Gracze

2016-06-20
2016-06-20
wywiady wspomnienia biografia

Okładka książki Zamach na prawdę Bogdan Rymanowski, Małgorzata Wassermann
Zamach na prawdę Bogdan Rymanowski, ...
Okładka książki Towarzystwo Lwa Rywina Bogdan Rymanowski, Paweł Siennicki
Towarzystwo Lw... Bogdan Rymanowski, ...

Okładka książki Dogrywka Mark Halsey, Ian Ridley
Dogrywka Mark Halsey, Ian Ri...
Okładka książki Spotlight. Zdrada Matt Carrol, Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes, Walter Robinson
Spotlight. Zdrada Matt Carrol, Sacha ...
Okładka książki Zły chłopiec Bogusław Linda, Magda Umer
Zły chłopiec Bogusław Linda, Mag...
Okładka książki Dariusz Dziekanowski. Dziekan Dariusz Dziekanowski, Arkadiusz Nakoniecznik
Dariusz Dzieka... Dariusz Dziekanowsk...

Ciekawe wywiady z piłkarzami, pokazującymi ich od nieco innej strony.

Ciekawe wywiady z piłkarzami, pokazującymi ich od nieco innej strony.

Pan Rymanowski jest jednym z niewielu dziennikarzy głównego nurtu, którego cenię i którego faktycznie można nazwać dziennikarzem. Zawsze ceniłem jego refleksje i spostrzeżenia na temat futbolu i nie raz udowadniał, że wie o co chodzi w piłce nożnej.

W jego książce mamy zbiór kilkunastu wywiadów z jednymi z najlepszych zawodników w historii polskiej piłki. Są oczywiście Boniek i Lubański, jest jak zawsze barwny Tomaszewski i nieco rubaszny Lato. Jest też Banaś, którego poznało ostatnio szersze grono młodszych kibiców. Iwana bardzo dobrze można było poznać już przy "Spalonym", więc wiele nowego się o nim tu nie dowiemy. Podobnie jak w przypadku Bońka i Lubańskiego, bo oni akurat bardzo często są bohaterami wywiadów i ktoś, kto zwyczajnie siedzie głęboko w temacie zna już ich bardzo dobrze i ciężko czymś zaskoczyć.

Duże słowa uznania dla autora, że w wybranym przez niego gronie znaleźli się też pozostający zawsze trochę w cieniu Adam Musiał czy Władysław Żmuda. Ciekawa była też rozmowa z Janem Urbanem i z Markiem Citką. Nawet Roman Kosecki i Jerzy Brzęczek, który w momencie powstania książki był jeszcze "wujkiem Błaszczykowskiego" mają wiele do powiedzenia. Choć uważam jednak, że tę czwórkę można było w pewnych aspektach jeszcze bardziej pociągnąć za język. Na minus jednak trzeba zaliczyć rozdział o Lewandowskim. Skoro jest na okładce, to pewnie każdy myśli, że też będzie wywiad, a tu niespodzianka - zbiór wypowiedzi o Robercie bohaterów książki.

W rozmowy wplecione są wypowiedzi innych zawodników czy osób ze świata piłki, albo cytaty z innych wywiadów czy książek. Dla młodego kibica pozycja obowiązkowa, dzięki której może zainteresować się historią polskiej piłki. Dla miłośników tematu będzie to jednak raczej ciekawostka, bo ja osobiście liczyłem na więcej smaczków. Szkoda też, że autor nie przeprowadził rozmowy z kimś, kto swój szczyt osiągał na przełomie lat 50. i 60., bo też mieliśmy wtedy wybitnych piłkarzy, którzy na pewno mają wiele do opowiedzenia...

Lekko, przyjemnie, w sam raz dla fana futbolu.

Lekko, przyjemnie, w sam raz dla fana futbolu.

Bardzo dobrze się czyta. Autor nie przynudza a standardowe informacje o karierze ogranicza do minimum. Rozmowy nie są tylko i wyłącznie bezkrytyczną pogadanką na temat futbolu. Duży plus za Urbana i Citkę .

