Akwarium

2007-01-01
1989-01-01
Andrzej Mietkowski
Rebis
wywiad radziecki Związek Radziecki GRU Wiktor Suworow
Akvarium
historia
2007-01-01
Andrzej Mietkowski
wywiad radziecki Związek Radziecki GRU Wiktor Suworow

Liczyłem na drastyczniejsze sceny pracy sowieckiego wywiadu, którymi zachęcił mnie mój znajomym. Oprócz tego zawodu książka jak najbardziej godna polecenia.

W prosty i obrazowy sposób autor pokazuje zarówno bezwzględne metody szkolenia i pracy wywiadu ZSRR, jak również życie w zastraszonym i inwigilowanym na każdym kroku społeczeństwie.

To moja pierwsza książka o tej tematyce.
Warta jest swojej ceny i przeczytania.

Historia kariery sowieckiego szpiega układa się w świetną powieść szpiegowską, autor przy okazji usiłuje pokazać wyższość sowieckich służb nad zachodnimi, ale wiadomo, kto wygrał, czyta się świetnie, ale ile w tym prawdy naprawdę nie wiem.

GRU. Coś o czym nikt słyszeć nie powinien a jeśli usłyszał to nie żył z tą wiedzą długo. Kulisy szkolenia agentów wywiadu wojskowego i werbowania informatorów w radzieckim wydaniu. Zdarzenia jak z powieści sensacyjnej... ale to nie żadne Dżejmsy Bondy tylko robotniczo-chłopskie, proste twarze stają się asami wywiadu wojskowego. Kolejna fabularyzowana opowieść, oparta w...

Wciągająca historia radzieckich służb specjalnych. Obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Historia autora o jego służbie w GRU. Film nosił podtytuł samotność szpiega, w książce jest to jeszcze bardziej odczuwalne niż w filmie. Warto przeczytać choćby po to, aby dowiedzieć się, dlaczego ludzie zostają szpiegami i czy naprawdę wszyscy tego chcą.

Książka dobra, aczkolwiek dowiadujemy się w niej więcej o Wiktorze Suworowie, aniżeli o GRU. Książka przedstawia zresztą bardzo urywkowy obraz życia głównego bohatera. Widzimy w niej także dużą dawkę pyszności, przez co w połowie książki zacząłem się zastanawiać ile tam jest prawdy. Książka wydaje mi się dawką wiedzy, która jest idealna żeby dać poczuć czytelnikowi...

Mój ulubiony cytat: -Został zabity?-Nie.Prosił, by go nie zabijać. -I nie zabito go? Nie, nie zabito. Tyle że pewnego razu zasnął smacznie w swojej celi, a obudził się w grobie. Głęboko pod ziemią. Prosił, by go nie zabijać więc go nie zabito...

Co tu dużo pisać? Trzeba przeczytać, bardzo dobra.

Dyskusje

3 169