Krokodyl

2016-01-01
2016-01-01
44 min.

Okładka książki Koala nie pozwala! Emilia Dziubak, Rafał Witek
Koala nie pozw... Emilia Dziubak, Raf...
Okładka książki Straszny sen słonia Emilia Dziubak, Małgorzata Pietrzyk
Straszny sen s... Emilia Dziubak, Mał...
Okładka książki Zagadki detektywistyczne Victor Escandell, Ana Gallo
Zagadki detekt... Victor Escandell, A...

Opowieść o krokodylu, który okazał się ....no właśnie kim się okazał dowiecie się z tej książki. 2 koty i pies na tropie krokodyla, pojawia się postać chłopca i chomika, taka książka dla 3 lub 4 latka. Moja 2,5 latka zasypia przy niej bo trochę jeszcze dla niej długawa. Ale polecam bo jest niebanalna.

Wyzwanie LC 2021 na czerwiec. #Książka z ilustracjami.
***
W związku z czerwcowym wyzwaniem będzie, moi mili - słów kilka o książce dla dzieci. To taka kategoria, której zazwyczaj nie opiniuję. Najbardziej liczą się tu przecież odczucia "małych czytelników" (a nie moje). Okazało się jednak, że najsensowniejszą odpowiedzią na wyzwanie, jest akurat ta książka, którą ostatnio przeczytałam z moimi pociechami.

Będzie krótko: Krokodyl jest nietuzinkową, oryginalną propozycja dla najmłodszych (5-7 latków). Mnie zachęcił już samą okładką i z prawdziwą przyjemnością zasiadłam do lektury. Zresztą, jeśli mam być szczera, cenię sobie większość książek (dla dzieci),wydanych przez wydawnictwo Ezop. Właśnie ze względu na wspaniałe ilustracje z "duszą", które naprawdę są warte uwagi. Polecam wszystkim, którzy poszukują wartościowych, mądrych czy niekomercyjnych książek dla dzieci.

Wyzwanie LC 2021 na czerwiec. #Książka z ilustracjami.
***

Książka jest pięknie wydana i pięknie zilustrowana (chociaż pies Fąfel wygląda bardziej jak kot),ale jakoś tak źle mi się ją czyta. Mój trzylatek też niezbyt za nią przepada (jeśli zmieni zdanie w przyszłości to zedytuję tę opinię). Postać kota Miętusa sprawia wrażenie, jakby autorka miała nierozwiązany konflikt z teściową. I jakoś nie do końca (zupełnie subiektywnie) rozumiem ideę sprawdzania informacji w książce telefonicznej (1-wsze wydanie 2016 rok),chociaż oczywiście na potrzeby tekstu mogę założyć, że są to zwierzątka oldschoolowe a może nawet hipsterskie..

Humorystyczna powieść o domowych zwierzętach, które poznają...krokodyla. Ale czy na pewno? Dla tych, którzy chcą się przekonać, gorąco polecam tę książkę. Czyta się szybko, przyjemnie i z uśmiechem. Dla małych i dużych. Gorąco polecam!

Książeczki wydawnictwa Ezop są nam już znane od bardzo dawna. Lubimy je i jest nam niezmiernie miło, że chociaż część z nich możemy Wam polecić jako te, nad którymi nasz blog sprawuje patronat medialny. Dla nas to ogromny zaszczyt oraz powód do dumy. Tym bardziej, że są to śliczne i bardzo fajne lektury. Każda, bez wyjątku. Dziś zatem z przyjemnością napiszemy Wam co nieco na temat kolejnego mądrego i ciekawego opowiadania. Na pewno Wam się spodoba. Nie ma mowy, by było inaczej :)

"Krokodyl" to nieduża i dość cienka książeczka, w której znajdziemy krótkie i fajne opowiadanie. Jej bohaterami są głownie zwierzątka. A dokładnie pupile małego chłopca Antosia. Poznamy zatem kota - mądralę Miętusa, który nie lubi przyznawać się do tego, że czegoś nie umie lub nie wie oraz dwa psy - cichego i małomównego Fąfla oraz dość rozbrykanego małego Kajtka. A przygoda, o której przeczytamy w tej książce zaczyna się wtedy, gdy do domu wbiega zdyszany Kajtuś z dość niecodzienną informacją. Otóż według niego przed domem jest Krokodyl. Najprawdziwszy, a przynajmniej tak twierdzi. Jest brunatnozielony i ma długi ogon.