Subiektywny wybór autora rodem z Krakowa...Pan Bogdan mógł swoją drużynę wybrać jak chciał jednak ja jako kibic i czytelnik mam prawo nie zgodzić się z tym wyborem. Nie mogę się zgodzić z wyborem Jana Tomaszewskiego kosztem Józefa Młynarczyka. Ani w sukcesach reprezentacyjnych ani w klubowych czy to w Polsce czy na Zachodzie Jan Tomaszewski przy całym szacunku nie dorównuje Józefowi Młynarczykowi. Nie mogę się pogodzić z wyborem Jerzego Brzęczka o wiele więcej dla reprezentacji olimpijskiej czy kadry A a także na Zachodzie ugrał Andrzej Juskowiak. Brzęczek to rzemieślnik jakich w polskiej piłce były tysiące Piotrowi Nowakowi mógłby buty czyścić. Banaś i Iwan chyba się czerwienią że ktoś wybrał ich a nie Szarmacha, Deyne, Smolarka czy Wilimowskiego...

Co do autora, jeśli chodzi o piłkarski świat, postać chyba nieznana. Działał bowiem w TVN24, ale zajmując się głównie polityką. Zabierając się za futbol tłumaczy, że jest to jego "całe życie i marzenia".

Co prawda nie został on ani piłkarzem, ani dziennikarzem, ale postanowił zostać selekcjonerem reprezentacji Polski wszech czasów. Fajne marzenie, ciekawy pomysł. I właśnie w taki sposób powstała ta książka.

Lektura jest wspomnieniem sukcesów, klęsk, powrotem do wielkich emocji, łez wzruszenia oraz wielkich zwycięstw.

Co ciekawe najlepsza jedenastka autora składa się z trzynastu zawodników. Rymanowski nie chciał pominąć żadnego, a tym bardziej nie chciał "wysyłać na ławkę" żadnego gwiazdora. Wybór graczy jest oczywiście subiektywny i może być rzecz jasna kontrowersyjny. Każdy ma bowiem swoje zdanie.

Nie jest to także typowa jedenastka. Śledząc nazwiska przekonamy się, że jest w niej o wiele więcej piłkarzy ofensywnych niż defensywnych.

Książka jest zbiorem wielu rozmów dotyczących karier wyselekcjonowanych zawodników. Dzięki wywiadom poznamy wiele ciekawostek i anegdot. Sam autor także próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące go od wielu lat pytania.

Niestety wśród wszystkich rozmów na próżno szukać jednak jednej. Dla książki nie wypowiedział się Robert Lewandowski, a szkoda.

Czytając serię rozmów poznamy także krótkie biografie i portrety jej bohaterów - Zbigniewa Bońka, Jana Banasia, Adama Musiała, Włodzimierza Lubańskiego, Jana Tomaszewskiego, Władysława żmudy, Grzegorza Lato, Andrzeja Iwana, Romana Koseckiego, Jana Urbana, Jerzego Brzęczka, arka Citko i Roberta Lewandowskiego.

Książka bardzo dobra ale...
Nie jestem do końca przekonany o zestawieniu z innymi J.Brzeczka, oczywiście sukcesy swoje osiągał ale tutaj najbardziej widziałbym np. L.Brychczego.
Druga sprawa to część z R. Lewandowskim. Wolałbym jednak niebanalny wywiad z gwiazda współczesnej piłki.
Troszeczke więcej o P. Musiale i Banasiu.
Pozytywnie zaskoczył mnie M. Citko. Wierzacy, porządny człowiek. Nie rozpamietuje czego było, tylko przyjmuje to z godnością i pokorą.
Ogólnie bardzo polecam, nie spodziewałem się tak dobrej książki od p Rymanowskiego. Widać dobra rękę i autentyczną znajomość piłki.

Książka bardzo dobra ale...
Troszeczke więcej o P. Musiale i Banasiu.
Pozytywnie zaskoczył mnie M. Citko. Wierzacy,...

