Wyzwanie czytelnicze LC

Akwarium

Tłumaczenie: Andrzej Mietkowski
Wydawnictwo: Editions Spotkania
7,66 (103 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
18
8
40
7
26
6
10
5
2
4
1
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Аквариум
data wydania
ISBN
2-86914-051-7
liczba stron
275
słowa kluczowe
GRU, ZSRR, historia, wywiad, Specnaz, szpiegostwo
język
polski

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4171)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3104
gwiazdka | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 22 września 2015

Biorąc do ręki „Akwarium" Suworowa spodziewałam się ciekawej, ale trudnej w odbiorze książki, a to ze względu na poruszany w niej temat. Tymczasem rzeczywistość okazał się zupełnie zaskakująca, ponieważ Akwarium czyta się na jednym wydechu, nic nie utrudnia odbioru: ani tematyka, ani język. Treść zaś polecam każdemu, kto spotkał się już z opisami sytuacji w ZSRR, tym razem ma możliwość uzupełnienia swoich wiadomości z zupełnie nowego kierunku. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Do tej pory znałam ten kraj widziany oczami więźniów lub ludzi zwyczajnych, którzy na każdym kroku obawiają się represji ze strony władzy. „Akwarium" to ZSRR widziane oczami ludzi władzy i to tej najgorszego rodzaju, zarazem najbardziej tajemniczej; oczami agenta GRU. Dla mnie to zupełnie nowe doświadczenie, zupełnie nowy obraz tego kraju, a jednak chwilami wydaje się on taki sam: czy jesteś na samym dole, tego społeczeństwa, czy Mozę dziś znajdujesz się na szczycie strach pozostaje ten sam.
Bardzo...

książek: 539
Paweł | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Wiktor Suworow, po zdradzie swojej radzieckiej ojczyzny i ryzykownym ukrywaniu się na Zachodzie przed zemstą reżimu, upuszczał swoją niespożytą energię w działalności pisarskiej, głównie na tematy związane z wczesną historią ZSRR, gdzie dużo miejsca poświęcał historycznym spekulacjom związanym z sowiecką doktryną wojenną lat 30-tych i 40-tych. Jednak książka „Akwarium” i „Żołnierze Wolności” są w zamierzeniu autora autobiograficzne. Jest to jeden wielki rozrachunek autora z jego przeszłością, jako anonimowego trybika w radzieckiej machinie wojennej, a potem jego udział w radzieckich służbach wywiadowczych. W tym czasie awansował do elity komunistycznego państwa. Pomijam tutaj motywy przejścia Suworowa na stronę „wolnego świata”. Na pewno nie był to, jak w przypadku np. Olega Pieńkowskiego, idealistyczny antykomunizm. Suworow uciekł, bo bał się o swoją skórę, ponieważ był na tyle przenikliwy i inteligentny, aby uprzedzić swoich przełożonych i nie dać się przemielić przez aparat...

książek: 598
Justyna | 2014-08-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Akwarium” to książka opisująca działalność GRU- jednej z najbardziej enigmatycznych organizacji wywiadowczych na świecie. Myślę, że o ile o KGB raczej słyszał każdy, to o GRU już nie bardzo. To tajne bractwo było miejscem, gdzie nieufność i prowokacja ciągle rozwijała skrzydła. Agenci byli osobami zniewolonymi. Pracowali na najwyższych obrotach pod bezustanną presją i obserwacją, przy czym każdy błąd był nagradzany np. przypadkowym wpadnięciem pod pociąg albo utopieniem się podczas kąpieli. Przez szklane ściany Akwarium tajniki chorej, nieugiętej i bezwzględnej władzy nie miały prawa wydostać się na zewnątrz. Wiktor Suworow był oficerem operacyjnym tejże organizacji, udało mu się przejść na stronę Brytyjczyków, za co otrzymał zaocznie karę śmierci, nieuchyloną nawet po rozpadzie ZSRR.

książek: 1085
Ania | 2014-08-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Do tej pory nie czytałam książek o tematyce szpiegowskiej.
"Akwarium" to taki mój mały eksperyment z literaturą tego typu.
Do czytania zabrałam się z lekkimi obawami, że porywam się z motyką na słońce. Jak się później okazało, niepotrzebnie.
Jestem pod wielkim wrażeniem.
Naprawdę interesująca i wciągająca książka. Mnóstwo ciekawych informacji. Wszystko podane w nieco ośmieszającym tonie.
Świetnie się czyta.
Z pewnością sięgnę po kolejne pozycje Pana Suworowa.

książek: 2135
Wojciech Gołębiewski | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2017

W notce redakcyjnej czytam:
"Pisarz, w młodości oficer armii sowieckiej i sowieckiego wywiadu wojskowego GRU.... ...W roku 1970 został skierowany na szkolenie w Wojskowej Akademii Dyplomatycznej w Moskwie, "kuźni" kadr sowieckiego wywiadu wojskowego GRU. W latach 1974-1978 był pracownikiem GRU w rezydenturze w Genewie. W 1978 uciekł do Wielkiej Brytanii. ... .....Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR skazało Suworowa zaocznie na karę śmierci. Mimo upadku komunizmu i rozpadu Związku Sowieckiego wyroku nie uchylono...."

I co? Nic, po prostu za stary jestem, by uwierzyć, że reżimowe służby specjalne są przez tyle lat bezsilne wobec zdrajcy. Nawet polonem go nie otruli. Pozwala to wysnuć hipotezę, że na swoją bogatą działalność literacką (22 tytuły) Suworow ma przyzwolenie.

