Gracze

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
wywiady, wspomnienia, biografia
Melanie

"Gracze" Bogdana Rymanowskiego to portrety najlepszych polskich piłkarzy ostatniego półwiecza. To szczere do bólu rozmowy z największymi gwiazdami futbolu. Lubański, Tomaszewski, Lato, Musiał, Brzęczek, Urban, Kosecki, Citko, Iwan, Żmuda, Boniek, Krychowiak i Lewandowski opowiadają o chwilach triumfu i momentach upadku. Zarówno na boisku, jak i w życiu.

źródło opisu: http://www.empik.com/gracze-mk-rymanowski-bogdan,p1123727926,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/gracze-mk-rymanowski-bogdan,p1123727926,ksiazka-p

Pyrlus | 2019-05-19
Przeczytana: 05 maja 2019

Pan Rymanowski jest jednym z niewielu dziennikarzy głównego nurtu, którego cenię i którego faktycznie można nazwać dziennikarzem. Zawsze ceniłem jego refleksje i spostrzeżenia na temat futbolu i nie raz udowadniał, że wie o co chodzi w piłce nożnej.

W jego książce mamy zbiór kilkunastu wywiadów z jednymi z najlepszych zawodników w historii polskiej piłki. Są oczywiście Boniek i Lubański, jest jak zawsze barwny Tomaszewski i nieco rubaszny Lato. Jest też Banaś, którego poznało ostatnio szersze grono młodszych kibiców. Iwana bardzo dobrze można było poznać już przy "Spalonym", więc wiele nowego się o nim tu nie dowiemy. Podobnie jak w przypadku Bońka i Lubańskiego, bo oni akurat bardzo często są bohaterami wywiadów i ktoś, kto zwyczajnie siedzie głęboko w temacie zna już ich bardzo dobrze i ciężko czymś zaskoczyć.

Duże słowa uznania dla autora, że w wybranym przez niego gronie znaleźli się też pozostający zawsze trochę w cieniu Adam Musiał czy Władysław Żmuda. Ciekawa była też...

chodan | 2018-12-25
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Lekko, przyjemnie, w sam raz dla fana futbolu.

utu13 | 2018-10-31
Przeczytana: 31 października 2018

Bardzo dobrze się czyta. Autor nie przynudza a standardowe informacje o karierze ogranicza do minimum. Rozmowy nie są tylko i wyłącznie bezkrytyczną pogadanką na temat futbolu. Duży plus za Urbana i Citkę .

Bałucki | 2018-10-20

Subiektywny wybór autora rodem z Krakowa...Pan Bogdan mógł swoją drużynę wybrać jak chciał jednak ja jako kibic i czytelnik mam prawo nie zgodzić się z tym wyborem. Nie mogę się zgodzić z wyborem Jana Tomaszewskiego kosztem Józefa Młynarczyka. Ani w sukcesach reprezentacyjnych ani w klubowych czy to w Polsce czy na Zachodzie Jan Tomaszewski przy całym szacunku nie dorównuje Józefowi Młynarczykowi. Nie mogę się pogodzić z wyborem Jerzego Brzęczka o wiele więcej dla reprezentacji olimpijskiej czy kadry A a także na Zachodzie ugrał Andrzej Juskowiak. Brzęczek to rzemieślnik jakich w polskiej piłce były tysiące Piotrowi Nowakowi mógłby buty czyścić. Banaś i Iwan chyba się czerwienią że ktoś wybrał ich a nie Szarmacha, Deyne, Smolarka czy Wilimowskiego...

FCBTVpl | 2017-10-28

Co do autora, jeśli chodzi o piłkarski świat, postać chyba nieznana. Działał bowiem w TVN24, ale zajmując się głównie polityką. Zabierając się za futbol tłumaczy, że jest to jego "całe życie i marzenia".

Co prawda nie został on ani piłkarzem, ani dziennikarzem, ale postanowił zostać selekcjonerem reprezentacji Polski wszech czasów. Fajne marzenie, ciekawy pomysł. I właśnie w taki sposób powstała ta książka.

Lektura jest wspomnieniem sukcesów, klęsk, powrotem do wielkich emocji, łez wzruszenia oraz wielkich zwycięstw.

Co ciekawe najlepsza jedenastka autora składa się z trzynastu zawodników. Rymanowski nie chciał pominąć żadnego, a tym bardziej nie chciał "wysyłać na ławkę" żadnego gwiazdora. Wybór graczy jest oczywiście subiektywny i może być rzecz jasna kontrowersyjny. Każdy ma bowiem swoje zdanie.

