Gdy pada deszcz. Przejście

Okładka książki Gdy pada deszcz. Przejście Zofia Stanecka
Okładka książki Gdy pada deszcz. Przejście
Zofia Stanecka Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Poczytaj ze mną opowiadania, powieści dla dzieci
48 str. 48 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Poczytaj ze mną
Egmont Polska
2016-05-18
2016-05-18
48 min.

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Zofia Stanecka, dobrze nam znana autorka serii książek "Basia", za którymi córka przepada, tym razem proponuje gatunek fantasty.
"Gdy pada deszcz. Przejście". Tytuł, tak jak i okładka tajemniczo intrygują i zachęcają, aż ma się ochotę przejść do czytania:)
Treść książki jest ciekawa a zarazem jak to powiedziała córka, trochę dziwna. Ale fantastyka raczej ma to do siebie, że ma w sobie trochę dziwaczności;) im więcej włoży się w nią wyobraźni, tym bardziej wprawia w zdumienie.
Ilustracje są trochę mroczne, są też osobliwe stworki, dlatego uważam, że lektura ta nie jest dla maluchów. Jednak dzieciom 6+ spokojnie można przygody Gai, staruszki i jej magicznego kamienia, przeczytać:)

W pierwszym tomie poznaliśmy kilkuletnią Gaję narzekającą na deszcz i rosnący w pokoju bałagan oraz brak psa. Dziewczynka marzy o posiadaniu czworonożnego przyjaciele, ale niestety nie może go mieć. Jej życie ulega odmianie, kiedy pewnej nocy za oknem dostrzega panią Smith. Ku zaskoczeniu dziewczynki staruszka zmienia się w elfią królową mającą dużego psa. Dzięki magicznemu kamieniowi przenosi się do innego świata. Gaja oczywiście z ciekawości podąża za kobietą i bardzo szybko odkrywa, że nieznane jej miejsce jest bardzo niebezpieczne. Pani Smith i jej brat Feandan z psami pokonują straszne stwory. Dziewczynka może przeżyć niezwykłe przygody w magicznej krainie. Nie pozostaje tam jednak na zawsze. Wraca do domu, ponieważ nie chce rozstawać sięz rodziną.

W dłoni można mieć cały świat... :)

W dłoni można mieć cały świat... :)

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Ten tytuł reprezentuje uwielbiany przez dzieci gatunek fantasy. Bo kto jak kto, ale to dzieci mają największą wyobraźnię i chętnie czytają niestworzone historie. W tym przypadku czytelnicy przeżyją niesamowite przygody z kilkuletnią dziewczynką Gają. Dziewczynkę poznajemy w momencie, gdy narzeka na padający deszcz i rosnący bałagan w pokoju. Poza tym chciałaby mieć psa, a w miejscu jej zamieszkania jest to niemożliwe.

Brzmi zwyczajnie, ale wszystko się zmienia, gdy pewnej nocy Gaja za oknem dostrzega swoją sąsiadkę panią Smith. Staruszka nagle przemieniła się w elfią królową z wielkim psem przy boku i za pomocą magicznego kamienia zaczęła przechodzić do innego świata. Nasza ciekawska bohaterka musiała sprawdzić, co kryje się za tajemniczą bramą i pobiegła za panią Smith.

Inny świat okazał się bardzo niebezpieczny. Na szczęście z pomocą sąsiadki, jej brata Feandana i psów udało się pokonać groźne stwory. Przygód było wiele, wszystko było fascynujące, ale dziewczynka wybrała jednak swoją rzeczywistość. Ta bajka jest bardzo wciągająca i dużo się w niej dzieje (co moi chłopcy wprost uwielbiają). Jedyny minus to taki, że większość ilustracji jest zbyt ciemnych, za bardzo mrocznych.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/gdy-pada-deszcz-przejscie-zofia-stanecka/

Twórczość Zofii Staneckiej znam nie od dziś. Gdy zauważyłam w zapowiedziach wydawnictwa Egmont ,,Gdy pada deszcz. Przejście" wiedziałam, że będę chciała się z nią zapoznać

Bohaterką książki jest dziewczynka, która nie przepadała za deszczem, bo nie można było wtedy robić nic ciekawego. Dodatkowo mama chciała, by Gaja sprzątnęła swój pokój. W nocy dziewczynka zauważyła dziwną rzecz...