Powyższe nie wpływa na moją ocenę książki, którą uważam za majstersztyk, również przy ponownej lekturze. Dziewięć gwiazdek, bo z ...

książek: 2740
Koronczarka | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Potworna, to mało powiedziane! Jeśli trudno ci przeczytać pierwszą scenę, odłóż ją. Niestety książka ma charakter autobiograficzny, co jeszcze przerażenie powiększa. Suworow odsłania kulisy GRU osławionego wywiadu radzieckiego. Życie ludzkie nie ma tu żadnej wartości, liczy się tylko informacja. Nie ma przyjaźni, nawet zwykłego koleżeństwa. Liczy się wściekła rywalizacja, niewolnicze podporządkowanie celom. Ludzie, którzy razem wypili morze wódki, ściskali się, żartowali, nie są ludźmi, to bestie napuszczone na siebie na wzajem. Trudno sobie wyobrazić bardziej przerażające stosunki.

książek: 0
| 2010-09-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Choć książkę czytałem już dawno, to pamiętam ją dobrze...

"Mamy bardzo prostą zasadę: rubel za wejście, dwa za wyjście. To znaczy, że wstąpić do organizacji jest trudno, ale znacznie trudniej ją opuścić. Teoretycznie dla wszystkich jej członków przewidziano tylko jedno wyjście: przez komin. Dla jednych z najwyższymi honorami, dla innych hańbiące, ale komin jest jeden."

Te pierwsze zdania z Prologu wyryły mi się w pamięci po wsze czasy! To jest książka biograficzna człowieka, który służył w GRU i jeszcze jakoś żyje...

Suworow jest nadzwyczaj dobry - szybko orientuje się w zasadach gry i werbuje "grubą rybę" do współpracy i z osłaniającego zostaje prowadzącym działania. I to ta kariera została głównie opisana w książce, włącznie z szkolenie na wywiadowce. Nie brakuje też wspomnień z lat służby w siłach Specnazu. Lecz dzieło to nigdy by nie powstało, gdyby pewnego dnia nie zdarzyło się coś, co zaskoczyło samego dzielnego agenta.

Rezydenci GRU to ludzie, przypominający kleryków z...

książek: 591
Małgorzata | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mocna książka. Już po przeczytaniu samego prologu włos jeży się na karku. "Rubel za wejście, dwa za wyjście"- do organizacji działającej na takich zasadach został przyjęty główny bohater z zapewnieniem, że opuścić ją można jedynie przez komin, a na potwierdzenie ogląda on film, w którym między trumnami w krematorium zostaje spalony żywcem człowiek. Przechodzi odpowiednie szkolenie, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, a następnie zostaje szpiegiem. Jego zadanie jest ochranianie akcji i szukanie nowych źródeł informacji. Autor opisuje techniki szkolenia stosowane w ZSRR, różne akcje werbowania obcokrajowców, ćwiczenia wojskowe, sprzęt... buty zostawiające ślady w przeciwnym kierunku oraz sposoby wyskakiwania z pędzącego pociągu, czy metody ciągłego sprawdzania ludzi pracujących w Akwarium. Ostatecznie Wtia Suworow po misji polegającej na podłożeniu koledze "świni" zacznie się zastanawiać nad sensem swojej pracy i zdecyduje się opuścić organizację, uciekając przed trafieniem do...

książek: 439
Kokos | 2016-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Fascynująca opowieść o funkcjonowaniu radzieckiego wywiadu wojskowego. Tego typu organizacja jest równie bezwzględna dla swoich przeciwników, jak dla swoich członków. Oczywiście szkolenie szpiega nie może być przyjemne, trzeba nauczyć go działania w stresie i bycia "twardym". Ale to nieustanne sprawdzanie wszystkich agentów, brak zaufania do kogokolwiek - bardzo nieprzyjazne do funkcjonowania warunki.
Co do samej książki - bardzo ciekawa i wciągająca. Suworow posługuje się plastycznym językiem, łatwo było sobie wyobrazić to, co opisywał (nawet nie znając się na militariach). Bardzo obrazowe metafory (np. na początku porównanie reakcji żołnierzy odczytujących rozkazy z chorągiewek do jeźdźca i konia - fantastyczne!). Opisy jak to wspaniały jest Specnaz - tak zaangażowane, że miały niemal ironiczny wydźwięk, jakby bezmyślnie klepane z propagandowych pisemek. Język zmieniający się w ciągu całej książki w zależności od tego, jakie było nastawienie bohatera i jak się czuł - rzecz...

książek: 381
PanicDemonic | 2010-09-27
Na półkach: 2010, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 września 2010

Świetna pozycja!
Historia, opisy funkcjonowania faktycznie istniejących organizacji - wszystko to wertuje się jednym tchem, w kilka godzin. Przykra prawda ale prawda, musimy więc zdać sobie sprawę z tego, że to naprawdę się działo i naprawdę dzieje się nadal. Zakończenie dla mnie i moich antyrosyjskich poglądów wyjątkowo szczęśliwe. List, który Suworow skierował do czytelników z Polski cudownie połechtał moją patriotyczną duszę - to wspaniałe, że jesteśmy doceniani przez kogoś takiego.
Może nie w bohaterski sposób Suworow odszedł z GRU, może gdyby nie jego wpadka zostałby tam do końca... Może to wszystko jest tylko dziełem przypadku... Jednak stało się, Suworow wybrał najlepsze dla nas, dla Zachodu rozwiązanie, a my możemy uważać go za bohatera, mimo tego, że z drugiej strony Rosjanie mogą nazwać go zdrajcą. Pozostaje więc pytanie - czy bohaterem może być osoba, która zdradziła? Kwestia sporna.

Suworow wciąga w swoją opowieść, z której możemy dowiedzieć się również wielu...

zobacz kolejne z 4161 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd