Pani Furia

Okładka książki Pani Furia
Grażyna Plebanek Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2016-08-31
Data 1. wyd. pol.:
2016-08-31
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324036592
Tagi:
literatura polska Bruksela
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
273 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15439
2030

Na półkach: ,

Interesujące, że Grażyna Plebanek zainspirowała się afrykańską literaturą mówioną oraz odległą Nigerią. jej bohaterka Alia zawsze kogoś rozczarowała, zawsze wydawała się najdoskonalszą ofiarą. Miała być chłopcem, bo spłodzili ja w dniu walki Muhammada Alego i George'a Foremana. Ojciec Eddy to nieudacznik, a Mrówka nie czuje się związana ze swoimi dziećmi . To Alia musiała niańczyć młodsze rodzeństwo, zwłaszcza Joego. Wsparcia udziela jej siostra eddy'ego, mama Issa, która przejmuje obowiązki nieobecnej duchowo Mrówki.
Dziewczynka zawsze się przeciw czemuś buntuje, to do niej najbardziej pasuje przezwisko Pani Furia. jest wspaniałym piłkarzem, ale chłopcy nie chcą z nią grać ze względu na jej płeć. Wzbiera w niej gniew na nieudolnego ojca, obojętną matkę, zhierarchizowane społeczeństwo oraz tradycyjne pojmowanie ról męskich i kobiecych w jej rodzinnym kraju. To historia emancypacji, oraz zmagania z obowiązującą zachodnią kulturą i mentalnością. Rodzina Alii przenosi się do Europy, a jako imigranci są obywatelami gorszej kategorii.
Poznajemy historię związku pracodawcy eddy'ego, Bastiena i Mamy Issy, która na jakiś czas zasiliła zastępy jego kochanek. Na tle oburzjacych praktyk w kraju, w którym silniejszy wykorzystuje słabszego, panuje przemoc, bieda i korupcja dorasta Alia, przeżywa pierwsze miłosne uniesienia.na obczyźnie też nie jest dobrze, a bohaterka poznaje innych wygnańców, Polaków i nie tylko, którzy pragną zdobyć niezłe pieniądze i zasłużyć na awans społeczny. W historię jej wiecznego buntu, treningów i walk bokserskich,a w końcu jej służby w policji wplecione są autentyczne afrykańskie opowieści, pełne mistyki i swoistej poetyki, na których wychowywała się dziewczyna. Powieść wielowątkowa, a na dodatek opowiedziana z innej kulturowej perspektywy. Cenny i nietuzinkowy lingwistyczny eksperyment w dorobku autorki.

Interesujące, że Grażyna Plebanek zainspirowała się afrykańską literaturą mówioną oraz odległą Nigerią. jej bohaterka Alia zawsze kogoś rozczarowała, zawsze wydawała się najdoskonalszą ofiarą. Miała być chłopcem, bo spłodzili ja w dniu walki Muhammada Alego i George'a Foremana. Ojciec Eddy to nieudacznik, a Mrówka nie czuje się związana ze swoimi dziećmi . To Alia musiała...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    400
  • Przeczytane
    330
  • Posiadam
    70
  • Teraz czytam
    11
  • 2017
    7
  • Literatura polska
    6
  • 2018
    5
  • Ulubione
    4
  • Z biblioteki
    4
  • 2017
    4

Cytaty

Więcej
Grażyna Plebanek Pani Furia Zobacz więcej
Grażyna Plebanek Pani Furia Zobacz więcej
Grażyna Plebanek Pani Furia Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także