Książka Bogdana Rymanowskiego "Gracze" zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Wywiady (rzeczywiście szczere aż do bólu) pokazują obraz piłki inny niż można obejrzeć na ekranie telewizora, czy bezpośrednio na stadionie. Piłkarze w rozmowie z redaktorem Rymanowskim opowiadają różne sytuacje z ich życia. Zwłaszcza okres gdy większość z nich grała w czasach PRL-u może być ciekawy zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Z książki dowiemy się też co robią i jak sobie radzą dzisiaj, a losy ich potoczyły się różnie. Dla mnie największe wrażenie zrobił wywiad z Andrzejem Iwanem. Polecam nie tylko fanom piłki nożnej.

Ciekawa propozycja dla miłośników piłki nożnej.

Ciekawa propozycja dla miłośników piłki nożnej.

Futbolowe szaleństwo Euro już za nami. Dla jednych „niestety”, dla innych „na szczęście”. Dla mnie zdecydowanie było to wydarzenie wokół którego koncentrowało się sporo mojej uwagi w ostatnim czasie, co zauważyć mogę chociażby po mniejszej ilości przeczytanych i zrecenzowanych książek. Ale – nie samym Euro człowiek żyje. Chociaż Bogdan Rymanowski napisał książkę, którą chciał pogodzić moje dwie pasje – piłkę nożną z jednej oraz ciekawość świata wyrażaną w literaturze z drugiej strony. Dlatego też pierwszą książką po kończącym się Euro stała się pozycja, której bohaterami są piłkarze.

Zestaw bohaterów książki jest nieprzypadkowy. Autor sam wybrał trzynastu wybitnych zawodników, którzy występowali w barwach narodowych i powodowali wśród wielu Polaków (i nie tylko) szybsze bicie serca. Zestawienie piłkarzy grających w różnych czasach, na różnych pozycjach, mających różne podejście do życia, grających w różnych zespołach stanowi ciekawą mozaikę. Dzięki bardzo szczerym rozmowom, w których uczestniczyli (z wyjątkiem Lewandowskiego, o czym dalej),poznajemy kulisy nie tylko ich piłkarskiej kariery, ale również życia. Nie zawsze łatwego i usłanego różami, często związanego z sukcesami, ale również porażkami i historią naszego kraju, która niejednokrotnie czasem wprost wkradała się w życie tytułowych „Graczy”.

Na kartach czeka nas spotkanie ze Zbigniewem Bońkiem, Janem Banasiem, Adamem Musiałem, Włodzimierzem Lubańskim, Janem Tomaszewskim, Władysławem Żmudą, Grzegorzem Lato, Andrzejem Iwanem, Romanem Koseckim, Janem Urbanem, Jerzym Brzęczkiem oraz Markiem Citko. Małym nieporozumieniem dla mnie jest uwzględnianie wśród tych zawodników również Roberta Lewandowskiego, ponieważ prowadzi do rozczarowania. W miarę postępującej lektury, kiedy zawodnicy, których często nie miałem okazji oglądać na boisku, porównują swoje czasy ze współczesnością – chętnie zobaczyłbym, co w tym kontekście do powiedzenia ma Robert Lewandowski. Niestety. Wywiadu z nim próżno szukać na kartach książki – do dyspozycji pozostają nam jedynie wypowiedzi praktycznie wszystkich bohaterów książki na jego temat. On sam do głosu nie dochodzi. Szkoda.

Mimo tej (moim zdaniem) dużej wady, książkę powinni przeczytać wszyscy Ci, którzy uważają się za kibiców. Pozwala ona spojrzeć na wielki futbol, mecze, Mistrzostwa z drugiej strony. Rymanowski umożliwia nam wejście z piłkarzami do szatni, uczestniczenie w treningach, przyglądanie się ich sukcesom i porażkom, ale również spotkanie w miejscach, których kibice raczej nie znają – w ich domach. Wielkim walorem książki są cytowane we fragmentach wypowiedzi np. komentatorów, trenerów czy innych piłkarzy o danym bohaterze. Szczególnie pełne emocji komentarze pokazują, jak wiele wrażeń dostarczają nam „Gracze” w czasie, kiedy pojawiają się na boisku. A co się dzieje wcześniej? Jak wyglądał początek ich kariery i co się dzieje aktualnie, kiedy odłożyli już klubowe koszulki do szafy – o tym wszystkim i wielu innych sprawach dowiecie się z lektury, do której zachęcam.

• Sportowe
  • E-Booki