Żyrafa i mrówka

literatura dziecięca
Muza
2015-09-16
2015-09-16

Okładka książki Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy Iwona Cała, Barbara Gawryluk
Klifka. Opowie... Iwona Cała, Barbara...
Okładka książki Okularki Ewa Madeyska, Kasia Matyjaszek
Okularki Ewa Madeyska, Kasia...
Okładka książki Gwiazdka z nieba Liliana Bardijewska, Ewa Poklewska-Koziełło
Gwiazdka z nieba Liliana Bardijewska...

Historia pewnej przyjaźni

Autorka tej przezabawnej i pouczającej książeczki, Danuta Parlak z wykształcenia jest psychologiem, ale studiowała również teatrologię. Te skłonności artystyczne sprawiły, że związała swoje życie z twórczością. Pisze słuchowiska radiowe i książki dla dzieci, ma wybujałą i nieograniczoną wyobraźnię, a także - nie potrafi sobie wyobrazić życia bez czytania.

Jej najnowsza książka, rewelacyjnie wydana "Żyrafa i mrówka" z fantastycznymi ilustracjami Jagody Charkiewicz gwarantuje maluchom niesamowite przygody, ciekawe sytuacje, a także coś, czego się nie spodziewacie. Z lektury można się m.in. dowiedzieć, jak sturlać pagórek, do czego przydaje się w życiu wyobraźnia, zastanowić nad tym, kim chciałoby się być, gdyby nie było się sobą oraz poznać pewnego osobnika, który w środku lasu pasjonuje się... polityką.

Sympatyczni bohaterowie, żywa akcja oraz filozoficzna i nieco sarkastyczna refleksja nad światem sprawiają, że z tą książką łatwo się zaprzyjaźnić

Niniejsza książeczka jest szczególnie warta uwagi właśnie teraz, gdy zaczyna się jesień i coraz dłuższe wieczory sprzyjają poznawaniu literackich perełek skierowanych właśnie ku młodym czytelnikom. "Żyrafa i mrówka" to wartościowa, mądra historyjka, dająca do myślenia i ukazująca ciekawe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość oraz zwracająca uwagę na coś, o czym już od jakiegoś czasu niestety się zapomina...

Zatem podsumujmy: dlaczego maluch powinien poznać tę książkę? Bo autorka nie tylko opisała przyjaźń, jaką trudno sobie wyobrazić (między wysoką Żyrafą i maleńką mrówką),ale również dlatego, że jest to historia pełna śmiechu i wzruszeń, w której wszystko jest możliwe.

Historyjkę czyta się szybko, jest zabawnie, a i wyobraźnia ma pełne pole do popisu. Jagoda Charkiewicz zilustrowała ją tak wyjątkowo i z takim poczuciem humoru, że każda kartka to graficzna przygoda. Dodatkowo na końcu książki mali czytelnicy znajdą zakładkę do samodzielnego wykonania. Polecam serdecznie i życzę dobrej zabawy!

" Żyrafa wspięła się na palce, wyciągnęła szyję wysoko, najwyżej jak mogła, i skubnęła przepływający niebem strzępiasty, biały obłoczek. Potem delikatnie umieściła go na swojej kawie.
- Dla mnie też, dla mnie też - poprosiła szybko Mrówka.
Żyrafa raz jeszcze wspięła się na palce, wyciągnęła szyję wysoko, najwyżej jak mogła, i kolejna porcja lekkiego jak puch obłoczka znalazła się w filiżance. Tym razem w filiżance Mrówki. Piły kawę bez pośpiechu i w miłej ciszy, jak to miały w zwyczaju. Mrówka upiła kolejny mały łyczek i upewniwszy się, że Żyrafa nie patrzy, oblizała się dyskretnie.
- Pychota! - powiedziała. - Niebo w gębie.
Potem leżały na trawie i przyglądały się chmurom wędrującym po niebie.
- Cumulusy to najbardziej puszyste chmurki - powiedziała Żyrafa. - Najlepsze do kawy i lodów.
- I do szarlotki - dodała Mrówka i tym razem oblizała się otwarcie."

______________________________

Historia pewnej przyjaźni

Moja opinia na: http://abdita.booklikes.com/post/1297305/danuta-parlak-zyrafa-i-mrowka

• Dla dzieci
  • Z półki moich dzieci
  • Z młodości
  • Czytane z córką
  • Agnieszka
  • 2015
  • Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Żyrafa i mrówka