9788320547412
historyczna

Akcja książki toczy się w czasach Napoleona, jeszcze przed utworzeniem Księstwa Warszawskiego. Główny bohater, Florian Gotartowski, zakochany w pannie zosi Dziewanowskiej walczy w różnych armiach to polskich, to francuskich. Walka przeplata się z historią prawdziwej miłości, zabawnie komentowanej przez przyjaciół Floriana Żubrów (despotyczna Joanna i jej mąż Maciej stwierdzili, że jak Florek

Aneta | 2012-06-18

Na tle prawdziwych wydarzeń historycznych rozgrywają się emocjonujące wątki fikcyjne: sensacyjny, wojenny i miłosny. Poza tym, autor wprowadził do powieści ciekawą i zabawną postać historyczną, Joannę Żubr- „żeński Zagłoba”, przez autora często nazywana po prostu... „babą”. Pierwszy raz powieść „Huragan” Wacława Gąsiorowskiego zaczęła ukazywać się w odcinkach na łamach „Dziennika dla wszystkich” w 1901 roku. Bardzo szybko zyskała sympatię czytelników za realistyczne przedstawienie odwiecznej ludzkiej odwagi, wiary i walki o wolność i niepodległość.

Główny bohater, Florian Gotartowski, jest byłym żołnierzem Legionów Dąbrowskiego. Powieść zaczyna się jego powrotem do domu i potyczką z Prusakami. W wyjściu z opresji pomagają Florianowi, Joanna i Maciej Żubr- niezwykle odważne i waleczne małżeństwo. Poprzez całą powieść ich losy splatają się i rozplatają, winna temu jest zawierucha wojenna. W książce przedstawiona jest obrona Częstochowy, wyprawa do Francji a potem do...

Kuba | 2013-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2013

Powieść zaczyna się pięknym cytatem ze Słowackiego i ... jest taka jak ten cytat: wzruszająca, romantyczna, patetyczna, sentymentalna- piękna:). Krzepi serce niczym Sienkiewicz. Polecam.

amierzej | 2017-03-18

To jedna z ukochanych książek mojego dzieciństwa, traktująca o wspaniałej Epoce Napoleońskiej. Barwna i żywa, była dla mnie też chyba źródłem wychowania patriotycznego. Jednak powrót po latach jest trochę jak powrót do domu dzieciństwa, który nagle wydaje się ciasny, a tajemniczy ogród wokół to malutkie podwórko... Książkę szczerze polecam, zwłaszcza dla ludzi młodych.

Mazin82 | 2012-03-31

Rewelacja! Jedna z moich ulubionych powiesci. Nie dosc ze nie mozna oderwac wzroku to jeszcze wciaz wraca sie do tylu by ponownie przetrawic co lepsze fragmenty. Hece z oblezeniem Jasnej Gory musialem przeczytac kilka razy nim ruszylem dalej :)

rotmistrz | 2012-11-18

Czytana teraz książka dzieciństwa śmieszy wieloma archaizmami i naiwnościami, ale jest wciąż w kanonie książek każdego Polaka. Za to ocena:)

Marek Lehmann | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Mimo że uwielbiam epokę napoleońską, ta książka pomimo tylu gorących opinii kompletnie mnie nie wciągnęła. Zaczyna się świetnie, ale im dalej tym gorzej. W sumie tylko końcówka pierwszego tomu i opisana Somosierra jakoś mnie wciągnęły. Oj bardzo daleko do Sienkiewicza. Sztuczne dialogi, i omijanie praktycznie wszystkich najważniejszych zdarzeń to dla mnie też minus w pewnym sensie. 'Popioły' o wiele wiele lepsze

Pio | 2018-05-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam