Ragnarok 1940. Tom 2

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-60505-82-3

Wikingowie, jak przed wiekami, znów lądują na angielskim wybrzeżu. Znów sieją śmierć i pożogę. Jeremy Baldwin –, dociekliwy dziennikarz, a zarazem wrażliwy artysta malarz –, wbrew własnej woli został agentem wywiadu. Sądząc, że nic nie mogło bardziej zrujnować mu życia, bardzo się pomylił... Właśnie wybucha wojna, na którą nikt nie był przygotowany. Nieunikniony konflikt pogańskiego żywiołu Normanów i chrześcijańskiego Zachodu wstrząsa Europą, przerastając nawet koszmar tak niedawno zakończonej wojny światowej. Ale tym razem chodzi nie tylko o nowy podział świata. Przeciwnik musi zostać całkowicie zniszczony. Oręż i podstęp, ludzie i ich bogowie –, zbliża się finał operacji Ragnarok .

wiejskifilozof | 2015-02-12

A co to się stało panu Marcinowi ? Czyżby ktoś przekonał go, by się poprawić ? I udało mu się.
Oto przeczytałem, o niebo lepszą książkę niż poprzednio.
Tu akcja, zwłaszcza sceny wojenne są lepsze.
Mamy o wiele więcej takich właśnie scen.
Te sceny, spoza linii frontu są też o niebo lepiej napisane.
Brakowało mi ...Polski, o naszym kraju właściwie cisza.
A szkoda.
Finał książki jest o wiele lepszy, czyli można napisać coś fajnego.

Mavericus | 2011-10-02
Przeczytana: 30 września 2011

Są książki, o których mówi się wiele, o innych mniej, a niektóre są przemilczane. Niestety dla autora moim zdaniem dwa tomy Ragnarok powinny należeć do ostatniej kategorii. To był kompletny niewypał. Nie rozumiem zafascynowania i tak dobrych ocen. Przyznaję, że pisarz przygotował się do napisania tak skomplikowanej fabuły. Dlatego przyznaję mu gwiazdkę. Poza tym to jedne o wielkie rozczarowanie. Przydługie i nieciekawe dialogi. Jeremy Baldwin jest tak nudny i wewnętrznie "rozbity", że jego udział w wojennej zawierusze powinien skończyć się jego spektakularną śmiercią już w pierwszym tomie.
Nic w tej książce nie przykuwa uwagi. Nie doszukuję się tutaj żadnej spiskowej teorii dziejów z powodu, że Polska jest wymieniona bodajże raz. Nawet nie ma czym zainteresować, bo to było nie w porządku. Lubię historie alternatywne, ale po lekturze dwu tomowego Krzyżackiego Pokera mogę spokojnie przyznać, że to jest moim zdaniem "syndrom Kinga". Mam na myśli, że z dobrej fabuły stwarza się...

Krzysztof Baliński | 2011-03-09
Przeczytana: 09 marca 2011

Bardzo ciekawa książka. Koncepcja historii alternatywnej. Mamy rok 1940.
Wikingowie, a raczej koalicja napada na Wielką Brytanię. Wikingowie są poganami, wyznają tradycyjną wiarę w Odyna, Thora, i wiele, wiele bóstw.
Nawiązania do Wikińskich sag są tutaj ciekawe, możliwe, że autor trochę zna temat, a przynajmniej się przygotował do pisania książki.
Przywódcom Wikińskim marzy się nawiązanie do dzieła przodków, czyli puszczania z dymem całej Europy i przelewanie krwi, no i grabież, no bo przecież prawdziwi Wikingowie byli wybitnymi złodziejami, żeby być godnymi wojowniczych przodków.

Trochę faktów, z rzeczywistości 1940 z jaką mamy do czynienia.
Rosja nadal jest carska, komuniści zostali przepędzeni, Włochami Rządzi Mussolini i trochę miesza w Afryce do spółki z Wikingami.
Stanów nie ma, jest za Winlandia, jedno z państw Wikińskich, którą chyba trzeba, o ile dobrze zrozumiałem, ulokować gdzieś w Ameryce.
Premierem Anglii jest Chamberlain i cieszy się, że zawarł pokój, taki...

Fidel-F2 | 2016-03-23

Alternatywna rzeczywistość, militarna sf. Wyjątkowo naiwna rzecz, fabuła bolesna, geopolityka infantylna, postacie proste i śmieszne, militarystyka żenująca głupotą. Strata czasu.

Karoten | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Wszystko byłoby bardzo fajnie, gdyby nie główny bohater głęboko dotknięty skrajną głupotą, brakiem rozsądku i jakiegokolwiek pomyślunku.
Bez jego udziału całość byłaby o niebo lepsza.

BEAR | 2014-01-07
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Ciekawie wykreowana alternatywna wersja II Wojny Światowej. Mimo kilku nieścisłości i w moim subiektywnym odczuciu paru logicznych braków fabularnych historia niezwykle ciekawa (zwłaszcza dla osób lubiących nordycka mitologię).
Całkiem zgrabne aczkolwiek jak na mój gust zbyt gwałtowne zakończenie

-->alternatywne wersje IIWŚ? Polecam Antologie "Deszcze niespokojne" wyd. Fabryka Słów

Dhampire | 2013-11-21

Nie, po prostu nie. Pierwszy tom mial cos malutkiego, co bardzo niewyraznie "zachecilo" mnie do kontynuowania tej, powiedzmy sobie szczerze, nieudolnie napisanej historii... Niestety nie dotrwalam do konca, mialam dosc tego chaosu i topornego grafomanstwa. Nie polecam, jest masa o niebo lepszych ksiazek, nie warto marnowac czas na Ragnarok.

Asheila | 2015-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2015

Jednak warto było sięgnąć po drugi tom historii alternatywnej, w której rządzą "wikingowie ". Akcja się rozkręca i rekompensuje nudnawą pierwszą część, tylko nasz główny bohater nie robi się ani odrobinę mniej naiwny a jego głupota osiąga kolejne szczyty. Mimo to w porównaniu z pierwszą częścią jest to przyjemna lektura :-)

Bacchus | 2013-11-06

Bardzo interesująca wizja przeszłości...

MałpaZeSzaragiem | 2017-03-07