Zamach na prawdę

2015-04-10
2015-04-10
smoleńsk wassermann

Prawdy nie można zabić

Książka wywiad przeprowadzony przez Bogdana Rymanowskiego. Można wierzyć lub nie w zamach ale warto przeczytać te pozycje. Małgorzata Wasermann mówi o wielu oczywistych ale co ważniejsze mniej oczywistych faktach, procedurach prawnych o których przeciętny Polak nie ma bladego pojęcia. Obraz państwa jaki się wyłania z tej opowieści nie jest cukierkowy. Czy ta sprawa zostanie rzetelnie wyjaśniona- patrząc dziś na to co się dzieje, zwłaszcza ze mija 14 lat od wydarzeń - mam duże wątpliwości. Zbyt wielu ludzi zbyt dużo poświęciło na to by teraz rzetelnie wyjaśnić te katastrofę. Niestety ta książka jest jedna z wielu pokazujących ze przekaz medialny a rzeczywistość to często zgoła odmienne byty, informacja, rzetelność prawda to wartości coraz mniej poważane. Społeczeństwem zaś łatwo jest manipulować by zapewnić sobie spokój i przychylność nawet kosztem prawdy i cudzych istnień.

Książka na pewno warta przeczytania.
Niezależnie od poglądów politycznych i zdania na temat katastrofy smoleńskiej.

Książka na pewno warta przeczytania.
Niezależnie od poglądów politycznych i zdania na temat katastrofy smoleńskiej.

Książka-wywiad z Małgorzatą Wassermann, co do której mam bardzo mieszane uczucia. Historia Pani Malgorztay jako córki tragicznie zmarłego ojca Zbigniewa Wassermanna bardzo do mnie przemówiła. Widać wielką miłość córki do ojca, przywiązanie i szacunek. Natomiast jeżeli chodzi o część w której Pani Małgorzata występuje w roli prawnika i polityka PIS, jest dla mnie jest kontrowersyjna. Z jednej strony cały wywód brzmi logicznie (pisze że "brzmi logicznie" dlatego że jestem laikiem w dziedzinie polityki) więc nie opowiadam się po żadnej że stron. Co więcej wydaje mi się że nigdy nie dowiemy się co wydarzyło się na pokładzie tupolewa. Ja to odbieram jako tragedia związana ze śmiercią wielu osób (mężów, żon, synów czy córek- przede wszystkim, polityków też, ale przede wszystkim po prostu ludzi). Generalnie warto przeczytać, aczkolwiek jeżeli ktoś na wyrobione zdanie na temat katastrofy smoleńskiej, myślę że nie zmieni zdania pod wpływem tej lektury.

Myślę, że Zamach na prawdę to książka, którą warto przeczytać. Niezależnie od tego czy wierzymy w teorię o zamachu w Smoleńsku czy nie. Małgorzata Wassermann podczas rozmowy z Bogdanem Rymanowskim porusza wiele kwestii nieznanych w moim odczuciu szerszemu gronu odbiorców. Jako córka wyraża swoje emocje, opisuje tragedię jaką przeżyła, jako wykształcony prawnik wytyka błędy i w jej mniemaniu próby matactwa w śledztwie. Tragedia w Smoleńsku przerosła chyba wszystkich o czym sama Małgorzata Wassermann mówi niejednokrotnie, władze za bardzo zaufały Rosjanom, co pociągnęło za sobą tragiczne skutki.

Żałuję jednak, że Bogdan Rymanowski ograniczył się tak naprawdę do zadawania pytań, nie drążył tematów tak jakby mógł, jeżeli Małgorzata Wassermann jakiś wątek ucinała nie podnosił go ponownie. A przecież tragedia w Smoleńsku nie jest jednoznaczna. Zwolennicy teorii zamachu nie mogą z czystym sumieniem powiedzieć, że ich wszystkie oskarżenia są/były logiczne i poparte żelaznymi dowodami.

Reszta opinii na: https://ksiazkawreku.blogspot.com/

Małgorzata Wassermann ze spokojem ale i z wyczuwalnym bólem opowiada o swoich przeżyciach związanych z tragedią smoleńską.

Książka przeczytana, taka z serii: "jednym tchem". Dość rzeczowy i konkretny wywiad nie tylko dotyczący katastrofy smoleńskiej ale także powiazany z innymi tematami rodzinnymi. Konkretne pytania i konkretne odpowiedzi. Przedstawia kulisy w sposób bardziej konkretny i rozszerzony niż z przekazów mediów, z dwóch stron: jako osoba, która straciła ojca ale takżę z prawniczego punktu widzenia. Zaprezentowano również krótki opinie innych osób związanych z katastrofą.

Bardzo ciekawa książka

Bardzo ciekawa książka

polityka to bagno z gównem, a na wierzchu jest wisienka o smaku intrygi i obłudy
jeśli chodzi o katastrofę smoleńską to uważam że nigdy nie dowiemy się prawdy, ale będzie wiecznie żywa
p. Wasserman jest nieobiektywna, ale może jej wolno, bo przeżyła wielką tragedię, może ...

Bardzo ciekawa ksiazka -wywiad z Malgorzata Wassermann. Bogdan Rymanowski nie boi sie stawiac trydnych czesto niewygodnych pytan,P.Malgorzata odkrywa przed nami tajniki rozmow i dokumentow, ktore rzucaja nowe swiatlo i pozwaaja ocenic ta tragedie z innej strony niz ta prezentowana przez rzad.
Fatnastyczna ksiazka, pochlonelam ja w jedno popoludnie

Fatnastyczna ksiazka, pochlonelam ja w jedno popoludnie

Ciekawe, ale czy prawdziwe? Trudno zweryfikować nie mając dostępu do źródeł. Może kiedyś dowiemy się prawdy.

• 2015
  • Literatura faktu
  • Polityka
  • 2015

Dodaj cytat z książki Zamach na prawdę