Rzeczy minione i rozmyślania. Tom II

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Былое и думы

Oskar Mencfeldowski | 2016-09-14
Przeczytana: 02 września 2016

Naprawdę wartościowe dzieło Hercena, jednego z prekursorów ruchu narodnickiego, którego trzeba zaliczyć w poczet najważniejszych postaci XIX-wiecznej Rosji. "Rzeczy minione i rozmyślania" są nie tylko jego autobiografią napisaną wspaniałym językiem, ale zwłaszcza ukazują współczesną autorowi rzeczywistość w bardzo sugestywny i niepowtarzalny sposób.
W tomie drugim Hercen ilustruje życie inteligencji rosyjskiej w czasach panowania Mikołaja I. Jako osoba w pełni powiązana z życiem i działalnością tej klasy ukazuje ją od wewnątrz - charakteryzuje wszystkich najważniejszych działaczy, opisuje ich wzajemne relacje i poglądy. Książka jest więc wartościowym źródłem informacji dotyczących tego tematu. Nie obchodzi się również, jak i w poprzednim tomie, bez krytyki irracjonalnych segmentów systemu carskiego oraz rozważań dotyczących religii, moralności, wychowania itd.
Warte uwagi są też pierwsze rozdziały II tomu, w których Hercen przedstawia historię życia swojej żony oraz rozwoju ich...