Zwierzaki od razu zaczęły się interesować gościem. Krokodyl? Na pewno? Hm... Miętus miał pewne wątpliwości, ale z drugiej strony kto wie? Przecież nigdy nie miał do czynienia z krokodylem. Jak zatem to sprawdzić i jednocześnie nie zdradzić się przed przyjaciółmi, że nie zna się na krokodylach? Przecież on, kot tego domu powinien wiedzieć wszystko! We wszystkim się orientować i być przykładem dla pozostałych! Miętus wierzył bowiem, że to on jest tu najważniejszy. To dzięki jego trosce o wszystkich i czujności w domu panuje idealna harmonia. Nie umiał on zatem przyznać się do swoich słabości. Nie chciał pokazać innym, że czegoś nie wie lub na czymś się nie zna. Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji? Jak myślicie? Czy Miętus dowie się, czy ów Krokodyl naprawdę nim jest? Jeśli jesteście ciekawi - koniecznie zerknijcie do książki :)

Powiemy wprost - to opowiadanie jest urocze! Same czytając przygodę zwierzaków byłyśmy bardzo ciekawe co wydarzy się dalej. A nasze dzieciaczki? Słuchały tej historii z zapartym tchem! Książeczka ta jest bowiem naprawdę ciekawa. Czyta się ją bardzo szybko i fajnie. Według nas - waszym dzieciaczkom także się spodoba. Nie jest to jednak lektura dla początkujących czytelników. Zdecydowanie lepiej będzie jeśli tę książeczkę przeczyta dziecku ktoś dorosły. Bowiem maluch, który dopiero rozpoczyna przygodę z czytaniem może mieć kłopot ze skupieniem się nad tekstem. Czcionka nie jest zbyt duża i często umieszczona jest na kawałku ilustracji. Jest to jednak książka idealna po prostu do czytania na przykład przed snem. Albo podczas wspólnej zabawy w ciągu dnia. Czytacie dzieciaczkom książki? My bardzo często i bardzo to lubimy.

Jak się pewnie domyślacie "Krokodyl" nie jest jakaś obszerną księgą. Wręcz przeciwnie, to nie duża lektura oprawiona w twardą okładkę. Jest ona cienka, ale opowiadanie wewnątrz jest dość długie. Alicja i Nikodem to już duże dzieciaczki, więc bez kłopotu wysłuchali całości za jednym zamachem. Z Natalka było już inaczej. Mała nie zdołała usiedzieć tak długo w jednym miejscu i opowiadanie to czytałyśmy w trzech częściach. Ale to nie szkodzi. Nawet trzeba przyznać, że to w pewnym sensie dowód na to, że opowiadanie to jest interesujące. Bo choć mała nie wysłuchała książki w całości od razu to po pewnym czasie upominała się, by dokończyć jej czytanie. Historia z krokodylem ją zainteresowała i z przyjemnością spędzałyśmy nad nią wspólnie czas :)

A właśnie! Nie wspomniałyśmy jeszcze jak fajne są w tej książce ilustracje! Ale to z pewnością zdążyliście sami zauważyć prawda? Nam się podobają. Są kolorowe, ale nie męczą oczu wściekłymi kolorami. Poza tym są ciekawe i przykuwają uwagę dzieciaczków. U nas nie tylko maluchy, ale i starszaki chętnie śledziły obrazki podczas czytania. A wydawałoby się, ze Nikodem i Alicja już są ciut za duzi na takie opowiadanka ;)

Ogólnie książeczka ta jest bardzo, bardzo fajna. Tym bardziej jesteśmy dumne z tego, że nasze logo widnieje na ostatniej stronie tejże publikacji. I z ogromną przyjemnością ja Wam polecamy. Według nas - rewelacja. Sami sprawdźcie. Nie pożałujecie!

• 3) Z biblioteki
  • Rodzinne poczytajki