Książeczka jest wydana w dużym miękkim formacie. Przeznaczona jest dla kilkuletnich dzieci, być może także tych rozpoczynających naukę z czytaniem. Litery są duże, a ilustracje zajmują sporo miejsca. Historia jest naprawdę ciekawa i czyta się szybko, praktycznie w kilka minut możemy poznać całą fabułę. Zaliczona jest do gatunku fantasy.

Zofia Stanecka w swojej najnowszej publikacji starała się pokazać, że nawet w trakcie deszczu nie trzeba się nudzić, bo zawsze może wydarzyć się coś ciekawego. Czasem wystarczy tylko wyjrzeć przez okno, by zobaczyć coś nadzwyczajnego, coś, co zainspiruje nas do jakiegoś działania.

,,Gdy pada deszcz. Przejście" Zofii Staneckiej to historia pokazująca, że każda pora dnia, niezależnie., czy słoneczna, czy deszczowa może przynieść nam niezapomniane wrażenia. czasem wystarczy tylko wyciągnąć po nie rękę.

Moja ocena: 5/6

Gaja obserwuje deszcz za oknem i marzy. Chciałaby mieć psa, ale mama się nie zgadza. Gdy dziewczynka nie może zasnąć, zerka przez okno i dostrzega starszą panią. Sąsiadka dziwnie się zachowuje. Gaja niewiele myśląc ubiera się i wychodzi na deszcz, by sprawdzić, co robi staruszka. Gaja widzi, że koło kobiety kręci się piękny pies i chce się dowiedzieć, skąd się wziął. Jednak staruszka okazuje się kimś innym, niż do tej pory sądziła dziewczynka...
Gdy pada deszcz Zofii Staneckiej to książka dla dzieci z serii Poczytaj ze mną. Dzięki temu cyklowi najmłodsi mogą wkroczyć w magiczny świat literatury i poznać przyjemność płynącą z czytania. W serii znajduje się osiem różnych gatunków, w tym m.in. kryminał i reportaż, a Gdy pada deszcz należy do kategorii fantasy.
Główną bohaterką jest mała dziewczynka Gaja, która marzy o psie. Lubi też naleśniki. Gdy pewnego dnia okazuje się, że jej sąsiadka nie jest starszą panią, tylko elfią królową, Gaja nie może uwierzyć. Wybiera się z nią w podróż do magicznej krainy i przeżywa niesamowite przygody. W krainie tej żyją nie tylko elfy, ale też gobliny – podstępne i złe. Jest też mnóstwo psów, z którymi Gaja może się bawić. To niezwykłe miejsce, do którego można się dostać tylko, gdy pada deszcz. Przejście otwiera magiczny kamień, który posiada elfia królowa.
Książeczka ma niewiele tekstu, ale jest on ładnie rozłożony na stronach, nie męczy wzroku, a duże litery pozwalają nawet najmłodszym odczytać to, co zostało napisane. Tekst wkomponowano w tło, a całości dopełniają piękne ilustracje Aleksandry Krzanowskiej.
Interesującym dodatkiem do lektury jest objaśnienie, czym jest gatunek fantasy. Wszystkie książki z tej serii posiadają krótki wstęp na temat danego gatunku. Ułatwia to dzieciom zrozumienie, z czym mają do czynienia. Nie jest to jednak encyklopedyczna definicja, a krótki tekst, przystępny i ładnie napisany, poparty przykładami. Na końcu książki znaleźć możemy mapy myśli obrazujące najważniejsze cechy każdego gatunku. Stworzono je ze słów, które kojarzą się z daną kategorią.
Gdy pada deszcz to interesująca pozycja dla najmłodszych czytelników. Jest krótka, ale wiele się w niej dzieje, można przeczytać ją szybko i dobrze się bawić. Poza tym jest ładnie wydana. Wielki plus za objaśnienie gatunku. Polecam, jeśli szukacie lektury dla najmłodszych.

• Dla dzieci
  • Biblioteka 2019 Martyna