaj książki po okładce''', więc zabrałam się do lektury. :) Tematyka była dosyć oklepana, bo motyw nadużywania internetu, samotności itp zazwyczaj przewija się w książkach młodzieżowych. Zdecydowanie podpadł mi styl autorki. Nie lubię czytać książek, które są pisane językiem zbyt potocznym. Mimo wszystko jednak nie był aż tak tragiczny, żeby nie dało się przeczytać książki do końca. Bohaterowie byli dobrze skonstruowani, niewątpliwie ogromnym plusem było to, że autorka wybrała narrację pierwszoosobową, bo inna nie pozwoliłaby czytelnikowi na poznanie...

MadameIo | 2015-08-19
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Szybka, wakacyjna lektura dla zbuntowanych nastolatków i ich zdesperowanych rodziców. Czekam na ciąg dalszy, bo zakończenie pozostawia w niepewności co dalej z bohaterami.

Kayzke | 2013-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2013

Idealna książka na odprężenie umysłowe przed maturą. Lekka i prosta. Szkoda tylko, że końcówka, jest taka jakby niedokończona :)

Alexxx | 2013-05-23
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo ciekawa książka-polecam serdecznie. Ciekawa fabuła i historie kilku osób napisane fajnym językiem.

Weronika | 2012-01-12
Przeczytana: 2012 rok

Jeśli mam być szczera to czytając tę książkę czułam się jakbym była w klatce. Albo raczej w zamkniętej, szarej celi, z lustrem na ścianie.
Jak dla mnie była dość przytłaczająca.
Może dlatego, że utożsamiałam się chwilami z bohaterami, jeśli chodzi o ich 'egzystencjalne problemy'. Coś w rodzaju odbitego, ale zdeformowanego obrazu mnie. To nie było fajne, bo miałam wrażenie, że nie ma nadziei na piękne, pełne cudownych wrażeń życie dla tej czwórki ludzi. Utożsamiając się z nimi sama czułam, że do końca życia będę się czymś zamartwiać.
Ogólnie to lektura mi się podobała, gdyby ktoś brał pod uwagę moją opinię, to bez wahania bym poleciła.
Końcówka zostawiła we mnie pewnego rodzaju pustkę.
Skąd mam teraz wiedzieć, czy ci ludzie ułożą sobie życie tak, by czerpać z niego radość czy nie ? Nie chcę sobie tego wyobrażać, bo biorąc pod uwagę mój pesymizm Alex skończyłby jako bezrobotny alkoholik; Tomek nie dostałby się na uczelnię i nie mam pojęcia co mógłby zrobić , będąc w depresji;...

Recenzentka | 2016-09-15
Na półkach: 2016 (:, Przeczytane