Ubek. Wina i skrucha
"Ubek" to historia agenta, który z pasją i oddaniem donosił na kolegów z opozycji. Byli wśród nich Kaczyński, Tusk, Borusewicz. To opowieść o człowieku, który kłamał, oszukiwał i manipulował.
Janusz Molka jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który odczuwa wstyd. Po latach łamie zmowę milczenia. Ze szczegółami opowiada o tym, jak SB kontrolowała opozycję, a swoje ofiary prosi o wybaczenie.
Jego historia nie kończy się wraz z upadkiem PRL. Jej zaskakujący finał następuje już w III RP. Złamany przez Służbę Bezpieczeństwa, był, jak mówi, werbowany przez służby wolnej Polski.
"Ubek" to także opowieść o kulisach pokojowego przekazania władzy przez komunistów w 1989 roku, wpływie tajnych służb na wynik czerwcowych wyborów oraz roli, jaką wciąż w naszym kraju odgrywają dawni tajni współpracownicy.
Książka Bogdana Rymanowskiego jest spowiedzią człowieka, który rozpaczliwie szuka osobistego odkupienia. Bo przecież każdy, także były esbek, ma prawo stać się lepszy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 198
- 132
- 93
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Czytając książkę "googlowalam" wiele osób oraz wątków, aby sobie to wszystko poukładać. Wychowując się w latach 90-tych, PRL jest dla mnie historia, którą warto znać. Informację zawarte w książce biorę jednak z dużym dystansem.
Czytając książkę "googlowalam" wiele osób oraz wątków, aby sobie to wszystko poukładać. Wychowując się w latach 90-tych, PRL jest dla mnie historia, którą warto znać. Informację zawarte w książce biorę jednak z dużym dystansem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tociekaw apozycja
ciekaw apozycja
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSB-ek ,niby nawrocony, opowiada banialuki. Juz sam fakt,ze ojciec mial dobrego znajomego w biurze paszportowym, mowi samo za siebie. Nikt porzadny, takich znajomosci nie mial.
Na str. 19 twierdzi,ze po zdradzie SB,stara sie wrocic do przyzwoitosci.A kiedy on byl przyzwoity ?
Jezyk jest rynsztokowy Przyklad str.147:
koszmarnie sie wtedy spilismy.Jeden z nas lezal ryjem w salatce majonezowej .
Prowadzacy wywiad, rzekomo jest uznanym dziennikarzem.Pozal sie Boze !
Pierwszy lepszy przyklad str.270: czestuje mnie historia..
Czestuje sie drogi panie dziennikarzu jedzeniem, cukierkami,a historie, sie opowiada.
SB-ek ,niby nawrocony, opowiada banialuki. Juz sam fakt,ze ojciec mial dobrego znajomego w biurze paszportowym, mowi samo za siebie. Nikt porzadny, takich znajomosci nie mial.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa str. 19 twierdzi,ze po zdradzie SB,stara sie wrocic do przyzwoitosci.A kiedy on byl przyzwoity ?
Jezyk jest rynsztokowy Przyklad str.147:
koszmarnie sie wtedy spilismy.Jeden z nas lezal ryjem w...
Bardzo ciekawe spojrzenie na temat bezpieki i wydarzeń z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, z punktu widzenia człowieka, który stał po ciemnej stronie mocy. Były opozycjonista, który został tajnym współpracownikiem bezpieki, na tyle skutecznym i wydajnym, że jego przełożeni zdecydowali się na ukadrowienie Janusza Molki. Dzięki temu został testowym funkcjonariuszem SB. Jednak po latach chyba ruszyło to sumienie i zdecydował się na pewnego rodzaju rehabilitację dzieląc się z Bogdanem Rymanowskim swoimi wspomnieniami. Nie wiem czy jego motywy były faktycznie szczere ale zdradza sporo istotnych faktów z funkcjonowania SB i inwigilacji opozycjonistów. Bogdan Rymanowski zrobił kawał dobrej roboty pisząc tą książkę. Osobom, które zamierzają po nią sięgnąć proponuję najpierw książkę "Czterech" Grzegorza Chlasty, w której opisano jak przebiegały lustracje byłych agentów bezpieki. Bardzo dobra książka.
