Ecce homo. Jak się staje, czym się jest

Seria: Meandry Kultury
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
7,39 (194 ocen i 9 opinii) Zobacz oceny
10
21
9
29
8
34
7
62
6
29
5
13
4
1
3
4
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Ecce homo. Wie man wird, was man ist
data wydania
ISBN
9788379980901
liczba stron
136
kategoria
filozofia, etyka
język
polski
dodała
Ag2S

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o kulturze, człowieku, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrześcijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z...

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o kulturze, człowieku, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrześcijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Wzbudzała sprzeciw i inspirowała. „Podstawowym przekonaniem Nietzschego było, że życie cielesne, fakt biologiczny jest osnową ludzkiej egzystencji, a życie duchowe tylko jego odroślą. Z przekonania tego wypłynął jego naturalizm i relatywizm episemologiczny” pisał Władysław Tatrkiewicz. W „Ecce Homo”, swego rodzaju intelektualnej autobiografii, przedstawia Nietzsche siebie, swą wielkość, swą charyzmę. To nie jest lektura dla ludzi skromnych. Nietzsche nigdy skromny nie był, i miał swej wielkości świadomość. „Ecce Homo” jest zatem wyznaniem wiary kogoś, kto pisze wprost: „Słuchajcie mnie! Bom ten a ten. Przede wszystkim nie bierzcie mnie za kogo innego!”

 

źródło opisu: http://www.etiuda.net/

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=261

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (870)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 195
ipower | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane

Samoocena, autorefleksja, autobiografia, podsumowanie dorobku i życia Fryderyka Nietzsche'go. W opinii autora pozytywna, dumna ocena swojej twórczej pracy. Pozwala spojrzeć na dzieła filozofa z jego własnej perspektywy, pokazuje jak kształtowała się w nim wola niszczenia i tworzenia.
Przewartościowanie wszystkich wartości? A może oczyszczenie wartości z fałszywych narosłości stuleci(chrześcijaństwa). Może przywrócenie zachwytu nad życiem, człowiekiem i jego stawaniem się i rozwojem? Zaprzeczenie miłości bliźniego? - "Jak można kochać nie kochając samego siebie?"

Mimo chorowitości i słabego zdrowia filozofa jego umysł darzył go nadmiarem wielkich, dumnych, obrazoburczych myśli. Czy warto było poświęcić życie i zdrowie dla twórczości? dla podważania autorytetów i niszczenia "świętości","ideałów"? Bez wątpienia Nietzsche to człowiek wyjątkowy, inspirujący i potrzebny w europejskiej-chrześcijańskiej kulturze. Głosił wielkie słowa, chwalił życie, ale czy potrafił żyć tak jak o tym...

książek: 250
Mateusz Styczyński | 2012-01-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012, Posiadam
Przeczytana: 15 lutego 2012

Przewartościowywanie wartości nie musi mieć statusu niszczenia i może wg. mnie odbywać się w sposób na tyle płynny żeby niczego nie uszkadzać, niczego nie nienawidzić ani z niczego nie szydzić.
Książka faktycznie świetnie napisana, chociaż jak widać nie zgadzam się z głównym zamysłem autora. Godna polecenia i ważna z zaznaczeniem szczególnej ostrożności bo faktycznie autor potrafi przedefiniować zbyt wiele sam proces ubierając w piękne słowa.
Osobiście jednak szczególnie poleciłbym tą książkę ludziom wierzącym. Jako inne spojrzenie na kwestię wiary i "doczesności" no i oczywiście test.
"Rzeczy konieczne nie tyle po prostu znosić, tym mniej zakrywać - wszelki idealizm jest zakłamaniem w obliczu tego co konieczne - ile kochać..." Nietzsche jest konieczny bezapelacyjnie.

książek: 420
Bleaktree | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane

Człowiek, który siebie uczynił naczyniem filozofii, który nie pozwalał sobie na słabość, małość i lenistwo bez kontroli. Tylko w ten sposób mógł dać świadectwo, że to, co mówi, jest ważne. Dogłębna świadomość spójności życiowych wyborów, nawet tych najbardziej trywialnych, to to, co chciał zostawić jako swój obraz. Jednocześnie wiemy, że człowiek jest pęknięty, niespójny - zatem to pragnienie jest pewną konstrukcją, spod której zawsze coś wystaje ("Prawda jest jak przykrótki koc, pod którym marzną stopy! Naciągasz go, rozciągasz, zmieniasz i przekładasz, ale nigdy nie przykryje żadnego z nas." - Stowarzyszenie Umarłych Poetów).

książek: 344
Martin Filip | 2017-08-31
Na półkach: Przeczytane

Bufonada Nietzschego. Początkowo myślałem, że za podtytułami "dlaczego jestem taki mądry", "dlaczego piszę tak dobre książki", będzie kryła się autoironiczna refleksja, podanie wątpliwości i wahań towarzyszącym powstawaniu klasyków autora. Nic takiego nie ma. Pycha, przechwałki. Niezachwiana wiara w swoje teorie bardziej przypomina fundamentalizmy religijne niż prawdziwe poszukiwanie prawdy z ciągłym sokratejskim wahaniem czy na pewno podąża się właściwą ścieżką.

książek: 10
Barabasz | 2014-09-27
Na półkach: Przeczytane

Ecce homo to pierwszy przystanek dla tego, kto chce poznać głębiej myśl niemieckiego filozofa - zgodnie z zasadą, że myśli poznaje się od końca:)

książek: 25
przemekpierzga | 2011-12-16
Na półkach: Przeczytane

Mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że Fryderyk Nietzsche był najlepszym co jak dotychczas przytrafiło się ludzkości. Tytuł doskonale oddaje treść dzieła, ponieważ Fryderyk był człowiekiem który przede wszystkim kochał ludzi.

książek: 439
wicher_Lab | 2010-11-23
Na półkach: Przeczytane

Trochę Fryderyk posłodził przedśmiercie swoje i wywyższył się przed sobą. Ale zasadnie.

książek: 15
pejot | 2012-11-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2008

Oto myśl!

książek: 415
Diego Lopez | 2017-09-06
Przeczytana: styczeń 2017

Doskonały obraz szaleńca ukazany od wewnątrz.

książek: 255
Monia | 2019-05-07
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
zobacz kolejne z 860 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd