Pozytywistyczne inne światy. Utopia i antyutopia w refleksji pisarzy postyczniowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Autorka podejmuje ważną problematykę historycznoliteracką, która do tej pory nie była przedmiotem tak szczegółowych rozpoznań. Publikacja udowadnia, że dla zrozumienia przemian światopoglądowych i artystycznych epoki zwanej (z wciąż mniejszym przekonaniem) pozytywizmem kategoria utopii jest niezbędnym narzędziem badawczym. Konwencja utopijna jak podkreśla autorka pozwalała także wyjść twórcom tamtego czasu poza ograniczenia realizmu, które niejednokrotnie zauważali (przede wszystkim Prus).

Bartłomiej Borek | 2015-09-28

Książka w niesamowicie przystępny sposób opisuje literackie pojęcie utopii i antyutopii. Bardzo przyjemnie przebiegła lektura tej obowiązkowej pozycji dla sympatyków epoki tzw. "Pozytywizmu"
10/10 Przez wzgląd na zawartość i autorkę, która osobiście zaraziła mnie na zajęciach i wykładach fascynacją tą i troszkę późniejszą epoką.

Signý | 2015-04-17
Paulina | 2015-02-04