Bardzo ciekawe spojrzenie na temat bezpieki i wydarzeń z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, z punktu widzenia człowieka, który stał po ciemnej stronie mocy. Były opozycjonista, który został tajnym współpracownikiem bezpieki, na tyle skutecznym i wydajnym, że jego przełożeni zdecydowali się na ukadrowienie Janusza Molki. Dzięki...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBylo to moje pierwsze spotkanie z historia czlowieka pracujacego w UB. Ciekawie opowoedziana historia pozwala laikom poznac motywy i dzialanie czlowieka ktory zdradzal swoich przyjaciol i rodakow. W czasie kiedy ja czytalam wywarla na mnie duze wrazenie.
Bylo to moje pierwsze spotkanie z historia czlowieka pracujacego w UB. Ciekawie opowoedziana historia pozwala laikom poznac motywy i dzialanie czlowieka ktory zdradzal swoich przyjaciol i rodakow. W czasie kiedy ja czytalam wywarla na mnie duze wrazenie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTemat jest o tyle trudny, że to tylko cząstka całości. Cząstka bo tak na prawdę opiera się głównie na "zeznaniach" jednej strony - nie ma oficjalnych dokumentów ani świadków, do tego dochodzi czas, który minął od opisywanych wydarzeń. Mimo wszystko jednak ta książka pokazuje jakie były (zapewne tylko w części) mechanizmy sterowania opozycją i procesy tworzenia się III RP, gdzie niektórzy spadali na cztery łapy.
Temat jest o tyle trudny, że to tylko cząstka całości. Cząstka bo tak na prawdę opiera się głównie na "zeznaniach" jednej strony - nie ma oficjalnych dokumentów ani świadków, do tego dochodzi czas, który minął od opisywanych wydarzeń. Mimo wszystko jednak ta książka pokazuje jakie były (zapewne tylko w części) mechanizmy sterowania opozycją i procesy tworzenia się III RP,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawa historia człowieka, który przeszedł na ciemną stronę mocy i to polubił. Nie jestem do końca przekonany co do jego prawdomówności, ale książkę czyta się ciekawie. Rymanowski odwalił kawał dobrej dziennikarskiej roboty.
Ciekawa historia człowieka, który przeszedł na ciemną stronę mocy i to polubił. Nie jestem do końca przekonany co do jego prawdomówności, ale książkę czyta się ciekawie. Rymanowski odwalił kawał dobrej dziennikarskiej roboty.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBogdan Rymanowski znany bardziej jako dziennikarz niż pisarz przeprowadza swoisty wywiad z "nawróconym SBekiem". Nawróconym w cudzysłowiu, ponieważ termin "nawrócony SBbek" w mojej ocienie wpisuje się w definicje oksymoronu jak mało co.
Janusz Molka jako penitent Rymanowskiego opowiada o swojej drodze od opozycjonisty poprzez TW do zaprzysiężonego kadrowego sekcji "N".
Po latach skruszony opowiada o tym jak to było, jak się pracowało, jakich metod i narzędzi się używało, jak się "to" robiło - a "to", to robota polegająca na łamaniu, zastraszaniu, nękaniu ludzi, którzy mieli inne zdanie niż władza i jej zbrojne ramie, o systemie panującym w tamtych czasach. Ogrom podłości wyłaniający się z tej opowieści przytłacza ale też i zmusza do refleksji na temat, czy można choć ciut usprawiedliwić działania ludzi dbających o status quo poprzedniego systemu i spróbować im wybaczyć tak, jak choć nie wprost ale jednak, pragnie tego spowiadający.
Mówi się, że czas leczy rany, że pewne sprawy przestają mieć znaczenie. Po latach byli opozycjoniści z którymi „pracował” Molka dzielą się na takich którzy go rozumieją, inni potępiają a nawet wybaczają mu. Każdy z nich ustosunkowuje się do przeszłości i oceny zachowania Molki według własnego kodeksu moralnego.
