Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika

Okładka książki Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika Bogdan Rymanowski
Bogdan Rymanowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2022-11-29
2022-11-29
9788382026986

Okładka książki Zamach na prawdę Bogdan Rymanowski, Małgorzata Wassermann
Zamach na prawdę Bogdan Rymanowski, ...
Okładka książki Towarzystwo Lwa Rywina Bogdan Rymanowski, Paweł Siennicki
Towarzystwo Lw... Bogdan Rymanowski, ...

Pisana na klęczkach, trochę jakby na zamówienie dbającego o własną legendę syna. Ale pokazuje człowieka skomplikowanego, dziwnego, trochę romantyka, trochę eseistę, trochę poetę, trochę wariata i człowieka o nadzwyczajnie nieuporządkowanym życiu osobistym, na potrzeby którego stworzył jakąś autorską filozofię i religię. A już zupełnie niezrozumiałe było dla mnie to 9-letnie ukrywanie się, już po likwidacji SB, kiedy trwały już zdaje się rozmowy z Okrągłymi Stolarzami, jakby wynijście na powierzchnię było kłopotliwe ze względu na kobiety, które cierpiały, a ukrywanie się było wygodne. Jego historia jest momentami zupełnie niewiarygodna, chyba że spotykał go splot nadzwyczajnych wypadków i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Rymanowski stworzył legendę, trochę bezrefleksyjnie. Ta opowieść wydała mi się zupełnie niewiarygodna. Takie mocno podkolorowane monidło. Słabo

„Dopaść Morawieckiego” autorstwa Bogdana Rymanowskiego jest dość obszerną pozycją, ale i postać którą opisuje posiada bogatą historię.

Muszę przyznać, że raczej nie interesuję się polityką i całą tą grą pozorów, sojuszy, udawanych konfliktów i propagandy – a poziom tej ostatniej bije rekordy. Jednak nawet będąc biernym obserwatorem sceny politycznej wiem, że w polskiej historii było wielu ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla działania dla dobra ojczyzny, niejednokrotnie za cenę więzienia, prześladowania czy ukrywania się. Taką postacią jest bez wątpienia Kornel Morawiecki.

Pan Morawiecki jako założyciel „Solidarnosci Walczącej”, działacz antykomunistyczny, miał i dalej ma tyle samo przyjaciół co przeciwników – krytyków. Jednakże, nie posiadając gruntownej wiedzy historycznej ciężko jest mi oceniać działania sprzed kilkudziesięciu lat.

Autor dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu dziennikarskiemu oraz rzetelnym wywiadom ze świadkami tamtych wydarzeń oddaje postać głównego bohatera z lat jego aktywnej działalności podziemnej. Książka stanowi swoisty leksykon wydarzeń historycznych z ostatnich 60 lat. Ale również pokazuje jak kształtowała się historia polityczna do dni współczesnych.

Kornel Morawiecki założyciel Solidarności Walczącej, człowiek bezkompromisowy, uczciwy, życiowy minimalista, oddany Polsce, antykomunista. Jego życiorys jest szalenie bogaty. Walka z komuną, ukrywanie się latami, więzienie. Chwilami tę książkę czyta się jak najlepszą sensację. Nasz rodzimy James Bond o wielkiej odwadze, wierze w ludzi i charyzmie. Potem, pod koniec życia, mam wrażenie, że był zbyt łatwowierny i nie umiał, albo nie chciał dostrzec działań obecnego rządu i swojego syna, premiera. Kornel Morawiecki to człowiek o nietypowym życiu osobistym, trzy kobiety, nieślubny syn. Ta bardzo obfita książka jest jednocześnie kompendium wiedzy o naszej współczesnej historii...

(cd recenzji na fb)

Nazywam się Morawiecki. Kornel Morawiecki.

Przez Lecha Wałęsę nazywany zdrajcą, Jerzy Urban osądzał bohatera tej opowieści od czci i wiary, oskarżając o terroryzm. Morawiecki miał tyle samo przeciwników, co przyjaciół, kim więc był ojciec polskiego premiera?
Dopaść Morawieckiego to obszerna synteza scalająca w całość aktywność polityczną twórcy ,,Solidarności Walczącej". Doświadczony dziennikarz Bogdan Rymanowski rozmawia z wieloma osobami, które znały doktora fizyki, idealisty i marzyciela. Nie pozostawał obojętny na los człowieka, każdemu udzielał pomocy. Losy Morawieckiego tożsame są z Wrocławiem, w którym również dużo się działo.

Słów kilka o ,,Solidarności Walczącej", antykomunistycznej organizacji podziemnej. Została powołana do życia w 1982 roku w stolicy Dolnego Śląska przez Kornela Morawieckiego. Postulowano walkę o wolną ojczyznę, usilnie zwalczano propagandę komunistyczną, głoszono prawdę historyczną. Odwoływano się do dziedzictwa Armii Krajowej, ,,SW" również miała własną przysięgę, sztandar oraz pocztę podziemną. Pierwotna nazwa organizacji brzmiała: ,,Porozumienie Solidarność Walcząca".

Bohater, który na świat przyszedł w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, syn kawalerzysty i uczestnika kampanii wrześniowej. W czasach słusznie minionych rozpracowywany przez bezpiekę w ramach operacji Harcerz (przemianowanej na Tarantulę).

Biografia nasycona jest mnóstwem faktów historycznych: wydarzenia Marca '68, Grudnia' 70. Nawiązano również do zuchwałych zabójstw: Stanisława Pyjasa, Grzegorza Przemyka, ks. Jerzego Popiełuszki i innych duchownych.
Autor nie pomija spraw kontrowersyjnych w CV, w tym obyczajowych. Tytuł książki mocny, efektowny.

Wypowiedzi założyciela ,,Solidarności Walczącej" na temat katastrofy smoleńskiej przeczyły oficjalnej linii partii Jarosława Kaczyńskiego. Kornel Morawiecki zdradzał też prorosyjskie, czy wręcz rusofilskie sympatie: ,,Nie możemy odwracać się od Rosji. Powinniśmy szukać porozumienia''. Zaskakujące, że polityk Rosję postrzegał jako demokratyczne państwo, a Putina za legalnie wybranego prezydenta. Postulował dialog ze zbrodniarzem.

Dopaść Morawieckiego stanowi rzetelną i uczciwą próbę zmierzenia się z życiorysem działacza opozycji antydemokratycznej. Fascynujące wywody, w których jest wszystko: gry bezpieki, szantaże, wątki szpiegowskie. Kornel Morawiecki Bogdana Rymanowskiego jest człowiekiem prawdziwym, ze wszystkimi przywarami, zaletami i zasługami. Tutaj nie ma przemilczeń niewygodnych faktów ani upiększeń.

Nazywam się Morawiecki. Kornel Morawiecki.

• Biografia
  • Rozważam zakup
  • Reportaże
  • Kupić
  • Filozofia i Polityka

Dodaj cytat z książki Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika