Najlepsi przyjaciele

Okładka książki Najlepsi przyjaciele Moni Nilsson
Okładka książki Najlepsi przyjaciele
Moni Nilsson Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Przygody w Raju (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Przygody w Raju (tom 1)
Bästa vänner
Zakamarki
2014-10-30
2014-10-30
Barbara Gawryluk
Elin Lindell Barbara Gawryluk

Idealna seria dla 6-7 latków, które zaczynają samodzielnie czytać. Duże litery, wygodny druk, obrazki. Koniecznie chcą kupić kolejny tom!

Wciągająca, niecukrowana opowieść o przygodach dwójki bohaterów - ciekawa akcja, świetne dialogi, super poczucie humoru - podoba się wszystkim czytelnikom w naszej rodzinie:-)

Dwoje bohaterów, którzy nietypowo się nazywają - Beza i Zlatko.
Beza uwielbia ciastka, dlatego wszyscy nazywają ją Bezą, ma tolerancyjnego, lecz zajętego tatę, z którym zazwyczaj mieszka (chyba że się stęskni za mamą - wtedy przenosi się do niej). Zlatko natomiast to chłopiec z tradycyjnej dużej rodziny, której przewodzi tata, miłośnik piłki nożnej. Beza jest odważna, pewna siebie i lekko zwariowana, a wrażliwy Zlatko bywa lękliwy i jest mało wysportowany - w przeciwieństwie do swoich starszych braci. Co łączy tych dwoje bohaterów? Piękna przyjaźń zawarta w piaskownicy.

Świetna książka dla początkujących czytelników. Przygody Bezy i Zlatka spodobają się i dziewczynkom, i chłopcom.

Dwoje bohaterów, którzy nietypowo się nazywają - Beza i Zlatko.

„Najlepsi przyjaciele” Moni Nilsson to pierwsza część z nowej serii Przygody w Raju autorki, znanej czytelnikom z serii o Tsatsikim. Od długiego czasu cenię sobie książki z wydawnictwa Zakamarki, więc pewną ręką sięgałam po tę książkę.

Historia opowiada o chłopcu imieniem Zlatko, który dostał imię po piłkarskim idolu swego taty Zlatanie Ibrahimović’ u. Złatko ma także dwóch starszych braci, który spełniają oczekiwania ich ojca i są aktywnymi fanami footballu. Nasz bohater ma jednak inne pasje i wcale nie uśmiecha mu się narzucona przez otoczenie piłkarska przyszłość. Podczas nieprzyjemnych wydarzeń w piaskownicy Zlatko poznaje nową koleżankę, Beze. Przyjaźń rozkwita a wraz z nią pojawiają się ciekawe zwroty akcji oraz wyzwolona zostaje masa uczuć.

Jestem pod wielkim wrażeniem „Najlepszych przyjaciół”. Książka nadaje się znakomicie na pierwszy trening dla początkującego czytelnika. Duże litery, świetnie dobrana ilość tekstu na każdej stronie, zachęca dziecko do samodzielnego mierzenia się z nauką czytania. Ponadto fabuła jest dostosowana do wieku odbiorcy. Sytuacje, z którymi spotykają się nasi bohaterowie to takie, z którymi każde dziecko w swym życiu ma do czynienia. Sztucznie narzucane przez społeczeństwo i rodzinę pasje, różnorodność zjawisk występujących na co dzień w życiu, czy trafny instruktaż uczuć i zachowań, jakie pojawiają się w sytuacji, gdy dziecko bez zgłoszenia opiekunom oddala się samodzielnie i znika. Wszystko to znajdziemy tutaj. Ilustracje autorstwa Elin Lindell wprowadzają fantastyczną atmosferę podczas lektury oraz same w sobie, są znakomitą ucztą dla oka.

Widziałam, że moja córka z zainteresowaniem słuchała całej historii od początku, do końca. Nie jest jeszcze w wieku szkolnym więc czytać, musiałam ja. Wcale z tego tytułu nie czułam się poszkodowana, ponieważ dla mnie to także była czyta rozrywka. Istnieje spora szansa, iż ja także dziecinniałam, lecz myślę, że po prostu dorosły nie popadnie w sielski odrętwienie, jakie towarzyszy nazbyt przesłodzonym, opowiadaniom dla dzieci. Nie jestem za tym, aby dzieci od razu sprowadzać na ziemię i odbierać im ten piękny okres dzieciństwa, ale pokazanie jak świat wygląda naprawdę, z pewnością oszczędzi naszym pociechą zawodów w późniejszym życiu.

Może już dość tej filozofii, więc powiem krótko... polecam Wam całą serię Przygody w Raju. Nudnego tekstu – brak, zmarnowanego czasu – brak, straconych pieniędzy – brak, pozostała jedynie rozrywka z nieskazitelnej formie ;)

Duża czcionka i niewiele treści na stronie sprzyja samodzielnemu czytaniu, do tego zabawne kolorowe ilustracje i intrygująca fabuła.
Motyw spełniania marzeń rodziców przez dzieci, odrzucenia przez środowisko, jeśli jest się innym, przyjaźni z tymi, którzy nie mają uprzedzeń.

Jako mama zwracam szczególną uwagę na książki, które czytam razem ze swoimi dziećmi. Bo papier przyjmie wszystko, ale nie wszystko jest wartościowym tekstem, zwłaszcza dla małych czytelników. Tym bardziej cieszę się i doceniam, gdy trzymam w rękach książkę taką jak „Najlepsi przyjaciele” Moni Nilsson (Wydawnictwo Zakamarki),która spełnia moje oczekiwania odnośnie literatury dziecięcej.
Ta pozornie zwyczajna książka kryje w sobie wartościowy przekaz. Wszystko za sprawą głównego bohatera o imieniu Zlatko, który jest nieszczęśliwy, ponieważ nie spełnia oczekiwań swojego taty, który pragnie, by syn pokochał futbol. Chłopiec dostał nawet specjalne buty, jednak nie umie się zmusić do grania. Ciągle siedzi w piaskownicy, gdzie przesypuje piasek i nie ma ochoty na grę z braćmi. Tak bardzo nie chce zawieść taty, ale w głębi duszy czuje zupełnie coś innego...
Ta sytuacja doskonale obrazuje, jakie my dorośli mamy czasem oczekiwania wobec naszych dzieci. Jak czasem chcemy „za bardzo”, nie myśląc o prawdziwych uczuciach naszych pociech. Kiedy czytałam tę bajkę z moim starszym synem, on zapytał: „Mamo, no ale dlaczego wszyscy mu każą grać, skoro tego nie lubi? Przecież wtedy to nie jest fajne, prawda?” No właśnie, prawda.
Na szczęście losy małego bohatera odmieniają się, kiedy znajduje się w trudnej sytuacji. Po nieudanym piłkarskim strzale, Zlatan pada na ziemię i wtedy pojawia się sympatyczna dziewczynka Beza. Od tamtej pory zostają najlepszymi przyjaciółmi i robią to, czego pragną, świetnie się przy tym bawiąc. Dziewczynka zaprasza nawet chłopca do siebie i razem wspaniale spędzają czas. Zlatko promienieje, bo robi, to co kocha i na dodatek zyskuję wspaniałą przyjaciółkę.
Podążanie za głosem serca, a nie zgodnie z oczekiwaniami innych to morał, jaki czytelnicy wynoszą po przeczytaniu „Najlepszych przyjaciół”. A to dopiero początek, ponieważ jest to pierwsza część serii „Przygody w Raju”, która jest wstępem do dalszych losów Zlatka i Bezy.
Podsumowując, warto przeczytać tę historię, by wspólnie z dzieckiem zrozumieć kilka ważnych rzeczy. Dodatkowo, cała seria stworzona jest dla najmłodszych, którzy zaczynają naukę czytania. Duże litery, mało tekstu na każdej stronie i ciekawe ilustracje ułatwią samodzielne odkrywanie świata literatury.

• Dla dzieci
  • Serie
  • Czytane z dziećmi i dzieciom
  • Z Adamem
  • Olkowe książki
  • 2015
  • Basia przeczytała z mamą

Dodaj cytat z książki Najlepsi przyjaciele