Dodatkową, ciekawą kwestią jest całe tło jakie wyłania się z lat przypadających na transformację ustrojową. Schematy, scenariusze, wydarzenia jednoznacznie potwierdzają, że transformacja 89 roku, to jedynie zmiana fasadowa. SB zostaje zamieniona na UOP, z iluzoryczną weryfikacją byłych agentów, PZPR wchodzi do nowego rozdania jako SdRP, członkowie KC do spółek i banków, prezydenci odznaczają byłych SBków za ofiarną służbę, etc.. Jednym słowem – patologia transformacji.
Czy wierzę w skruchę Molki? Nie, nie wierzę. Ktoś kto przez lata, wykorzystując swoje talenty, perfekcyjnie udawał kogoś kim nie był budzi moją podejrzliwą roztropność, która to z kolei zdroworozsądkowo nakazuje po prostu nie wierzyć.
Czy wierzę w historie opowiedziane w trakcie tej spowiedzi? W niektóre tak, w niektóre nie. Kwestia interpretacji faktów.
Czy polecam tą książkę? Zdecydowanie!
Bogdan Rymanowski znany bardziej jako dziennikarz niż pisarz przeprowadza swoisty wywiad z "nawróconym SBekiem". Nawróconym w cudzysłowiu, ponieważ termin "nawrócony SBbek" w mojej ocienie wpisuje się w definicje oksymoronu jak mało co.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJanusz Molka jako penitent Rymanowskiego opowiada o swojej drodze od opozycjonisty poprzez TW do zaprzysiężonego kadrowego sekcji "N".
Po...
Dobrze że jest ktoś kto nie boi się mówić o swojej pracy w służbach PRL. Ciężko jednak jest w pełni uwierzyć takiemu człowiekowi. Tak samo jak ciężko jest w pełni zaufać dziennikarzowi TVNu
Dobrze że jest ktoś kto nie boi się mówić o swojej pracy w służbach PRL. Ciężko jednak jest w pełni uwierzyć takiemu człowiekowi. Tak samo jak ciężko jest w pełni zaufać dziennikarzowi TVNu
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„-Chce Pan wiedzieć, dlaczego tkwiłem w tym gównie? Powiem Panu. Bo byłem skurwysynem. Oddanym sługą reżimu”
To jedno z pierwszych zdań książki Bogdana Rymanowskiego „Ubek”. Przyznaję- od razu wbiło mnie w fotel. Urodziłam się w 1987 roku, mój Tata mocno działał w Solidarności. Z opowieści wiem co się wtedy działo u nas w domu. Może dlatego traktowałam tę książkę od pierwszych stron tak personalnie.
„Historia opozycji w PRL to opowieści o pięknych ludziach w brzydkich czasach. Ich odwadze i heroizmie, poświęceniu i cierpieniu. To jednak także historie wstydliwe. Pieczołowicie zbierane i przechowywane przez bezpiekę.”
Bogdana Rymanowskiego kojarzę głównie z programów TVN. W przypadku tej pozycji wzbił się na wyżyny. Książka jest po prostu genialna, czyta się ją jak powieść sensacyjną raz po raz zaciskając zęby i pięści w odczuciu gniewu i bezsilności. Janusz Molka główny „bohater” jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który (rzekomo) odczuwa wstyd. Złamał mur milczenia jakim obudowano tamte czasy. Fala ruszyła. Dowiadujemy się rzeczy, których czasem lepiej byłoby nie wiedzieć. Mocna, bardzo, bardzo dobrze napisana książka. Z pewnością jedna z najlepszych z tego gatunku jakie czytałam w życiu. Myślę, że na długo ze mną zostanie. To nie jest pozycja, która odkładamy na półkę i przestajemy o niej myśleć.
Polecam rękami, nogami, sercem i głową. Obowiązkowa lektura dla wszystkich!
„-Chce Pan wiedzieć, dlaczego tkwiłem w tym gównie? Powiem Panu. Bo byłem skurwysynem. Oddanym sługą reżimu”
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTo jedno z pierwszych zdań książki Bogdana Rymanowskiego „Ubek”. Przyznaję- od razu wbiło mnie w fotel. Urodziłam się w 1987 roku, mój Tata mocno działał w Solidarności. Z opowieści wiem co się wtedy działo u nas w domu. Może dlatego traktowałam tę książkę od...