Powrót katona

Tłumaczenie: Bożena Sęk
Cykl: Katon (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
El regreso del Catón

Co może łączyć Jedwabny Szlak, budowle Stambułu, Marco Polo, Mongolię i Ziemię Świętą? Tego właśnie będą chcieli się dowiedzieć bohaterowie znani czytelnikom z Ostatniego katona, Ottavia Salina i Faradż Boswell, z narażeniem życia próbujący rozwiązać tajemnicę, której początki sięgają I w. n.e. Napisana ze swadą, niezwykle wciągająca i trzymająca w napięciu do samego końca powieść jest kolejną mistrzowską kombinacją przygody i historii, od której trudno się oderwać.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga

źródło okładki: Sonia Draga

Sylwia | 2018-10-20
Przeczytana: 2017 rok

Kontynuacja nie jest już tak dobra jak pierwszy tom, niemniej nadal polecam jako kawał dobrej rozrywki.

Fallenangelv | 2018-02-09

Jest kilka pięknych momentów w tej książce.
Pierwszy w szpitalu. Mama Ottavi jest nafaszerowana środkami przeciwbólowymi, śpi i już się nie obudzi. Tak mówią lekarze. A ona….otwiera oczy ….ze spokojem i szczęściem patrzy na córkę, nic nie mówi, oczy mówią w tym momencie wszystko. Bardzo piękny moment.
Drugi. Podczas prób zetknęło się w nieprzyjaznym miejscu pięcioro różnych ludzi. Nie tylko różnych ze względu na charakter, ale i na wiarę. Po czasie więcej ich łączy jak dzieli. Wszystkich. Nawet początkowo żyd odsuwa się od muzułmanki, a kiedy Sabira spada w przepaść to kto po niej najwięcej płacze ? Tak Izraelczyk Gilad.
Piękne historie przekonują mnie, że jeżeli cokolwiek, może nie tak nie cokolwiek, ale jeżeli ludzkość była by zagrożona to wierzę w to, że ludzkość połączyła by wspólnie siły w walce z przeciwnikiem, przeciwnością, zagrożeniem. Wszystkie rasy i wyznania. Tak myślę i sądzę, że się nie mylę. Nie wiem, być może jestem niepoprawnym optymistą 

Co mi się nie...

Valakiria | 2017-02-16
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Przyznam, że byłam oczarowana "Ostatnim katonem". Pomimo dłużyzn i miejscami nieco sztywnych dialogów całość porwała mnie bez reszty. Genialne połączenie fikcji z historią, z dodatkiem zagadek, tajemnic i szczypty skomplikowanej miłości. Bohaterowie byli pełni charakteru, żywi, nietuzinkowi i naprawdę trudno było nie darzyć ich sympatią.

Po przeczytaniu "Powrotu katona" mam w głowie tylko jedno słowo: dlaczego. A rozwijając myśl, kieruję pytanie do autorki: Matilde, dlaczego?
(...)

Powieść Matilde Asensi ma kilka bardzo dużych problemów, które skutecznie odebrały mi frajdę z lektury. Głównym (i kto wie, czy nie najważniejszym) jest to, co stało się z chyba najważniejszą postacią – doktor Ottavią Saliną.

Po części rozumiem, co autorka chciała osiągnąć. W pierwszej części Ottavia była zadziorną, pełną charakteru kobietą, członkinią sycylijskiej rodziny mafijnej. Twarda i stanowcza, nie pozwalała sobą manewrować, a ośli wręcz upór sprawiał, że niemal zawsze stawiała na swoim....