Nie jest to także typowa jedenastka. Śledząc nazwiska przekonamy się, że jest w niej o wiele więcej piłkarzy ofensywnych niż defensywnych.

Książka jest zbiorem wielu rozmów...

Reacher90 | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Książka bardzo dobra ale...
Nie jestem do końca przekonany o zestawieniu z innymi J.Brzeczka, oczywiście sukcesy swoje osiągał ale tutaj najbardziej widziałbym np. L.Brychczego.
Druga sprawa to część z R. Lewandowskim. Wolałbym jednak niebanalny wywiad z gwiazda współczesnej piłki.
Troszeczke więcej o P. Musiale i Banasiu.
Pozytywnie zaskoczył mnie M. Citko. Wierzacy, porządny człowiek. Nie rozpamietuje czego było, tylko przyjmuje to z godnością i pokorą.
Ogólnie bardzo polecam, nie spodziewałem się tak dobrej książki od p Rymanowskiego. Widać dobra rękę i autentyczną znajomość piłki.

Romek | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2017 r.
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Książka Bogdana Rymanowskiego "Gracze" zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Wywiady (rzeczywiście szczere aż do bólu) pokazują obraz piłki inny niż można obejrzeć na ekranie telewizora, czy bezpośrednio na stadionie. Piłkarze w rozmowie z redaktorem Rymanowskim opowiadają różne sytuacje z ich życia. Zwłaszcza okres gdy większość z nich grała w czasach PRL-u może być ciekawy zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Z książki dowiemy się też co robią i jak sobie radzą dzisiaj, a losy ich potoczyły się różnie. Dla mnie największe wrażenie zrobił wywiad z Andrzejem Iwanem. Polecam nie tylko fanom piłki nożnej.

danka12 | 2016-08-12

Ciekawa propozycja dla miłośników piłki nożnej.

Sebastian Grochala | 2016-08-10

Futbolowe szaleństwo Euro już za nami. Dla jednych „niestety”, dla innych „na szczęście”. Dla mnie zdecydowanie było to wydarzenie wokół którego koncentrowało się sporo mojej uwagi w ostatnim czasie, co zauważyć mogę chociażby po mniejszej ilości przeczytanych i zrecenzowanych książek. Ale – nie samym Euro człowiek żyje. Chociaż Bogdan Rymanowski napisał książkę, którą chciał pogodzić moje dwie pasje – piłkę nożną z jednej oraz ciekawość świata wyrażaną w literaturze z drugiej strony. Dlatego też pierwszą książką po kończącym się Euro stała się pozycja, której bohaterami są piłkarze.

Zestaw bohaterów książki jest nieprzypadkowy. Autor sam wybrał trzynastu wybitnych zawodników, którzy występowali w barwach narodowych i powodowali wśród wielu Polaków (i nie tylko) szybsze bicie serca. Zestawienie piłkarzy grających w różnych czasach, na różnych pozycjach, mających różne podejście do życia, grających w różnych zespołach stanowi ciekawą mozaikę. Dzięki bardzo szczerym rozmowom, w...

Rozpałka | 2016-07-19

Książka Bogdana Rymanowskiego bardzo przypadła mi do gustu. Zaprezentowanie sylwetek najlepszych żyjących polskich piłkarzy w formie wywiadów okazało się znakomitym pomysłem. Możemy wyobrazić sobie podobną książkę, która byłaby zbiorem obszernych biogramów, jednak wydaje mi się, że nie byłoby to tak samo ciekawe, jak wywiady. Właśnie dzięki nim możemy poznać poglądy piłkarzy, to jak oni sami oceniają swoją karierę, jak wypowiadają się o innych zawodnikach i trenerach, itd. Bezpośrednie wypowiedzenie się bohaterów, których życie mnie interesuje, jest dla mnie przekonujące, ciekawe, absorbujące. Nie są to tylko laurki wystawiane wielkim zawodnikom, ponieważ autor nie unika tematów bolesnych, kontrowersyjnych, tego wszystkiego, co składa się również na ciemną stronę piłkarstwa. Przyznam, że za sprawą tej książki rozbudziło się we mnie na nowo zainteresowanie piłką nożną, która kiedyś naprawdę mnie fascynowała.

Zachęcam do obejrzenia mojego filmiku o książce Gracze:...